Zamknij

Pranie pościeli - temperatura, rodzaj materiału

18.02.2021
Aktualizacja: 18.02.2021 16:34

Pościel to przedmiot, który każdy ma w swoim domu. Każdy też musi dbać o utrzymanie jej w czystości. To dzięki pościeli jest nam ciepło i przytulnie w łóżku, a nasza kołdra i poduszka dłużej pozostają czyste. Pranie pościeli nie jest bardzo skomplikowanym obowiązkiem, jednak warto wiedzieć jak to robić, by jak najdłużej cieszyć się jej walorami. 

Jak często prać pościel?
fot. Shutterstock

Pranie pościeli wydaje się bardzo prozaiczną czynnością. Przecież każdy to robi! Ale czy każdy wie jak to robić, by pościel zawsze była miękka i pachnąca? Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego na ten temat i możemy ci zagwarantować, że jeśli zastosujesz się do naszych porad, to twój sen stanie się jeszcze przyjemniejszy! 

Zobacz także: Śniła Ci się pościel? Sprawdź symbol tego snu!

Pranie pościeli - jak często to robić? 

Pierwszą rzeczą, jaką musisz wiedzieć na temat prania pościeli, jest to, że po użyciu należy ją wyprać jak najszybciej. Gdy wrzucisz pościel na dłuższy czas do kosza na brudną bieliznę, bakterie w niej bytujące zaczną się namnażać, a to z kolei spowoduje, że nie będzie zbyt przyjemnie pachnieć. Zapachu zleżałego materiału trudniej będzie się pozbyć i nawet po praniu może nie być tak świeża, jakbyś tego oczekiwał. 

Drugą kwestią jest częstotliwość prania pościeli. Według ekspertów powinieneś to robić co tydzień, jednak jeśli nie masz żadnych chorób skórnych i nie cierpisz na alergię, wystarczy, że zmienisz bieliznę pościelową raz na dwa tygodnie. Oczywiście to, jak często zmieniasz pościel, zależy też od pory roku i kilku innych czynników. Latem, gdy bardziej się pocisz, rób to częściej. Zimą, jeśli nie masz tendencji do częstych przeziębień, możesz prać pościel trochę rzadziej. 

Bardzo ważne jest, by wyprać pościel zaraz po jej zabrudzeniu, np. gdy piłeś kawę w łóżku i trochę się jej rozlało albo gdy twój pies chciał się z tobą przywitać w łóżku zaraz po powrocie ze spaceru. 

Zobacz także: Tę rzecz należy zrobić od razu po seksie, a często o niej zapominamy. Skutki dla zdrowia mogą być niebezpieczne

Segregowanie i namaczanie pościeli przed praniem 

Kolejną istotną informacją jest konieczność posegregowania pościeli przed praniem. Powinieneś podzielić pościel kolorami - mieszanie kolorów doprowadzi do ich blaknięcia, a czasem i do zafarbowania jaśniejszych barw, przez co pościel straci swój pierwotny urok. Pościel przed praniem należy również odwrócić na lewą stronę oraz zapiąć, by mniejsze poszewki nie powpadały do większych. 

Jeśli twoja pościel jest mocno zabrudzona, warto, żebyś przed jej wypraniem namoczył ją w letniej wodzie. Poszewki powinny się moczyć od dwóch do trzech godzin, by usunięcie trudniejszych zabrudzeń było możliwe. Gdy używasz bardzo jasnej czy nawet białej pościeli i zauważysz na niej nieestetyczne żółte plamy, dodaj do wody, w której moczy się pościel, łyżkę sody oczyszczonej. Możesz dla pewności wsypać drugą łyżkę do pralki, jak już rozpocznie pranie pościeli. Do wywabiania plam na pościeli nie warto używać odplamiaczy, może to spowodować uszkodzenie materiału. 

Zobacz także: Czy zbyt częste pranie może zniszczyć ubrania? Te błędy podczas prania popełniamy wszyscy

Pamiętaj o praniu nowej pościeli 

Warto także wyprać nową, dopiero co kupioną pościel, zanim jej użyjesz. Dlaczego? Pościel, którą dopiero co kupiłeś, przeszła długą drogę, zanim trafiła w twoje ręce. Tkanina, z której została uszyta, była barwiona, przycinana, zszywana i pakowana. Przeszła przez mnóstwo maszyn i jeszcze więcej ludzkich rąk. Nowa pościel często też jest dość sztywna i pozbawiona zapachu lub też pachnie, jednak mało przyjemnie, bo zwykle rozpuszczalnikiem lub farbą. Na pewno chcesz spać w czystej i pachnącej pościeli, dlatego musisz ją uprać przed założeniem na kołdrę i poduszki. 

Zobacz także: Pranie kołdry - jak to robić? Można prać kołdrę w pralce?

Jak prać pościel? 

To jak pierzesz pościel, ma ogromny wpływ nie tylko na jej świeżość, miękkość i zapach, ale też na to, jak długo będzie ci służyć. Przede wszystkim musisz się zastosować do zaleceń producenta, jakie zostały umieszczone na metce poszewki. Instrukcje te będą różnić się dla poszczególnych tkanin. Do prania pościeli używaj lekkich detergentów, mogą to być zarówno proszki, jak i płyny do prania, kapsułki czy żele. Pamiętaj jednak, aby dostosować preparat piorący do koloru pościeli. Do prania białej pościeli, mimo że jest biała, nie zaleca się używania wybielaczy z dodatkiem chloru, gdyż może on powodować przecieranie się tkaniny oraz sprawiać, że zrobi się sztywna. 

Możesz oczywiście użyć zmiękczającego płynu do płukania, który dodatkowo sprawi, że pościel będzie pięknie pachnieć. Zwróć natomiast uwagę na liczbę poszewek, które wkładasz do pralki. Upychanie na siłę do pralki dużej ilości pościeli nie tylko niepotrzebnie obciąży pralkę, która w efekcie może się popsuć, ale również spowoduje, że jakość procesu prania i płukania pościeli nie będzie zadowalająca. Bęben pralki powinien być zatem wypełniony maksymalnie w 2/3 - pamiętaj, że pościel po namoczeniu staje się znacznie cięższa. Wypranie za dużej liczby poszewek poskutkuje także większymi zagnieceniami, a co za tym idzie, dłuższym czasem prasowania pościeli po wyschnięciu. 

Istotna jest także liczba obrotów bębna pralki na minutę. Jeśli nie masz pralki z programem dedykowanym do prania bielizny pościelowej, ustaw obroty pralki na jak najniższe. Do prania pościeli z bawełny powinno to być jedynie 400 obrotów/minutę. Wprawdzie wydłuży to czas prania i suszenia pościeli, jednak będzie ona znacznie mniej pognieciona i w konsekwencji będzie ci dłużej służyć. 

Zobacz także: Dzięki temu trikowi twoje pranie szybciej wyschnie. Efekt cię zachwyci

W jakiej temperaturze prać pościel? 

Ogólna zasada mówi, że pościel należy prać w minimum 60 st. C. Niższa temperatura nie zwalczy wszystkich zarazków i sprawi, że pościel krócej będzie świeża i pachnąca. Jednak to w ilu stopniach prać pościel, zależy głównie od rodzaju materiału, z jakiego jest uszyta. Jeśli chcesz wiedzieć, w jakiej temperaturze prać jaką tkaninę, zerknij na poniższe zestawienie. 

  • Pościel bawełnianą, czyli tą najpopularniejszą, należy prać w 60 st. C. Jeśli pościel jest mocno zabrudzona lub chcesz się pozbyć z niej wirusów, możesz co jakiś czas wyprać ją w temperaturze 90 st. C. Pamiętaj przy tym, że częste pranie w tak wysokiej temperaturze osłabi włókna materiału i szybko zniszczy poszewki. 
  • Pościel z kory jest równie popularna, gdyż nie wymaga prasowania. Tego typu pościel także wystarczy prać w temperaturze 60 st. C. Wyższa temperatura może zniszczyć jej fakturę. Takiej pościeli nie powinno się wirować, a tym bardziej krochmalić. 
  • Pościel satynowa jest bardzo delikatna, dlatego trzeba się z nią delikatnie obchodzić podczas prania. 60 st. C to absolutne maksimum, jakie możesz zafundować tego typu pościeli. W tym przypadku również zrezygnuj z wirowania i użyj lżejszych detergentów. 
  • Pościel z jedwabiem jest niewątpliwie luksusowa, a przy tym też dość wymagająca. Nie należy jej prać w wyższej temperaturze niż 30 st. C, dlatego nie powinna być używana zbyt często. Atutem tej pościeli jest fakt, że nie wchłania potu, minusem zaś, że należy kupić specjalne detergenty, które są przeznaczone do jej prania i płukania. 
  • Pościel flanelowa jest bardzo miękka i ciepła, jednak by utrzymać ją w takim stanie, należy ją prać w temperaturze 40 st. C. Wyższa temperatura pozbawi flanelową pościel jej głównych walorów. Do każdego prania tego typu pościeli warto dodać płyn zmiękczający. 
  • Pościel lniana jest bardzo trwała, ale i wymagająca. Można ją prać w 30 st. C i nie powinno jej suszyć na słońcu. Do prania należy używać wyłącznie delikatnych detergentów i trzeba zrezygnować z jej odwirowywania. Pościel lniana mocno się mnie, zatem pierz ją ustawiając jak najwolniejsze obroty pralki. Jeśli możesz, najlepiej wypierz ją ręcznie. 
  • Pościel z mikrofibry jest pięknie barwiona i przez długi czas jej kolory pozostają żywe. Oczywiście pod warunkiem, że pierzesz tę pościel prawidłowo. Powinna być prana w temperaturze nie większej niż 50 st. C. W przypadku tej pościeli nie należy stosować środków zmiękczających. 
  • Pościel wełniana powinna być prana ręcznie. Optymalną temperaturą prania takiej pościeli jest 22-25 st. C, a przed namoczeniem należy ją dobrze wytrzepać. Dobrze jest również zakupić lanolinę do prania pościeli wełnianej, która odbudowuje ochronną warstwę wełny. 

Nie powinieneś mieszać rodzajów materiałów podczas prania. Możesz oczywiście wyprać pościel z ręcznikami czy też innymi rzeczami, jednak pamiętaj, by wszystkie były uszyte z tej samej tkaniny. 

Zobacz także: Jaką pościel wybrałaś do sypialni? To zdradza, czy jesteś dobrą kochanką

Suszenie pościeli po praniu 

Niemały wpływ na utrzymanie pościeli w jak najlepszym stanie ma także jej suszenie. Najlepiej rozwieszać pościel na świeżym powietrzu i raczej w cieniu. Poszewki należy rozwieszać od razu po wypraniu, przetrzymywanie ich w pralce dłużej niż to konieczne nie tylko pozbawi ją przyjemnego zapachu, ale i spowoduje liczne zagniecenia. Jeśli na zewnątrz pada deszcz lub śnieg, zrezygnuj z suszenia pościeli na powietrzu. Rozwieś ją w łazience lub w innym pomieszczeniu, ale z dala od kaloryfera. Suszenie bielizny pościelowej na kaloryferze lub obok niego może sprawić, że stanie się szorstka i sztywna. 

Zobacz także: Czy śni ci się pranie? Sprawdź, co to oznacza