Oceń
Oczyszczanie wątroby należy rozpocząć natychmiast, gdy pojawią się niepokojące objawy, m.in. kucie w prawym boku pod żebrami, problemy z układem pokarmowym i skurcze w łydkach. Koniecznie sprawdź, jak oczyścić wątrobę za pomocą diety i domowych sposobów.
Oczyszczanie wątroby powinno być wykonywane regularnie, gdyż nadmiar zgromadzonych toksyn może doprowadzić do upośledzania funkcjonowania tego narządu. O ten organ trzeba zadbać w szczególności, gdyż odpowiedzialny jest za oczyszczanie całego organizmu z toksyn i niwelowania skutków ubocznych po stosowaniu leków.
Zobacz także: Suplementy diety to nie leki! Kiedy należy po nie sięgać?
Oczyszczanie wątroby – kiedy należy je wykonać?
Oczyszczanie wątroby powinno być przeprowadzone wtedy, kiedy organ nie jest w najlepszym stanie. Gdy tak się dzieje, otaczająca torebka ochronna wątroby zwiększa się i zaczyna uciskać na jelita i żołądek. Powoduje to pojawienie się dolegliwości bólowych, a także nieprzyjemnego kłucia pod żebrami. Jest to jeden z symptomów, który świadczy o tym, że należy wykonać detoksykacje wątroby.
Inne niepokojące objawy to także:
- Ciągłe zmęczenie,
- Wzdęcia,
- Biegunki,
- Zaparcia,
- Posmak goryczy w ustach,
- Podwyższone ciśnienie krwi,
- Skurcze w łydkach, a także w palcach dłoni,
- Zimne ciało,
- Zabarwiono na żółto spód języka,
- Zaczerwienie skóry wewnątrz dłoni (szczególnie w okolicy kciuka i małego palca),
- Wahania nastroju,
- Ogromny apetyt na słodycze (łaknienie cukru),
- Pojawienie się zmian chorobowych na skórze (mowa o przebarwieniach, brodawkach i brązowych plamach zlokalizowanych przy cebulkach włosów),
- Nasilenie się dolegliwości alergicznych, astmy oraz kataru siennego.
O tym, że należy oczyścić organizm może świadczyć także zwolniony metabolizm, brak efektów przy odchudzaniu , a także skłonności do nawagi i otyłości.
Oczyszczanie wątroby – dieta
Skutecznym sposobem na regenerację wątroby jest specjalistyczna dieta, która oczyści ten organ. Należy zacząć od częstotliwości zjadanych posiłków. Gdy chcemy oczyścić wątrobę, należy zrezygnować z 3 dużych posiłków na 5 lub 5 mniejszych, które spożywane będą regularnie.
Kolejną ważną zasadą tej diety jest odpowiednia obróbka termiczna. Posiłki powinny być przygotowywane na parze lub w małych ilościach wody pod przykryciem. Należy całkowicie zrezygnować ze smażenia. Dobrym rozwiązaniem jest także duszenie potraw w wodzie z dodatkiem olejów roślinnych (koniecznie z pierwszego tłoczenia) lub pieczone w specjalnych foliach.
Produkty spożywcze, które powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie to:
- Warzywa (buraki, marchew, papryka, ziemniaki, pomidory i wszystkie zielone),
- Ciemne, gruboziarniste pieczywo,
- Nasiona (groszek, ryż, siemię lnianie, orzechy włoskie, nasiona, sezam, otręby owsiane i ryżowe, słonecznik, migdały),
- Świeże i suszone owoce,
- Kiełki nasion strączkowych,
- Soki warzywne,
- Świeże ryby (tuńczyk, pstrąg, sardynki).
Produkty, który należy całkowicie wyeliminować to:
- Słodycze i cukier (konfitury, dżemy, czekolada, lody, prażone orzeszki, słone paluszki itp.)
- Grzyby,
- Kawa,
- Mocna herbata,
- Pszenne pieczywo,
- Czerwone mięso,
- Nabiał i przetwory mleczne (margaryny, jajka, śmietana, sery, jogurty),
- Alkohol.
Oczyszczanie wątroby – inne domowe sposoby
Jeśli chcesz oczyścić wątrobę, koniecznie sięgnij po te domowe sposoby:
- Zioła
Jest wiele ziół, które oczyszczają wątrobę i przyśpieszają jej regeneracje. Koniecznie musisz sięgnąć po:
- Mniszek lekarski (oprócz tego, że wspiera pracę wątroby to także charakteryzuje się działaniem żółciopędnym, mniszek lekarski posiada także wiele innych właściwości prozdrowotnych).
- Bylica boże drzewko (stymuluje wytwarzanie soku żołądkowego i trzustkowego, a także korzystnie poprawia trawienie).
- Ostropest plamisty (jest to niewątpliwie jedno z najskuteczniejszych ziół w walce o prawidłowe funkcjonowanie wątroby, właściwości zdrowotne ostropestu wzmacniają proces samoczyszczenia i regeneracji wątroby).
- Karczoch zwyczajny ( posiada on właściwości regenerujące wątrobę i działa żółciopędnie i żółciotwórczo).
Zaleca się regularnie pić zioła, najlepiej przed snem. Wątroba najbardziej aktywnie pracuje nocą – około 22:00 a 2.00 w nocy.
- Oliwa i grejpfrut
Kolejnym domowym sposobem na oczyszczenie wątroby jest picie oliwy (łagodzi ona stany zapalne i jest bogatym źródłem antyoksydantów). Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, do oliwy należy dodać sok z grejfruta. Taką miksturę należy pić raz dziennie.
- Woda
Picie odpowiedniej ilości wody pozwoli nie tylko oczyścić wątrobę z toksyn – jest to także jeden z domowych sposobów na detoksykacje całego organizmu. Prawie każdy wie, że dziennie potrzebujemy dostarczyć organizmowi dwa litry wody, a przy wzmożonym wysiłku fizycznym i upale jeszcze więcej. Jednak wiele osób nie przestrzega tej zasady. Przy procesie oczyszczania wątroby należy codziennie wypijać około 8-12 szklanek wody.
Oczyszczanie wątroby a leki na regenerację wątroby
Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele preparatów na oczyszczanie i regenerowanie wątroby. Można je nabyć w każdej aptece bez konieczności posiadania recepty. Jednak ich stosowanie zawsze należy uwzględnić z lekarzem, gdyż mogą one zaszkodzić zamiast pomóc.
Zobacz także: Spirulina - koniecznie po nią sięgnij, kiedy chcesz schudnąć
Medycyna naturalna potrafi zdziałać cuda. Koniecznie sprawdź prozdrowotne właściwości ziół oraz roślin leczniczych:
Oceń artykuł
