Zamknij

Oto nietypowe zastosowanie rozmarynu. Warto wypróbować je w swoim domu

22.09.2022 14:23
Rozmaryn
fot. Shutterstock

Rozmaryn ma szerokie zastosowanie kulinarne. Okazuje się jednak, że może być on także skuteczny w walce z pewnymi domowymi szkodnikami. O czym mowa?

Rozmaryn jest niezwykle ceniony w kuchni. Doskonale wzbogaca smak różnych potraw. Często dodajemy go do zup oraz sałatek. Idealnie komponuje się także z pieczonymi ziemniakami. Ta roślina dzięki swoim licznym właściwościom zdrowotnym stosowana jest również w przebiegu różnych schorzeń np. jako naturalny środek łagodzący objawy przeziębienia. Ale zastosowanie rozmarynu nie musi ograniczać się tylko do kuchni. Sprawdź, jak go jeszcze wykorzystać w swoim domu.

Domowe porady: oto nietypowe zastosowanie rozmarynu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że rozmaryn to doskonały naturalny środek do odstraszania moli spożywczych oraz ubraniowych. Jeżeli tylko zauważymy te intruzy w naszym domu, musimy działać jak najszybciej.

W takim przypadku najlepiej umieścić gałązki tej rośliny w kuchennych szafkach i w garderobie. Jeżeli nie mamy świeżego rozmarynu, możemy także sięgnąć po przyprawę i rozsypać odrobinę tego produktu na talerzykach. Następnie naczynia należy położyć w szafach i komodach z ubraniami oraz na półkach z żywnością. Intensywny aromat rozmarynu sprawi, że mole będą omijać te miejsca szerokim łukiem.

Zobacz także: Zioła, które leczą. Co warto mieć w domowej apteczce? 

Inne sposoby na mole spożywcze i ubraniowe

W walce z molami spożywczymi skuteczne są również liście laurowe oraz tymianek. Te uciążliwe owady nie lubią też silnego zapachu octu. Od czasu do czasu warto zatem przemyć nim wszystkie kuchenne szafki. Z kolei w przypadku moli ubraniowych doskonale sprawdza się lawenda. Możesz umieścić także na półkach kawałki mydła o takim zapachu.

Zobacz także: Jakie właściwości ma mniszek lekarski? Na co pomaga?