Zamknij

Niecierpek - kwiat cieniolubny do domu i ogrodu

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 20:54
Niecierpki to niezwykle urokliwe kwiaty.
fot. Shutterstock

Niecierpek nowogwinejski, niecierpek waleriana, niecierpek pospolity, niecierpek gruczołowaty, niecierpek balsamina, niecierpek drobnokwiatowy to najczęstsze odmiany niecierpka, które możemy napotkać.

Niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri) to jednoroczna bylina z rodziny niecierpkowatych, którą często spotykamy na naszych balkonach i ogrodach. Równie popularne są: niecierpek waleriana, niecierpek pospolity, niecierpek gruczołowaty, niecierpek balsamina czy niecierpek drobnokwiatowy. Ich nazwa nawiązuje do jej charakterystycznych owoców. Torebki pełne nasion, jeśli zdążą dojrzeć, pod wpływem najmniejszego dotyku potrafią pęknąć i się rozsypać. Dlatego też po łacinie jego nazwa oznacza "niecierpliwy". Niecierpek ma niewielkie kwiaty, które przywodzą na myśl kwiaty róży w wielu kolorach. Sam kwiat posiada pięć płatków, z których jeden zawsze jest większy niż pozostałe. W zależności od odmiany kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze. 

Zobacz także: Śnił Ci się balkon? Sprawdź znaczenie tego snu!

Niecierpek - odmiany 

  • Niecierpek nowogwinejski (Impatiens hawkeri) 

Niecierpek nowogwinejski to roślina ozdobna, która wyrasta na wysokość około 30 cm. Ma ciemnozielone liście o lekko wydłużonym kształcie, ostro zakończone z ząbkowanymi brzegami. Kwiaty niecierpka mogą być białe, różowe lub czerwone

  • Niecierpek waleriana (Impatiens walleriana)  

Niecierpek waleriana to kępiasta roślina, która dorasta do 60 cm wysokości. Ma delikatne liście z ostro zakończonym ząbkowanym brzegiem. Rośnie w kępach, a jego drobne kwiaty mogą być w kolorze białym, pomarańczowym, różowym, czerwonym lub być dwubarwne. 

  • Niecierpek pospolity (Impatiens noli- tangere) 

Niecierpek pospolity może osiągać wysokość od 20 do nawet 180 cm wysokości w zależności od odmiany. Ma jajowate, lancetowate, jasnozielone liście, które mogą mierzyć do 20 cm. Kwiaty mają cytrynowy lub złotożółty kolor i często są nakrapiane.  

  • Niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera) 

Niecierpek gruczołowaty osiąga wysokość od 2,5 do 5 m, ma krótkie korzenie oraz lancetowate lub eliptyczne liście o długości do 18 cm i szerokości do siedmiu centymetrów. Jego kwiaty rosną w gronach i posiadają barwę różową o różnym nasyceniu — od kolorów delikatnych i jasnych po intensywne odcienie ciemnobordowe. 

  • Niecierpek balsamina (Impatiens Balsaminaceae) 

Niecierpek balsamina osiąga wysokość od 20 do 75 cm. Jej liście są lekko ząbkowane na brzegach i są długie na dziewięc centymetrów. Kwiaty rosną w kątach liści pojedynczo lub podwójnie, a ich kolor w zależności o odmiany może być różowy, biały, czerwony i purpurowy. 

  • Niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora) 

Niecierpek drobnokwiatowy to roślina jednoroczna, która osiąga wysokość od 15 do 60 cm. Jej liście są skrętoległe, lekko jajowate i ostre na końcach. Posiada bladożółte, drobne kwiaty o długości centymetra, które rosną w gronie od czterech do dziesięciu sztuk. 

Zobacz także: Pelargonie to idealne kwiaty na balkon. Jak o nie dbać?

Niecierpki na balkonie 

Niecierpki na balkon powinniśmy kupować i wstawiać w połowie maja. Najpopularniejsze niecierpki na balkonie to niecierpek sułtański (Impatiens walleriana) i niecierpek nowogwinejski (I. nova- guinea). Preferują miejsca ze światłem rozproszonym, dlatego możemy trzymać je wewnątrz lub też na balkonie, w miejscu lekko przysłoniętym i lekko zacienionym. Warto wybrać właśnie je na balkony północne i zachodnie. 

Ciekawą odmianą niecierpka jest niecierpek nowogwinejski Kokomo oraz Super Goal, które zostały specjalnie wyhodowany na stanowiska słoneczne, ponieważ ich liście nie poparzą się od intensywnych promieni. Idealnie sprawdzą się na południowe i wschodnie balkony. 

Zobacz także: Kompozycje z wrzosami w donicach, na balkonie i w ogrodzie

Niecierpek ogrodowy 

Niecierpki do ogrodu charakteryzują się różnorodnością barw i kolorów. Są idealne na rabaty kwiatowe, do łąk kwietnych czy wysadzenia w rządkach. Najlepiej kupić je w donicach w sklepie ogrodniczym, ponieważ mają już wtedy dobrze rozrośnięty korzenie. Przesadzajmy je z pojemnika w drugiej połowie maja i zachowujmy odległość około 20- 25 cm. Nasiona możemy zasiać w skrzyniach i ustawić na mniej słonecznym parapecie. Niecierpki siejemy je w marcu, a kwiaty powinny wyrosnąć do lipca. Doskonale w ogrodzie radzą sobie niecierpek pospolity, niecierpek balsamina oraz niecierpek nowogwinejski.  

Zobacz także: Wiszące doniczki - jakie wybrać i gdzie je zawiesić?

Jak pielęgnować niecierpki? 

Niecierpki lubią umiarkowaną ilość słońca i ciepło. W temperaturze do 5 st. Celsjusza wolno się rozwijają, a jeśli temperatura spadnie poniżej zera podczas pierwszych przymrozków, mogą przemarznąć, jeśli będą stały na balkonie. Niecierpek lubi żyzne i dobrze przepuszczalne gleby. Do uprawy w doniczce wystarczy ziemia ogrodowa uniwersalna. W ogrodzie nie powinna to być gleba gliniasta czy piaszczysta, ponieważ niecierpki na nich nie wyrosną. Niecierpek zwiędnie, jeśli przesuszymy lub zalejemy ziemię, dlatego podlewajmy go regularnie, aby była stale wilgotna.