Zamknij

Podpowiadamy, jak szybko usunąć plamy z trawy

29.05.2020 11:33

Masz plamę z trawy na ubraniu i nie wiesz, jak się jej pozbyć? Nie chcesz wyrzucać odzieży? Jeśli tak to koniecznie sprawdź nasze domowe sposoby na usuwanie plam z trawy.

Plamy z trawy
fot. Shutterstock

Plamy z trawy na ubraniach to problem, który pojawia się zazwyczaj w okresie letnim, kiedy to często spacerujemy na łonie natury, czy też piknikujemy. Ten rodzaj ubrudzenia jest też powszechny u dzieci. Dlatego każda gospodyni domowa powinna znać domowe metody na usuwanie plam z trawy. Pozbycie się ich nie jest wcale trudne. Wystarczy, że zastosujesz nasze domowe i sprawdzone metody. Są one szybkie, tanie i co najważniejsze - skuteczne.

Zobacz także: Usuwanie plam z krwi wcale nie jest takie trudne. Musisz tylko znać te sposoby 

Plamy z trawy – usuwanie za pomocą octu

Jednym ze sposobów na usunięcie plam z trawy jest zastosowanie octu. Tak jak w przypadku każdego zabrudzenia – liczy się czas. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepszy będzie efekt.

Pierwszy krok to delikatne zwilżenie fragmentu materiału, na którym znajduje się plama. Następnie zabrudzenie polewamy octem i wcieramy go w materiał. Najlepiej jeśli użyjesz do tego szczoteczki.

Na koniec możesz dodać jeszcze odrobinę proszku do prania. Jego także wetrzyj w zabrudzeniu.

Po tych czynnościach ubranie pierzemy ręcznie lub w pralce zgodnie z instrukcją na metce.

Plamy z trawy – usuwanie za pomocą alkoholu

Alkohol działa tak, jak rozpuszczalnik. Jego zastosowanie pozwoli na pozbycie się zielonego barwniku z ubrania. Wystarczy, że odrobinę alkoholu nalejesz na gąbkę i przyłożysz do ubrudzonego kawałka materiału.

Nie szoruj, ani nie wcieraj gąbki w tkaninę. Po kilku minutach spłucz wodą, a następnie na plamę nasyp niewielką ilość proszku do prania i dodaj odrobinę wody.

Powstała pastę wetrzyj w materiał, na którym jest plama z trawy. Pozostaw na kilka minut i upierz w pralce lub ręcznie.

Plamy z trawy – usuwanie za pomocą lakieru do włosów

Kolejną metodą, która pozwala usunąć plamę z trawy jest użycie lakieru do włosów. Spryskaj nim zabrudzenie i chwilę odczekaj. W tym czasie kawałek materiału powinien zrobić się lekko twardy.

Kolejny krok to szorowanie zabrudzenia za pomocą szczoteczki. Na koniec wrzucamy ubranie do pralki i pierzemy zgodnie z instrukcją na metce. Możemy zrobić to także ręcznie.

Plamy z trawy a wybielacze

Jeśli chcesz pozbyć się plamy z trawy z ubrania, możesz skorzystać także ze specjalnych detergentów. Pamiętaj, że nie na wszystkie tkaniny można używać odplamiaczy. Niektóre detergenty zawierają mocno toksyczne substancje, które mogą poniszczyć tkaninę, np. bawełnę.

Zanim zdecydujesz się użyć wybielacza, przeczytaj jego etykietę i sprawdź na metce, czy na pewno możesz go zastosować do tego ubrania.

Pamiętaj także o tym, że środek wybielający nie powinien być dłużej na ubraniu niż pięć minut.

Zobacz także: Jak usunąć żywicę z ubrania? Domowe sposoby 

loader
Quiz: trudne wyrazy - czy na pewno wiesz, co one oznaczają?
Rozwiąż quiz

Trudne wyrazy - czy na pewno wiesz, co one oznaczają? Tylko co 4 osoba zdobywa komplet punktów!

Quiz: trudne wyrazy - czy na pewno wiesz, co one oznaczają?

Miraż to: