Zamknij

Pranie firanek - jak i w czym je prać? Co zrobić, by były białe?

21.03.2021
Aktualizacja: 22.03.2021 12:51

Pranie firanek to czynność, którą wykonuje się zaledwie kilka razy do roku, jednak sprawia niekiedy wiele kłopotów. Firanki możesz wyprać w pralce, jednak ważne, abyś pamiętał o odpowiedniej temperaturze, czy o namaczaniu. Co jeszcze jest ważne?

Jak wyprać firanki?
fot. Shutterstock

Gdy nadchodzi czas na pranie firanek, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników tj. metodę prania, rodzaj firanki oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Wiele osób nie wie, w czym prać firany. Czy pranie firanek w pralce jest bezpieczne? W ilu stopniach prać i jaki program będzie odpowiedni? Na szczęście nie jest to trudne, a przestrzeganie kilku podstawowych zasad prania sprawi, że czynność ta stanie się szybka i bezproblemowa.  

Zobacz także: Jak wybielić firanki? Poznaj naturalne i chemiczne sposoby

Przygotowanie do prania firanek w pralce 

Pranie firanek w pralce jest najszybszą i najwygodniejszą metodą. Jednak przed włożeniem do pralki firanki oraz zadbać o właściwe załadowanie bębna.  

Przed włożeniem firanek do pralki, należy je namoczyć w ciepłej wodzie przez około godzinę. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30-40 st. Celsjusza.  

W zależności od koloru lub stopnia zabrudzenia, podczas namaczania warto dodać odpowiedni detergent. W czym moczyć firanki? 

  • Pożółkłe firanki od dymu tytoniowego lub słońca warto namoczyć z sodą oczyszczoną. 
  • Do firanek z plamami tłuszczu dobrze jest dać płyn do mycia naczyń. 
  • Kolorowe firany dobrze jest odmaczać z płynem do płukania tkanin. Dzięki temu można uniknąć miejscowych przebarwień.  
  • Firanki zakurzone, bez dużych zabrudzeń i plam, wystarczy odmaczać w czystej wodzie. 
  • W przypadku bardzo brudnych firan dobrze jest wymienić wodę kilka razy podczas namaczania. 

Zobacz także: Jak dobrać odpowiednią dekorację okna do wnętrza? Zainspiruj się naszymi pomysłami!

Jak prać firanki w pralce?  

Wielu uszkodzeń firanek w trakcie prania w pralce można uniknąć poprzez dobór odpowiedniego programu oraz ustawienie właściwej temperatury. 

W ilu stopniach prać firany?  

Temperatura powinna wynosić 30-40 st. Celsjusza. Optymalna temperatura to co prawda 30 st. Celsjusza, jednak niektóre środki czyszczące aktywują się dopiero w nieco wyższej temperaturze.  

Jaki program do prania firanek? 

Wiele pralek posiada dedykowany tryb "pranie firanek", a w tych, które tego nie mają, posiadają z pewnością tryb "pranie ręczne". Oba programy mają wolniejsze obroty i są przeznaczone do prania delikatnych tkanin, a z takich właśnie wykonane są firanki. 

Wkładanie firan do bębna 

Przed praniem z firanek należy usunąć wszelkie elementy ozdobne, np. chwosty czy koraliki. Przed włożeniem do bębna należy złożyć je w kostkę - dzięki temu będą mniej wygniecione. Nie wolno przeładowywać bębna pralki, ponieważ niszczy to zarówno bęben, jak i firanki.  

Jak traktować firanki po praniu? 

Firan nie należy odwirowywać. Po praniu zostaw firany w bębnie przez kilka minut, by ociekły, a następnie rozwieś na suszarce. Wieszanie bardzo mokrych, ociekających firan doprowadzi do zdeformowania materiału. 

Dodatkowe elementy 

Jeśli firanka posiada dodatkowe elementy, np. chwosty, troczki, koraliki czy frędzle, warto je zabezpieczyć woreczkiem z siateczki do prania. 

Zobacz także: Firanki do kuchni. Jak wybrać te odpowiednie?

Jak prać firanki makarony lub firanki z woalu? 

Niektóre fasony firan oraz materiał wykonania wymagają specjalnego traktowania. Najbardziej problematyczne zdają się firanki makarony oraz wykonane z woalu. Tego typu firanki mogą bardzo łatwo ulec zniszczeniu. W takim wypadku należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć lub wybrać ręczne pranie firanek. 

Jak prać firanki makarony? 

Firany sznurkowe bardzo łatwo się plączą, a rozplątanie ich jest czasem niemal niemożliwe. By tego uniknąć, przed praniem frędzle firany należy zapleść w warkocze. Można prać je w pralce, w tej samej temperaturze i tym samym programie, co tradycyjne firany. 

Jak prać firanki z woalu?  

Woal lepiej prać ręcznie w temperaturze do 30 st. Celsjusza. Przed tym dobrze jest go odmoczyć na kilka godzin. Wymaga on delikatnych środków myjących, dlatego warto zakupić delikatny proszek do prania lub proszek do prania firan. 

Czym prać firanki? 

Najlepszym środkiem jest proszek do prania firan. Jeśli nie masz takiego pod ręką, sprawdzi się zwykły proszek do prania. Firanki z syntetycznych materiałów można prać też w wodzie z mydłem lub proszkiem z odrobiną soli, lub sody oczyszczonej. 

W czym prać firanki, by były białe?  

Pranie firanek i wybielanie możliwe jest dzięki zastosowaniu proszku przeznaczonego do białych tkanin. Niektórzy do prania dodają odrobinę soli. Pranie firanek z sodą oczyszczoną również zapewni biel. Sodę należy dodać na etapie płukania tkanin. Sprawdzonym sposobem jest również namoczenie firan w wodzie z proszkiem do pieczenia.