Zamknij

Opłatek wigilijny. Pokażemy Ci, jak można go zrobić samemu

Adrianna Kostecka
04.12.2020
Aktualizacja: 04.12.2020 18:09

Dzielenie się opłatkiem to jedna z najpiękniejszych świątecznych tradycji. To właśnie ten niepozorny, niemal przezroczysty płatek ciasta dodaje świętom tyle magii. Czyż bowiem składanie sobie życzeń od serca nie jest wspaniałym rozpoczęciem Wigilii?

Opłatek Wigilijny na sianku
fot. Shutterstock

Czy warto pielęgnować świąteczną tradycję? Pewnie, że warto! Właśnie to czyni wieczerzę wigilijną tak wyjątkową. Tego wieczoru poza rybą i barszczem prawdopodobnie na każdym stole znajdzie się opłatek wigilijny. Podzielisz się nim z bliskimi i zasiądziecie do wspólnego posiłku. Zobacz, gdzie kupić opłatek i jak go zrobić samemu.

Gdzie kupić opłatek wigilijny

W sezonie świątecznym znalezienie opłatka nie powinno być specjalnie trudne. Z pewnością możesz go dostać w kościele – płacisz wtedy co łaska. Jest to forma podziękowania księdzu za cały rok jego pracy. Nierzadko też pieniądze ze sprzedaży opłatków trafiają na rzecz jakiejś fundacji, np. Caritasu.

Na poszukiwania opłatka możesz także się udać do centrum handlowego lub do sklepu spożywczego. W takich miejscach często kręcą się ,,aniołki” z koszykami, u których można dokonać zakupu. Jeszcze innym, równie skutecznym miejscem jest internet.

Cena za opłatek zaczyna się nawet od kilku złotych. Wydatek żaden, a piękna tradycja bożonarodzeniowa zachowana.

Opłatek – skład

Opłatek wigilijny to nic innego jak bardzo cienki kawałek białego chleba, do którego przygotowania nie potrzeba drożdży, jak to bywa zazwyczaj w przypadku pieczywa.

Jego skład jest niezwykle prosty: mąka pszenna, woda, olej. Upewnij się, że masz wszystkie składniki, i przystąp do pracy.

Jak zrobić opłatek wigilijny

Zobacz, jakie to proste – zrobić opłatek samemu.

Składniki:

  • 120 g mąki
  • 0,5 szklanki wody
  • łyżka oleju

Przygotowanie:

  1. Przesyp mąkę przez sitko do miski.
  2. Dodaj wodę i olej i zacznij dokładnie wyrabiać ciasto, aby nie było w nim grudek. Najlepiej użyj miksera.
  3. Masę wlej na rozgrzaną patelnię lub do gofrownicy. Piecz, aż ciasto nabierze żółtego zabarwienia.
  4. Pozostaw opłatek na ok. 3 tygodnie, w tym czasie zmieni on kolor na biały. Gotowe!

Własnoręczne wykonanie opłatka wigilijnego może się stać Twoją kolejną tradycją rodzinną.    

Życzenia opłatkowe

Jak wszyscy wiemy, dzielenie się opłatkiem wiąże się ze składaniem sobie życzeń. Będziesz je składać rodzinie, przyjaciołom i naszym współpracownikom. Nasuwa się zatem pytanie: czego im życzyć?

Zawsze warto, żeby Twoje życzenia płynęły z serca i były kierowane do danej osoby. W pracy będziesz życzyć innym samorealizacji, spełniania ambicji oraz sukcesów. W domu życzenia powinny być bardziej osobiste. Warto życzyć, poza zdrowiem, szczęściem i spełnieniem marzeń, miłości i spokoju, warto wyznać, ile ten człowiek dla Ciebie znaczy. Święta to przecież nie tylko prezenty pod choinką, to przede wszystkim czas spędzony wspólnie z rodziną.

Prawda jest taka, że każde życzenia, dopóki płyną z serca i są szczere, zostaną dobrze przyjęte. Nie zapominajmy przy tym o uśmiechu, a z pewnością dzielenie się opłatkiem będzie pięknym momentem.

Zobacz także: Chcesz, aby twój stół wigilijny wyglądał wyjątkowo? Te pomysły cię zainspirują.