Zamknij

Przechowywanie przypraw – jak przechowywać przyprawy, by zachować ich świeżość

29.06.2021
Aktualizacja: 29.06.2021 11:27

Odpowiednie przechowywanie przypraw sprawia, że nie tracą one swojego aromatu i smaku. Poznaj sprawdzone pomysły na to, jak przechowywać przyprawy, by zapewnić im świeżość i mieć je zawsze pod ręką.

Przechowywanie przypraw – jak przechowywać przyprawy, by zachować ich świeżość
fot. Shutterstock

Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie kuchni bez przypraw. Sól, pieprz czy suszone nadają naszym daniom pożądanego smaku i niesamowitego aromatu. Ich przechowywanie nastręcza jednak często wielu trudności, zwłaszcza jeśli nie mamy w kuchni zbyt wiele miejsca. Podpowiadamy, jak przechowywać przyprawy, aby mieć je zawsze pod ręką, a do tego zachować ich świeżość i aromat.

Organizery na przyprawy

To najprostszy, a zarazem najpopularniejszy sposób przechowywania przypraw. Organizery na przyprawy to zazwyczaj plastikowe lub wiklinowe pojemniki z przegródkami, do których możesz włożyć torebki z przyprawami. Aby ułatwić sobie ich segregację oraz zachować ich aromat, warto zamknąć je specjalnym klipsem, na którym możesz napisać nazwę przyprawy. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w małych kuchniach, gdzie nie dysponujesz zbyt dużą przestrzenią. Organizery bez problemu możesz trzymać w szafce kuchennej lub szufladzie, a także wyeksponować je na blacie i potraktować jako dodatkową ozdobę kuchni. Bez wątpienia jest to też bardzo tanie rozwiązanie – plastikowe organizery na przyprawy kosztują bowiem do kilku do kilkunastu złotych. Nie musisz też tracić czasu na przesypywanie przypraw po zakupie. Niestety sposób ten ma także swoje wady. Torebki, w których znajdują się przyprawy, nie chronią zawartości przed wilgocią ani szkodnikami takimi jak mole.

Zobacz także: Co jaki czas należy czyścić materac? Sprawdź, czy robisz to z odpowiednią częstotliwością

Słoiczki na przyprawy

Przyprawy przesypane do specjalnych małych słoiczków dłużej zachowają świeżość i piękny zapach. Możesz być też pewien, że nie zagrożą im mole ani wilgoć. Co więcej słoiczki wypełnione kolorową zawartością wyeksponowane na blacie kuchennym będą stanowiły piękną ozdobę kuchni. Możesz dokupić do nich specjalny stojak, który ułatwi ci ich segregację. Słoiczki możesz przechowywać także w szufladzie i szafce. Bez problemu dobierzesz je do wystroju swojego wnętrza, bo na rynku dostępnych jest wiele modeli: okrągłych, kwadratowych, prostokątnych, dużych i małych. Bez względu na to, jaki kształt wybierzesz zaopatrz się w naklejki na wieczka, by móc opisać zawartość słoiczków. Dzięki temu znalezienie pożądanej przyprawy nie sprawi ci trudności.

Zobacz także: Chcesz pozbyć się plam z kremu na bluzce? Wypróbuj niezawodne sposoby

Ceramiczne pojemniki na przyprawy

To doskonała alternatywa dla słoiczków. Ceramiczne pojemniki na przyprawy podobnie jak słoiczki pozwolą zachować na długo zapach i świeżość przypraw, a także zabezpieczą je przed nieproszonymi gośćmi, takimi jak mole, rybiki czy inne insekty. Do tego będą stanowić piękną ozdobę twojej kuchni i nadadzą jej przytulnego, rustykalnego i klasycznego charakteru. Ceramiczne pojemniki na przyprawy możesz postawić w widocznym miejscu na blacie lub otwartej półce, a także trzymać w szufladzie lub szafce kuchennej. Na rynku dostępne są pojemniki z wygrawerowaną już nazwą przypraw oraz takie do samodzielnego podpisania. Wybór należy do ciebie!

Zobacz także: Chcesz wyczyścić okap kuchenny z tłuszczu? Wypróbuj babciny sposób

Półki na przyprawy

Jeśli masz dużo przypraw, warto rozważyć zawieszenie specjalnej półki na przyprawy. Ich wybór jest ogromny: od relingów zawieszanych nad blatem, poprzez półeczki stawiane na blacie aż po wygodne wysuwane cargo, w których zmieścisz przyprawy z całego świata. Na półce z przyprawami możesz umieścić zarówno słoiczki, ceramiczne pojemniki czy torebki z przyprawami. Zawieszane półki pozwolą ci zaoszczędzić powierzchnię na blacie oraz w szafkach i szufladach, a do tego będą piękną ozdobą kuchennej ściany.

Zobacz także: Chcesz wyczyścić drewnianą deskę do krojenia? Pomogą ci w tym 2 babcine triki