Zamknij

Nudzisz się w domu i poszukujesz kreatywnego zajęcia? Spróbuj zrobić origami modułowe!

30.03.2020 09:09
Origami modułowe
fot. Shutterstock

Origami modułowe to doskonała zabawa dla osób, które nudzą się w domu. W dodatku za pomocą tej techniki składania papieru można wykonać piękne ozdoby, które urozmaicą każde wnętrze! Jak wygląda origami modułowe i jak je układać krok po kroku?

Origami to popularna japońska sztuka składania papieru. Polega ona na układaniu różnych figurek z kwadratowych kawałków papieru. Dzięki tej technice można stworzyć z papieru same cuda - figury zwierząt, roślin itp. Origami ma wiele odmian - jeżeli jesteście już na bardziej zaawansowanym poziomie tworzenia figur origami, na pewno zainteresuje was origami modułowe. O czym należy pamiętać tworząc origami i na czym polega origami modułowe? Oto instrukcja krok po kroku.

Origami modułowe - czym jest

Origami modułowe to odmiana origami polegająca na tym, że tworzymy zaawansowane figury z wcześniej powstałych zgodnie ze sztuką origami elementów. Czyli to nic innego, jak sztuka łączenia pojedynczym modułów w całość, która jest już nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku tradycyjnego origami.

W origami modułowym pojedynczy moduł nazywany jest "sonobe" - od nazwiska Mitsunobu Sonobe, czyli wynalazcy tego rodzaju origami.

Jak robić origami krok po kroku? O czym pamiętać?

Origami modułowe - podstawowe zasady

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że origami modułowe robi się z podstawowych elementów tradycyjnego origami. Jakie są podstawowe zasady tworzenia origami?

  • potrzebujemy do tego kwadratowych kartek papieru
  • origami składamy wzdłuż prostych krawędzi kartki
  • aby zrobić origami, tworzymy płaszczyzny, które są na siebie nakładane symetrycznie

Origami modułowe składa się z wielu połączonych ze sobą modułów. Jak zrobić pojedynczy moduł? Tak, jak w klasycznym origami - potrzebujemy kwadratowej kartki papieru, którą składamy wzdłuż prostych krawędzi we wszystkich kierunkach.

Z origami modułowego możemy stworzyć prawdziwe cuda - łabędzie, żurawie, bukiety kwiatów, statki i wiele innych zaawansowanych figur. Co ważne, mogą one stanowić piękny własnoręcznie robiony prezent np. wnuka dla babci czy dziadka. Pamiętacie też, że origami czy origami modułowe to doskonały sposób na przygotowanie własnoręcznych ozdób na święta - wielkanocne czy bożonarodzeniowe!

Figury origami w stonowanych kolorach świetnie też komponują się z elementami skandynawskiego wystroju wnętrz. Wystarczy podwiesić je na neutralnym sznurku na karniszach do firan czy w pobliżu oświetlenia. To proste do zrobienia, a wciąż efektowne ozdoby.

Jak zrobić origami modułowe

Origami modułowe zaczynamy od przygotowania kilku modułów. Jak zacząć robić origami modułowe i jak poprawnie przygotować moduł origami? Na szczęście w sieci znajdziemy mnóstwo instrukcji w formie filmowej, które pokażą nam, jak zrobić origami modułowe krok po kroku.

Ten projekt robi furorę na świecie. Wszystko dlatego, że na zdjęciach pozują gwiazdy wraz ze swoimi młodszymi wcieleniami!