Zamknij

Plamy ze smaru - czym sprać, o czym pamiętać?

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 21:12
Jak usunąć plamy ze smaru?
fot. Shutterstock

Plamy ze smaru nie są łatwe do usunięcia i wbrew pozorom nie są problemem, który dotyka tylko mechaników samochodowych. Nawet chwila nieostrożności podczas jazdy rowerem może zakończyć się poplamionym ubraniem. Czym usunąć smar szybko i skutecznie?

Wizyta w warsztacie lub garażu, jazda rowerem - jest wiele sytuacji, które narażają nas na plamy od smaru. Jak je usunąć? Jest kilka sposobów, które mogą pomóc, ale trzeba dobrać je do rodzaju tkaniny, aby jej nie zniszczyć. Pamiętaj też, że plamy po smarze nie można prasować ani prać w pralce, bo wysoka temperatura utrwali plamę i jej usunięcie stanie się niemożliwe. 

Zobacz także: Czym zmyć żywicę? Domowe sposoby na żywicę na ciele i ubraniach

Plamy ze smaru - czym sprać smar szybko i skutecznie? 

Jak w przypadku wielu innych plam również plamy ze smaru można usunąć, używając do tego specjalistycznych środków chemicznych. Oferta jest bardzo szeroka - znajdziesz tu pasty, płyny, spraye i pianki, które sprawią, że plama od smaru szybko zniknie. Jednak nie każdą tkaninę możesz potraktować takim preparatami, bo mają one silne działanie. Dlatego najlepiej nadają się do odzieży roboczej, która jest bardziej odporna na działanie tego typu środków chemicznych. Do delikatnych tkanin lepiej użyć domowych środków, które też mogą skutecznie poradzić sobie z plamą od smaru. 

Czym sprać smar, żeby nie uszkodzić ubrań? Czyszczenie plamy ze smaru musisz przeprowadzić, używając środka dopasowanego do rodzaju tkaniny. Ślady ze smaru na bawełnie i wełnie usunie benzyna ekstrakcyjna. Również plamy ze smaru na jeansach można się pozbyć tym sposobem. Wystarczy namoczyć w benzynie wacik lub gazę i ściągnąć nim smar z ubrania. Wacik należy wymieniać, aż plama całkiem zniknie. Na koniec trzeba uprać ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania i płynu do mycia naczyń. Wywabianie plam ze smaru tym sposobem warto poprzedzić próbą na niewielkiej części materiału, żeby mieć pewność, że nie ulegnie zniszczeniu. 

Z uporczywymi plamami poradzi sobie też klasyczna pasta BHP. Wystarczy nałożyć ją na zaplamione miejsce i poczekać kilka godzin. Następnie trzeba uprać ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Kupując pastę BHP, warto wybrać tę w żelu, bo nie niszczy ona ubrań.

Zobacz także: Plamy z długopisu - jak je skutecznie usunąć? 

Jak sprać smar domowym sposobem? 

Usuwanie plam ze smaru jest możliwe również za pomocą produktów, które znajdują się w każdym domu. Chociaż zaplamione tłuszczem ubranie na co dzień nie jest powodem do radości, okazuje się, że tłuszcz świetnie radzi sobie z plamami ze smaru

Na świeżą plamę wystarczy nałożyć warstwę masła, a pod plamę położyć ręcznik papierowy. Po mniej więcej godzinie tłuszcz powinien rozpuścić plamę, a ręcznik wciągnąć smar. Następnie trzeba uprać tkaninę w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Jeśli plama jest uporczywa, można uprać ubranie ręcznie w słonej wodzie, do której należy dodać wodę utlenioną i łyżkę amoniaku na każdy litr wody. Masło sprawdzi się najlepiej w przypadku bawełnianych tkanin. W ten sposób usuniesz też plamy ze smaru na jeansach. 

Szare mydło można wykorzystać nie tylko do prania odplamionej odzieży, ale plama ze smaru również może dzięki niemu zniknąć. Jeśli nie wiesz czym usunąć smar z delikatnych ubrań, szare mydło sprawdzi się tu najlepiej. Wystarczy natrzeć plamę grubą warstwą mydła i zostawić na około pół godziny. Jeśli to konieczne, czynność należy powtórzyć. Następnie trzeba wyprać ubranie, a po plamie nie powinno być śladu. 

Wspomniany już kilkakrotnie płyn do mycia naczyń, podobnie jak szare mydło, nadaje się nie tylko do prania poplamionych tkanin, ale sam też potrafi skutecznie usuwać plamy ze smaru. Najlepiej sprawdzą się tutaj mocno skoncentrowane płyny. Jak sprać smar tym sposobem? To bardzo proste. Wystarczy obficie polać plamę płynem do naczyń i uprać ubranie w ciepłej wodzie. Jeśli nie jest to świeża plama, należy pozostawić płyn na około pół godziny i dopiero później uprać. Plama powinna zniknąć. 

Zobacz także: Podpowiadamy, jak szybko usunąć plamy z trawy

O czym warto pamiętać, usuwając plamy ze smaru? 

Usunięcie plamy ze smaru jest możliwe, jednak należy pamiętać o kilku rzeczach, aby efekt nie był odwrotny od zamierzonego. Wywabianie plam ze smaru ma większą szansę na sukces, jeśli nie będziesz z tym zwlekać. Im świeższa jest plama, tym łatwiej ją usunąć. Warto też zacząć od domowych sposobów, szczególnie w przypadku plam, które powstały na delikatnych tkaninach. Środki chemiczne mają silniejsze działanie, dlatego lepiej stosować je do odzieży roboczej niż delikatnej bluzki. Niektóre materiały narażone na działanie silnych środków chemicznych mogą zostać nieodwracalnie zniszczone. Smar jest substancją, z którą trzeba obchodzić się w szczególny sposób, aby nie okazało się, że plama zamiast usunięta, zostanie utrwalona. Bez względu na to czy stosujesz profesjonalny, czy domowy środek, stosuj się dokładnie do zaleceń. Nie pierz też tkaniny, zanim plama ze smaru całkiem nie zniknie, ani jej nie prasuj, bo jak już zostało wcześniej wspomniane - skutkiem może być utrwalenie plamy i ubranie nie będzie się już nadawało do użytku.