Oceń
Pergola to element architektury ogrodowej przeznaczony w dużej mierze do podtrzymywania roślin o zwisającym pokroju lub ciągnących się pnączach. Pergole w ogrodzie nie tylko uatrakcyjniają wygląd stworzonej aranżacji, ale dodatkowo także pełnią szereg praktycznych funkcji. Świetnie się sprawdzi zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie.
Pergole to niezwykle praktyczny element aranżacji ogrodowej, z którego można korzystać aż do późnej jesieni. Dowiedz się jak samemu wykonać pergolę oraz jakie rośliny wybrać do jej ozdobienia, by wyglądała doskonale.
Zobacz także: Magnolia - drzewo, które odmieni twój ogród
Pergole w ogrodzie - czym są i do czego służą?
Pergola to nic innego jak konstrukcja oparta na podwójnym szeregu słupów, wyposażona dodatkowo w ażurowe zadaszenie. Głównym zastosowaniem pergoli w ogrodzie jest wyeksponowanie i podtrzymywanie roślin pnących oraz tych o zwisających pędach. Tego typu konstrukcja, podobnie jak krata ogrodowa zapewnia roślinom odpowiednie wsparcie, dzięki czemu mogą one swobodnie się rozrastać w górę i na boki.
Oprócz swoich walorów estetycznych pergole w ogrodzie pozwalają także w efektowny sposób oddzielić mniej atrakcyjny obszar powierzchni lub część gospodarczą z warzywnikiem. Pergole pełnią również funkcję bardzo dekoracyjnej osłony od słońca czy silnego wiatru, stwarzając tym samym niezwykle komfortowe warunki do wypoczywania na świeżym powietrzu w bliskim otoczeniu natury.
Jak widać, pergole są niezwykle praktycznym i przydatnym elementem architektury ogrodowej, dlatego też warto zadbać o ich solidne i estetyczne wykonanie.
Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to
Drewno czy metal - jaki materiał na pergolę wybrać?
Pergole ogrodowe zazwyczaj wykonuje się z drewna bądź metalu. Pierwsze z nich znakomicie komponują się z naturalnym klimatem, a dodatkowo także są o wiele tańsze, łatwiejsze w montażu i utrzymaniu, dzięki czemu cieszą się dużą sympatią wśród najbardziej wymagających pasjonatów ogrodnictwa.
Decydując się na montaż pergoli na kwiaty wykonanej z drewna, warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu materiału. Impregnacja drewna zwiększy jego odporność na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, dzięki czemu konstrukcja na długo zachowa swój estetyczny wygląd. Korzystnym rozwiązaniem jest zbudowanie pergoli z drewna laminowanego, wykazującego się dużą wytrzymałością i trwałością.
Pergole metalowe do ogrodu również mają swoich zwolenników. W tym wypadku należy pamiętać o zabezpieczeniu materiału przed korozją. Minusem tego typu konstrukcji jest również cena oraz nieco surowy i zimny charakter, który może nie do końca dobrze współgrać z ciepłym klimatem panującym w przydomowym ogrodzie.
Jak zrobić drewnianą pergolę?
Przed rozpoczęciem budowy pergoli ogrodowej konieczne jest stworzenie projektu konstrukcji. Warto tutaj zaznaczyć, że pergola może stanowić zarówno przedłużenie domu, jak i osobny element aranżacji ogrodowej. Po ustaleniu dokładnych wymiarów oraz wyglądu konstrukcji możesz przystąpić do działania.
Do stworzenia pergoli drewnianej potrzebne będą m.in.:
- listwy oraz słupki z wybranego gatunku drewna,
- benzyna ekstrakcyjna,
- impregnat do drewna,
- środek gruntujący,
- szlifierka i wkrętarka,
- narzędzia i akcesoria takie jak poziomica, wkręty metalowe, pędzle lub wałki do malowania,
- farba lub bejca oraz lakier.
Jak zrobić pergolę krok po kroku?
- Obróbka materiału. Pierwszym etapem prac jest odpowiednie przygotowanie materiału. Zacząć należy oczywiście od wygładzenia drewnianej powierzchni. Do tego celu można użyć szlifierki bądź papieru ściernego. Następnie deski należy oczyścić z nagromadzonego pyłu oraz odtłuścić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej.
- Zabezpieczenie drewna. Kolejny etap prac skupia się na nałożeniu impregnatu bądź innego środka, który zabezpieczy drewno przed negatywnym wpływem zmiennych czynników atmosferycznych, przed rozwojem pleśni, a także uchroni przed szkodnikami.
- Malowanie drewna. Następny krok polega na zagruntowaniu powierzchni drewnianej oraz jej pomalowaniu. Jeśli chodzi o farby lub bejce, to tutaj zaleca się zakup środka odpornego na wilgoć oraz blaknięcie. Jaki kolor emalii wybrać? W tym przypadku świetnie sprawdzą się zarówno jasne, jak i ciemne odcienie farb. Jeśli jesteś miłośnikiem stylu eko, wybierz bejcę, która podkreśli naturalne wybarwienie drewna.
Zobacz także: Wierzba na pniu w ogrodzie - odmiany, uprawa, pielęgnacja
Jak zamontować drewnianą pergolę?
Właściwie przygotowane drewniane elementy konstrukcyjne są gotowe do montażu pergoli. Słupki należy zamontować przy użyciu specjalnych kotew mocujących. Opcjonalnie można je umieścić w wylanym wcześniej fundamencie.
Słupki powinny być rozmieszczone w równej od siebie odległości - około półtora metra. Następnie należy przykręcić do nich elementy pełniące funkcję ścian i zadaszenia, W tym celu warto posłużyć się poziomicą, tak aby listwy znalazły się w wyznaczonej linii. Jeśli chcesz, aby pergola była pokryta sporą ilością ciekawych gatunków roślin, a jednocześnie zapewniała większą ochronę przed słońcem i wiatrem, to świetnym rozwiązaniem będzie znacznie gęstsze rozmieszczenie listew.
Przygotowana w ten sposób pergola ogrodowa jest gotowa do obsadzania roślinami - zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Pergolę na kwiaty można dodatkowo ozdobić również lampionami czy sznurem świetlnym LED oraz innymi dekoracjami ogrodowymi. Jakie kwiaty pnące na pergole? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń
Najpopularniejsze i najciekawsze rośliny na pergole
Pergola do ogrodu to świetne rozwiązanie w przypadku wszystkich tych, którzy marzą o własnej kolekcji okazałych i pięknych pnączy.
Wśród najczęściej wybieranych roślin pnących i wiszących znalazły się m.in.:
- bluszcz pospolity (Hedera helix) - wyróżniający się zimozielonymi i efektownie błyszczącymi się liśćmi,
- winorośl japońska (Vitis coignetiae) - charakteryzująca się bardzo dekoracyjnymi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni, które jesienią przebarwiają się na odcień purpurowy,
- wiciokrzew (Lonicera) - jego największym atutem są drobne liście oraz kwiaty w kolorze białym, purpurowym, czerwonym lub żółtym,
- milin amerykański (Campsis radicans) - cechujący się bardzo dekoracyjną formą, pierzastymi liśćmi oraz dużymi trąbkowatymi kwiatami w odcieniu koralowym,
- fuksja (Fuchsia) - przyciągająca uwagę kolorowymi i nietypowymi kwiatostanami,
- surfinia (Petunia) - jedna z odmian petunii ogrodowej o szeroko rozwartych, kielichowatych kwiatach w odcieniach od białego aż po ciemny fiolet.
Pergola na kwiaty to świetny sposób na efektowne zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Sprawdź zdjęcia pergoli w ogrodzie i zainspiruj się naszymi pomysłami!
Oceń artykuł

