Zamknij

Pergole w ogrodzie - czym są, jak je zrobić, rośliny na pergole

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 21:51
Jak zrobić pergolę?
fot. Shutterstock

Pergola to element architektury ogrodowej przeznaczony w dużej mierze do podtrzymywania roślin o zwisającym pokroju lub ciągnących się pnączach. Pergole w ogrodzie nie tylko uatrakcyjniają wygląd stworzonej aranżacji, ale dodatkowo także pełnią szereg praktycznych funkcji. Świetnie się sprawdzi zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie.

Pergole to niezwykle praktyczny element aranżacji ogrodowej, z którego można korzystać aż do późnej jesieni. Dowiedz się jak samemu wykonać pergolę oraz jakie rośliny wybrać do jej ozdobienia, by wyglądała doskonale. 

Zobacz także: Magnolia - drzewo, które odmieni twój ogród

Pergole w ogrodzie - czym są i do czego służą? 

Pergola to nic innego jak konstrukcja oparta na podwójnym szeregu słupów, wyposażona dodatkowo w ażurowe zadaszenie. Głównym zastosowaniem pergoli w ogrodzie jest wyeksponowanie i podtrzymywanie roślin pnących oraz tych o zwisających pędach. Tego typu konstrukcja, podobnie jak krata ogrodowa zapewnia roślinom odpowiednie wsparcie, dzięki czemu mogą one swobodnie się rozrastać w górę i na boki.  

Oprócz swoich walorów estetycznych pergole w ogrodzie pozwalają także w efektowny sposób oddzielić mniej atrakcyjny obszar powierzchni lub część gospodarczą z warzywnikiem. Pergole pełnią również funkcję bardzo dekoracyjnej osłony od słońca czy silnego wiatru, stwarzając tym samym niezwykle komfortowe warunki do wypoczywania na świeżym powietrzu w bliskim otoczeniu natury. 

Jak widać, pergole są niezwykle praktycznym i przydatnym elementem architektury ogrodowej, dlatego też warto zadbać o ich solidne i estetyczne wykonanie.  

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Drewno czy metal - jaki materiał na pergolę wybrać? 

Pergole ogrodowe zazwyczaj wykonuje się z drewna bądź metalu. Pierwsze z nich znakomicie komponują się z naturalnym klimatem, a dodatkowo także są o wiele tańsze, łatwiejsze w montażu i utrzymaniu, dzięki czemu cieszą się dużą sympatią wśród najbardziej wymagających pasjonatów ogrodnictwa. 

Decydując się na montaż pergoli na kwiaty wykonanej z drewna, warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu materiału. Impregnacja drewna zwiększy jego odporność na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, dzięki czemu konstrukcja na długo zachowa swój estetyczny wygląd. Korzystnym rozwiązaniem jest zbudowanie pergoli z drewna laminowanego, wykazującego się dużą wytrzymałością i trwałością. 

Pergole metalowe do ogrodu również mają swoich zwolenników. W tym wypadku należy pamiętać o zabezpieczeniu materiału przed korozją. Minusem tego typu konstrukcji jest również cena oraz nieco surowy i zimny charakter, który może nie do końca dobrze współgrać z ciepłym klimatem panującym w przydomowym ogrodzie.  

Jak zrobić drewnianą pergolę? 

Przed rozpoczęciem budowy pergoli ogrodowej konieczne jest stworzenie projektu konstrukcji. Warto tutaj zaznaczyć, że pergola może stanowić zarówno przedłużenie domu, jak i osobny element aranżacji ogrodowej. Po ustaleniu dokładnych wymiarów oraz wyglądu konstrukcji możesz przystąpić do działania.  

Do stworzenia pergoli drewnianej potrzebne będą m.in.: 

 • listwy oraz słupki z wybranego gatunku drewna, 
 • benzyna ekstrakcyjna, 
 • impregnat do drewna, 
 • środek gruntujący, 
 • szlifierka i wkrętarka, 
 • narzędzia i akcesoria takie jak poziomica, wkręty metalowe, pędzle lub wałki do malowania, 
 • farba lub bejca oraz lakier.  

Jak zrobić pergolę krok po kroku?

 1. Obróbka materiału. Pierwszym etapem prac jest odpowiednie przygotowanie materiału. Zacząć należy oczywiście od wygładzenia drewnianej powierzchni. Do tego celu można użyć szlifierki bądź papieru ściernego. Następnie deski należy oczyścić z nagromadzonego pyłu oraz odtłuścić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej.  
 2. Zabezpieczenie drewna. Kolejny etap prac skupia się na nałożeniu impregnatu bądź innego środka, który zabezpieczy drewno przed negatywnym wpływem zmiennych czynników atmosferycznych, przed rozwojem pleśni, a także uchroni przed szkodnikami. 
 3. Malowanie drewna. Następny krok polega na zagruntowaniu powierzchni drewnianej oraz jej pomalowaniu. Jeśli chodzi o farby lub bejce, to tutaj zaleca się zakup środka odpornego na wilgoć oraz blaknięcie. Jaki kolor emalii wybrać? W tym przypadku świetnie sprawdzą się zarówno jasne, jak i ciemne odcienie farb. Jeśli jesteś miłośnikiem stylu eko, wybierz bejcę, która podkreśli naturalne wybarwienie drewna.  

Zobacz także: Wierzba na pniu w ogrodzie - odmiany, uprawa, pielęgnacja

Jak zamontować drewnianą pergolę? 

Właściwie przygotowane drewniane elementy konstrukcyjne są gotowe do montażu pergoli. Słupki należy zamontować przy użyciu specjalnych kotew mocujących. Opcjonalnie można je umieścić w wylanym wcześniej fundamencie.  

Słupki powinny być rozmieszczone w równej od siebie odległości - około półtora metra. Następnie należy przykręcić do nich elementy pełniące funkcję ścian i zadaszenia, W tym celu warto posłużyć się poziomicą, tak aby listwy znalazły się w wyznaczonej linii. Jeśli chcesz, aby pergola była pokryta sporą ilością ciekawych gatunków roślin, a jednocześnie zapewniała większą ochronę przed słońcem i wiatrem, to świetnym rozwiązaniem będzie znacznie gęstsze rozmieszczenie listew.  

Przygotowana w ten sposób pergola ogrodowa jest gotowa do obsadzania roślinami - zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Pergolę na kwiaty można dodatkowo ozdobić również lampionami czy sznurem świetlnym LED oraz innymi dekoracjami ogrodowymi. Jakie kwiaty pnące na pergole? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Najpopularniejsze i najciekawsze rośliny na pergole 

Pergola do ogrodu to świetne rozwiązanie w przypadku wszystkich tych, którzy marzą o własnej kolekcji okazałych i pięknych pnączy.  

Wśród najczęściej wybieranych roślin pnących i wiszących znalazły się m.in.: 

 • bluszcz pospolity (Hedera helix) - wyróżniający się zimozielonymi i efektownie błyszczącymi się liśćmi,  
 • winorośl japońska (Vitis coignetiae) - charakteryzująca się bardzo dekoracyjnymi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni, które jesienią przebarwiają się na odcień purpurowy, 
 • wiciokrzew (Lonicera) - jego największym atutem są drobne liście oraz kwiaty w kolorze białym, purpurowym, czerwonym lub żółtym, 
 • milin amerykański (Campsis radicans) - cechujący się bardzo dekoracyjną formą, pierzastymi liśćmi oraz dużymi trąbkowatymi kwiatami w odcieniu koralowym, 
 • fuksja (Fuchsia) - przyciągająca uwagę kolorowymi i nietypowymi kwiatostanami, 
 • surfinia (Petunia) - jedna z odmian petunii ogrodowej o szeroko rozwartych, kielichowatych kwiatach w odcieniach od białego aż po ciemny fiolet. 

Pergola na kwiaty to świetny sposób na efektowne zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Sprawdź zdjęcia pergoli w ogrodzie i zainspiruj się naszymi pomysłami!