Zamknij

Ostropest plamisty - właściwości lecznicze tej rośliny są nieocenione!

22.03.2019
Aktualizacja: 22.03.2019 16:05
Ostropest plamisty leży na drewnianym blacie.
fot. Shutterstock

Ostropest plamisty to roślina, która wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Polecany jest szczególnie przy problemach z wątrobą, ale wspomaga także leczenie innych chorób. Koniecznie dowiedz się jakich!

Ostropest plamisty to roślina, która do celów medycznych była już wykorzystywana w starożytności. Posiada ona wiele właściwości leczniczych. Po ostropest należy sięgać, gdy nasza wątroba jest zbyt mocno obciążona – niezdrową dietą, spożywaniem napojów alkoholowym, a także długotrwałym stosowaniem leków.

Zobacz także: Dieta, zioła, woda... co jeszcze pomoże przy oczyszczaniu wątroby?

Ostropest plamisty – właściwości prozdrowotne

Ostropest to roślina lecznicza, która jest cennym źródłem sylimaryny, która głównie stosowana jest w chorobach wątroby, gdyż regeneruje ją i chroni przed działaniem toksyn oraz trucizn. Dodatkowo zapobiega przed powstaniem kamieni żółciowych.

Sylimaryna wykazuje także inne właściwości – odtruwające, żółciopędne, przeciwzapalne, przeciwutleniające i spazmolityczne.

Ostropest plamisty to roślina, która zawiera także inne ważne składniki lecznicze. Mowa o:

  • Garbnikach (charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i ściągającym),
  • Sterolach roślinnych (są odpowiedzialne za obniżanie poziomu złego cholesterolu),
  • Kwasie linolowym (wykazuje on działanie przeciwnowotworowe, przyśpiesza także metabolizm, chroni przed chorobami układu krążenia, wspomaga leczenie chorób skóry),
  • Kwasach organicznych (zawdzięcza się im działanie antybakteryjne i żółciopędne, ponadto wspomagają trawienie).

Ostropest plamisty – zastosowanie w medycynie naturalnej

Ostropest plamisty pomaga w walce z wieloma  schorzeniami. Ta roślina lecznicza szczególnie polecana jest w leczeniu następujących chorób:

Ostropest plamisty – tabletki, ziarna zmielone i kapsułki

Ostropest plamisty możemy kupić w aptekach, specjalnych sklepach zielarskich, czasami nawet w niektórych sklepach spożywczych.

Ta roślina lecznicza sprzedawana jest w ziarnach(całych lub zmielonych) tabletkach, kapsułkach, a także w postaci oleju z ostropestu plamistego.

Tabletki i kapsułki – zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniem producenta. Zanim spożyjesz ten preparat leczniczy, koniecznie wcześniej przeczytaj dołączoną ulotkę lub instrukcję na opakowaniu.

Ostropest plamisty mielony używany jest głównie do robienia herbatek i naparów. Wystarczy, ze do szklanki wrzucisz dwie łyżeczki tego specyfiku, a następnie zalejesz gorącą woda. Pamiętaj, że nie może to być wrzątek. Taki napar można pić maksymalnie trzy razy dziennie.

Olej z ostropestu stosowany jest głównie do pielęgnacji skóry oraz włosów. Polecany jest także przy chorobach skórnych. Dodatkowo nawilża przesuszone i osłabione włosy i opóźnia proces starzenia się skóry.

Ostropest plamisty – jakie są przeciwwskazania?

W zalecanych dawkach leczniczych, przetwory z tej rośliny leczniczej nie wykazują żadnych szkodliwych działań. Nawet po długotrwałym stosowaniu.

Zaleca się jednak, aby kobiety w ciąży, a także te karmiące piersią, stosowanie ostropestu plamistego skonsultowały z lekarzem. Aktualnie medycyna nie dysponuje badaniami, które zaprzeczały lub potwierdzałby szkodliwe działanie tej rośliny w wyjątkowym dla kobiety stanie.

Ostropest a także suplementy z jego zawartością nie powinny być podawane dzieciom, które nie ukończyły 12. roku życia.

Na konsultację lekarską w celu stosowania tej rośliny leczniczej powinny także się zgłosić osoby, które przewlekle chorują i przyjmują leki.

Ostropest plamisty – przetwory

  • Odwar z owoców ostropestu

Jedna łyżeczkę rozgniecionych owoców ostropestu plamistego zalej szklanką gorącą wody. Napój wlej do garnuszka i doprowadź do wrzenia (Rób to powoli, około 5-7 minut, najlepiej po przykrywką). Odstaw na 15 minut, a następnie przecedź.

Ten odwar umożliwi ci ochronę twojej wątroby – wystarczy, że będziesz pić pół szklanki dwa razy dziennie.  Najlepiej po spożytym posiłku.

  • Proszek z ostropestem na zaburzenia trawienia

Do stworzenia takiego proszku potrzebujesz: 20 gram owoców ostropestu plamistego, 5 gram kopru włoskiego (możesz go zastąpić kminkiem) i10 gram korzeni mniszka lekarskiego. Całość należy dokładnie rozdrobnić najlepiej za pomocą młynka elektrycznego.

Lecznicy proszek możesz przyjmować doustnie (2-3 łyżki) po jedzeniu. Możesz także pół płaskiej łyżeczki dodać do ¼ szklanki wody i następnie wypić. Ten środek polecany jest przy problemach z trawieniem i zaparciach.

Zobacz także: Suplementy diety to nie leki! Kiedy należy po nie sięgać?

 

Uważaj na te rośliny. Niektóre mogą doprowadzić nawet do śmierci!