Zamknij

Proso rózgowate - odmiany, uprawa, wymagania i zastosowanie

21.02.2021
Aktualizacja: 21.02.2021 12:57
Proso rózgowate jest doceniane przez projektantów ogrodów.
fot. Shutterstock

Proso rózgowate uznawane jest za jedną z najpiękniejszych odmian ogrodowych traw ozdobnych. Przez wzgląd na łatwą uprawę, a także atrakcyjną formę i kolorystykę, gatunek ten jest w szczególności doceniany przez projektantów ogrodów.

Jesteś ciekaw, jakie wymagania ma ta wyjątkowa roślina? W tym artykule podpowiemy, na które z dostępnych odmian prosa rózgowatego warto zwrócić szczególną uwagę. Dodatkowo dowiesz się także, jak wygląda uprawa tego pięknego okazu.  

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Czym charakteryzuje się proso rózgowate? 

Proso rózgowate (Panicum virgatum) przynależy do gatunku roślin z rodziny wiechlinowatych. Jest to jedna z odmian kwitnącej trawy wieloletniej. W naturalnych warunkach występuje w Ameryce Północnej i Środkowej, gdzie dorasta do ok. 180 – 220 cm (łącznie z kwiatostanem). W Polsce znana i powszechnie uprawiana jako roślina ozdobna

Panicum virgatum jest stosunkowo twardą trawą rosnącą w kępach, która zaczyna wzrastać dopiero późną wiosną. To, co wyróżnia proso rózgowate na tle innych gatunków traw, to rzadko spotykane, bardzo ciekawe wybarwienie liści – ich wierzchołki są czerwone, natomiast pozostała część pędu przykuwa uwagę swoim złotożółtym odcieniem.  

Proso rózgowate zachwyca swoją dekoracyjną formą. Roślina ta tworzy wysokie, zwarte kępy łodyg o charakterystycznych trzcinowatych liściach, których długość waha się w granicach od 30 do 90 cm. Liście te mogą być proste lub subtelnie wygięte, gładkie lub pokryte delikatnym meszkiem. Mają one błyszczącą powierzchnię, jesienią przebarwiają się na ciepłe odcienie czerwieni i purpury, co dodatkowo podkreśla ich dekoracyjną formę.  

Roślina ta kwitnie od czerwca do wrześniaowocuje w okresie późnego lata. Owoce prosa rozwijają się z jednokwiatowego kłoska, a gdy dojrzeją, przybierają różowopurpurowy kolor. Jesienią natomiast, podobnie jak liście, zmieniają swoją barwę na odcienie złota i brązu. 

Zobacz także: Kamienie do ogrodu - rodzaje, wykorzystanie, gdzie kupić

Proso rózgowate - najciekawsze odmiany  

Gatunek ten obejmuje obecnie ponad 30 odmian różniących się od siebie walorami ozdobnymi, wielkością czy wymaganiami uprawowymi. Do najpopularniejszych odmian występujących w Polsce zalicza się m.in. proso rózgowate Red CloudSphinx czy Nican - odmiany te wyróżniają się charakterystycznym, typowo jesiennym wybarwieniem. 

Dużą sympatią cieszą się również okazy w odcieniach jasnoszarego, niebieskiego oraz zielonego takie jak Cloud Nine, Dallas Blues, Heavy Metal oraz Prairie Sky. Jedną z ciekawszych odmian jest także proso rózgowate Cardinal o jasnofioletowym ubarwieniu liści.  

Proso rózgowate Squaw to kolejna z ozdobnych odmian trawy, którą można często spotkać w polskich ogrodach. Jej znakiem rozpoznawczym są wąskie i sztywne liście o długości 20-30 cm i jasnoniebieskawym zabarwieniu, które jesienią zdobią ogród swoim ciepłym pomarańczowoczerwonym odcieniem.  

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Proso rózgowate - uprawa i wymagania 

To, co z pewnością ucieszy wielu to fakt, że proso rózgowate nie ma szczególnych wymagań glebowych. Dobrze rośnie na podłożu gliniastym i stosunkowo luźnym, o stopniu wilgotności od suchego do umiarkowanie wilgotnego. Proso z powodzeniem można uprawiać zarówno na glebie żyznej bogatej w składniki pokarmowe, jak i typowo uprawowej.  

Panicum Virgatum jest wysoce odporne na mróz oraz okresowe susze. Gatunek ten preferuje stanowiska słoneczne, co w dużym stopniu wpływa na efektowne przebarwianie się liści.  

Warto tutaj wspomnieć o tym, że proso rózgowate to roślina o dosyć dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku rewitalizacji flory na obszarach zdegradowanych. 

Zobacz także: Krasnale ogrodowe - nadaj nowe życie dekoracjom ogrodowym

Rozmnażanie prosa rózgowatego - podział czy nasiona? 

Panicum Virgatum można rozmnażać na kilka różnych sposobów. Jedną z najpopularniejszych metod jest tradycyjny wysiew nasion prosa rózgowatego bezpośrednio do gleby lub pojemników. Zabieg ten należy przeprowadzić już pod koniec zimy.  

Osoby zainteresowane uprawą tej ozdobnej trawy mogą zdecydować się również na zastosowanie metody wegetatywnej. Polega ona na rozmnażaniu prosa przez podział, czyli oderwanie części rośliny, a następnie umieszczenie jej w doniczce.  

Zobacz także: Jak zrobić kompostownik w ogrodzie? Sprawdź sprawdzone sposoby

Pielęgnacja prosa rózgowatego 

Pielęgnacja prosa rózgowatego, podobnie jak jego uprawa, nie powinna sprawić nikomu żadnych trudności. Podstawą jest oczywiście regularne nawadnianie i nawożenie podłoża, co zapewni roślinie prawidłowy wzrost i rozwój. Do nawożenia zaleca się stosować środki wieloskładnikowe, które uzupełnią wszystkie niedobory składników pokarmowych.  

Wczesną wiosną można przeprowadzić delikatne cięcie celem usunięcia zmarzniętych i uszkodzonych pędów, co pozwoli zachować estetyczny i atrakcyjny wygląd rośliny.  

Zobacz także: Oczko wodne - forma i praktyczne porady

Proso rózgowate - zastosowanie 

Na koniec kilka słów na temat zastosowania Panicum Virgatum. Gatunek ten ze względu na swoje niewielkie wymagania doskonale sprawdzi się praktycznie w każdym ogrodzie oraz na terenach zieleni miejskiej. Rewelacyjnie prezentuje się zarówno jako soliter, jak i w zestawieniu z innymi roślinami - zwłaszcza dużo niższymi kwitnącymi bylinami. 

Proso rózgowate stanowi idealne uzupełnienie aranżacji ogrodów skalnych, naturalistycznych i żwirowych. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach na taras czy balkon. 

Z pewnością dla wielu ciekawostką będzie fakt, że Panicum Virgatum wykorzystywane jest do produkcji pełnowartościowej paszy dla niektórych zwierząt hodowlanych. Ponadto, proso rózgowate często sadzi się celem zmniejszenia erozji gleb. To jednak nie wszystko. Jak się okazuje, gatunek ten znajduje zastosowanie również jako biopaliwo, gdyż stanowi surowiec do produkcji etanolu.