Zamknij

Pleśń w pralce: poznaj skuteczne sposoby na walkę z nią!

28.05.2019
Aktualizacja: 28.05.2019 15:25
Pleśń w pralce: jak usunąć pleśń z pralki, jak wyczyścić pralkę z pleśni
fot. Shutterstock

Pleśń w pralce zawsze stanowi duży problem. Jak wyczyścić pralkę z pleśni? Sprawdź, jak usunąć pleśń z pralki domowymi sposobami.

Zdarza Ci się odczuwać nieprzyjemny zapach z pralki? Możliwe, że twoje urządzenie dopadła pleśń! Wilgotne wnętrze pralki stwarzają znakomite warunki do rozwoju różnych grzybów, w związku z tym pleśń to często pojawiający się problem, który wymaga naszej szybkiej reakcji. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić!

Zobacz także: Czyszczenie dywanu z długim włosiem to prawdziwa katorga. Jak zrobić to szybko i skutecznie?

Pleśń w pralce – po czym poznać?

Co ciekawe, nie tak łatwo od razu dostrzec, że w naszej pralce rozwija się pleśń, Dopiero po jakimś czasie, kiedy po jej otwarciu wydobywa się z niej zazwyczaj specyficzny, intensywny zapach, który jest wyczuwalny również na wypranych ubraniach można podejrzewać, że niestety i w twoim urządzeniu pojawił się nieproszony gość. Pleśń zazwyczaj widać na uszczelce przy drzwiach pralki. Woda z prania lokuje się w jej załamaniach, a stąd już szybka droga do rozwoju szkodliwych grzybów.

Rozwijaniu się pleśni w tym urządzeniu sprzyjają niewątpliwie wilgotne warunki w łazience, dlatego tak ważne jest jej częste, odpowiednie wietrzenie. W przypadku, gdy zauważysz jakiekolwiek oznaki pleśni w swojej pralce należy jak najszybciej się jej pozbyć. Jest ona bowiem nie tylko źródłem nieprzyjemnego zapachu wewnątrz urządzenia, ale również wpływa szkodliwie na zdrowie. Jej usuwanie może wydawać się z początku uciążliwe i zabierać wiele czasu, jednak pozytywne zmiany będą zauważalne od razu.

Zobacz także: Pleśń w pralce – jak sobie z nią poradzić? Kilka sprawdzonych sposobów

Jak usunąć pleśń z pralki –  wykorzystaj domowe sposoby

Osoby, które posiadają pralkę wyposażoną w tryb samooczyszczający mają zazwyczaj ten problem z głowy, pozostali mogą posiłkować się domowymi sposobami. Zanim sięgniesz po drogie specyfiki do oczyszczania pralki warto skorzystać z tych, które zazwyczaj każdy z nas ma w zasięgu ręki. Pewnie wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z zaskakujących właściwości sody oczyszczonej, która może być znakomitym środkiem w tym przypadku, a przy tym w przeciwieństwie np. do octu nie uszkodzi delikatnych elementów urządzenia.

Zobacz krok po kroku, jak wyczyścić pralkę z pleśni

Istnieje wiele sposobów na to, jak wyczyścić pralkę z grzyba. W pierwszej kolejności należy wyczyścić dokładnie komorę na detergenty piorące, tak aby zalegający w niej osad uległ rozpuszczeniu. Następnie warto oczyścić wnętrze pralki za pomocą sody np. z  dodatkiem olejku eterycznego. W czasie oczyszczania bębna trzeba pamiętać o wyciągnięciu z pralki wszystkich ubrań, tak, aby jej wnętrze było zupełnie puste, a następnie uruchomić ją tak, jakbyśmy robili zwykłe pranie. Po jego zakończeniu trzeba zostawić otwarte drzwi, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Zobacz także: Jak skutecznie wyczyścić pralkę? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Jak usunąć pleśń na uszczelce pralki – najskuteczniejsze sposoby

Kolejnym ważne pytanie pojawiające się przy czyszczeniu pralki to takie, jak pozbyć się pleśni widocznej na gumowej uszczelce urządzenia. W tym celu możemy posypać ją dużą ilością sody oczyszczonej, spryskać wodą i na koniec przetrzeć z użyciem suchej ściereczki lub gąbki. Zamiast sody oczyszczonej można jeszcze przygotować specjalną mieszankę składającą się z wody, wody utlenionej oraz soku z cytryny. Jak ją zrobić? Wystarczy do 3 litrów wody dodać ok. 60 ml. soku z cytryny i 200 ml wody utlenionej i wszystko dokładnie wymieszać. Następnie tak przygotowaną mieszanką przecieramy dokładnie całą uszczelkę, upewniając się, że wszystko zostało usunięte.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w pralce?

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć warto pamiętać o regularnym czyszczeniu swojej pralki, aby zapobiegać rozwojowi pleśni. Czyszczenie pralki z grzyba nie będzie na dłuższą metę skuteczne, jeżeli zapomnimy codziennej pielęgnacji swojego urządzenia. Więc zamiast później martwić się o to, czym wyczyścić pralkę z grzyba przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby po zakończeniu prania, drzwi urządzenia starać się zostawiać otwarte, tak, aby woda mogła swobodnie odparować.

Wiele osób popełnia błąd, nie wyjmując z pralki ubrań od razu po zakończeniu prania, co również sprzyja rozwijaniu się wilgoci. Uszczelkę pralki warto po każdym praniu czyścić, aby zapobiegać powstawaniu grzybów. W czasie prania nie warto przesadzać również z ilością stosowanego detergentu, który może odkładać się we wnętrzu urządzenia.

Zobacz także: Jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne? Kilka sprawdzonych sposobów!