Zamknij

Plamy z długopisu - jak je skutecznie usunąć?

16.02.2021
Aktualizacja: 16.02.2021 16:39
Jak usunąć plamy z długopisu?
fot. Shutterstock

Plamy z długopisu na ubraniach i meblach to nie tylko zasługa dzieci. Sami też potrafimy przez nieuwagę coś ubrudzić, a później zastanawiamy się, czym zmyć długopis, żeby nie było śladu. Czy to się może udać? 

Bez względu na to, czy plamy z długopisu powstały na ubraniu czy meblach, można sobie z nimi poradzić. Nie musisz od razu wyrzucać ubrań i zmieniać wystroju wnętrza. Tym bardziej wtedy, gdy sprawcami są dzieci, bo w tym przypadku plamy po długopisie będziesz widywać częściej. Nie zamartwiaj się tym, jak sprać długopis z ubrania i co zrobić, żeby plama z długopisu na kanapie nie została na niej na zawsze. Plamy z atramentu nie są tak trudne do usunięcia, jak mogłoby się wydawać. Bez problemu poradzisz sobie z nimi, używając produktów, które znajdują się w każdym domu. 

Zobacz także: Czy śni ci się pranie? Sprawdź, co to oznacza

Plamy z długopisu na ubraniach - jak się ich pozbyć 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się świeżej plamy z długopisu jest kwaśne mleko. Poplamioną część odzieży należy moczyć w nim przez kilkanaście minut, a potem uprać tak jak zwykle. Plama z długopisu na ubraniu powinna wtedy zniknąć. W ten sam sposób można użyć cytryny lub kwasku cytrynowego. Ta metoda działa najlepiej na stare plamy po długopisie. Tkaninę należy zamoczyć w soku z cytryny lub posypać kwaskiem, a później wypłukać. Następnie trzeba uprać ubranie. Po plamie nie powinno być śladu. Sok z cytryny poradzi sobie również wtedy, gdy zastanawiasz się, jak zmyć długopis z torebki. Sok wystarczy wycisnąć na wacik i przycisnąć do plamy. Po 30 minutach zabrudzenie powinno zniknąć. 

Również lakier do włosów dobrze usuwa plamy z atramentu. Jak go zastosować? Najpierw usuń jak najwięcej tuszu, używając wilgotnej szmatki. Później podłóż pod plamę papierowy ręcznik i spryskaj plamę lakierem. Następnie połóż na plamę szmatkę, która wchłonie resztę tuszu. W kolejnym kroku wypierz ubranie, a plama powinna zniknąć. Zamiast lakieru można też użyć zmywacza do paznokci. Wystarczy polać nim plamę i przetrzeć ręcznikiem papierowym. 

W usunięciu plam może pomóc też krem do golenia. Wystarczy nanieść go na plamę i pozostawić na kilka godzin, a następnie wypłukać ubranie w ciepłej wodzie i wyprać. Plama z długopisu żelowego może zniknąć, jeśli spróbujesz zetrzeć ją zwykłą gumką do ścierania. Również pocieranie plamy szarym mydłem może przynieść dobry efekt. Jeśli nie masz w domu szarego, nawet zwykłe mydło może sobie poradzić ze zmyciem plamy z długopisu. 

Zobacz także: Czy zbyt częste pranie może zniszczyć ubrania? Te błędy podczas prania popełniamy wszyscy

Czym zmyć długopis z mebli? 

Lakier do włosów świetnie się sprawdza również podczas wywabiania plamy od długopisu na meblach. Dobrze działa też zmywacz do paznokci i spirytus. Jeśli zastanawiasz się, jak zmyć długopis ze skóry, którą pokryta jest kanapa - zachowaj ostrożność. Zmywacz może ją odbarwić. Aby pozbyć się plamy od długopisu z kanapy, najczęściej wystarczy spryskać ją lakierem do włosów i przetrzeć szmatką. Czym zmyć długopis z eko skóry? Wystarczy zmoczyć szmatkę w roztworze z wody i szarego mydła, a następnie delikatnie przetrzeć plamę. 

Zobacz także: Jak usunąć rdzę z ubrania? Mamy na to sprawdzone sposoby!

Plama z długopisu na białej bluzce - jak usunąć 

Plamy po długopisie na jasnych ubraniach wymagają szczególnego traktowania. Jednak i z nimi można sobie poradzić. W takim przypadku potrzebna będzie sól kuchenna i cytryna. Jak zmyć długopis z ich pomocą? Plamę z długopisu posyp solą i potrzyj kawałkiem cytryny. Później wypłucz ubranie i upierz tak jak zwykle. Białe ubrania wykonane z bawełny można też odplamić, używając do tego kwasu szczawiowego - o ile uda ci się znaleźć sklep z chemią, bo właśnie tam możesz go kupić. Pół łyżeczki kwasu rozpuść w szklance gorącej wody, a następnie zamocz w nim plamę na 3 minuty. Pamiętaj, żeby moczyć tylko tę część ubrania, na której znajduje się plama. 

Zobacz także: Podpowiadamy, jak szybko usunąć plamy z trawy

Jak zmyć długopis ze skóry, żeby nie podrażnić ciała 

Dzieci pomazane długopisem to częsty widok. W tym przypadku trzeba być ostrożnym i usuwać takie plamy bezpiecznymi sposobami, żeby nie podrażnić delikatnej skóry dziecka. Czym zmyć atrament w takiej sytuacji? Zacznij od przemycia skóry samą wodą. Później wystarczy nałożyć niewielką ilość pasty do zębów i przetrzeć plamę, najlepiej szorstką gąbką do mycia. Po plamie nie powinno być śladu. Często wystarczy też po prostu umyć skórę mydłem. Usuwanie plam z długopisu powstałych na ciele jest stosunkowo łatwe. Dlatego nawet skóra dziecka nie ucierpi, kiedy zastosujemy wymienione sposoby. Biała pasta do zębów pomoże również wtedy, gdy nie wiesz, czym zmyć długopis ze ściany. Wystarczy posmarować plamę cienką warstwą pasty, a po kwadransie przetrzeć wilgotną szmatką.