Zamknij

Nawłoć pospolita. Co warto wiedzieć na temat tego skutecznego zioła?

24.08.2020
Aktualizacja: 26.08.2020 12:17
nawłoć pospolita
fot. Shutterstock

Nawłoć pospolita to zioło, które znajdziemy niemal przy każdej drodze w naszym kraju. Warto wiedzieć, że ta niepozorna roślina wykazuje wiele leczniczych właściwości, które można wykorzystać zwłaszcza w dolegliwościach związanych z układem moczowym.

Jak wygląda nawłoć pospolita?

Nawłoć pospolita znana jest w medycynie ludowej również jako złota rózga, złotnik, złota dziewica, głowienka czerwona, czy też polska mimoza. To roślina wieloletnia należąca do rodziny astrowatych. Jej łodyga osiąga wysokość od 30 do 100 centymetrów i okryta jest pojedynczymi, naprzemianległymi, eliptycznymi listkami. Kwiaty nawłoci pospolitej tworzą na szczycie, na wysokości 1/3 długości pędu, wiechę. Mają żółtą barwę. Zioło to znaleźć można w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce rośnie w całym kraju, głównie na nizinach. Bez trudu da się ją zauważyć na pastwiskach, brzegach pól, w lasach, zaroślach, a także w okolicy zabudowań.

Zobacz także: Bluszczyk kurdybanek, kondratek i obłożnik. Co warto o nim wiedzieć?

Jak zbierać nawłoć pospolitą?

Ziele nawłoci pospolitej zbiera się w okresie od lipca do października. Z jej zerwaniem należy poczekać do pełni kwitnienia i na słoneczną pogodę. Po zerwaniu nawłoci pospolitej wieszamy ją w pęczkach w bardzo przewiewnym miejscu, dzięki czemu zachowa swój zapach i barwę. Temperatura otoczenia, w którym się suszy, nie może przekroczyć 40º C.

Co zawiera ziele nawłoci pospolitej?

Nawłoć pospolita to przede wszystkim bogate źródło flawonoidów, które stanowią aż 1,5% jej zawartości. Znajdziemy w niej głównie kwercetynę i rutynę. Co więcej, zioło to zawiera również saponiny triterpenowe (około 0,3%), garbniki katechinowe (około 10%), olejek eteryczny (około 0,3%) oraz kwas kawowy, kwas chlorogenowy, związki fenolowe i witaminę C. Dodajmy tu, że lekko gorzkawy i cierpki smak nawłoci pospolitej zawdzięczamy olejkom eterycznym.

Nawłoć pospolita stosowana wewnętrznie

Nawłoć pospolita ma wiele właściwości leczniczych, dzięki którym łagodzi różne dolegliwości. Zioło to wykazuje działanie:

  • Przeciwzapalne,
  • Przeciwbakteryjne,
  • Ściągające,
  • Odtruwające.

Napary z nawłoci pospolitej mają właściwości moczopędne i lekko uspokajające. Obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych. Znajdują również zastosowanie w wielu dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Łagodzą objawy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytu jelit, zatruć pokarmowych i biegunek.

Zobacz także: Jak wygląda dieta jabłkowa? Poznaj jej zasady i efekty

Nawłoć pospolita w leczeniu schorzeń układu moczowego

Właściwości moczopędne nawłoci pospolitej zawdzięczamy przede wszystkim zawartym w niej flawonoidom i saponinom. Napary z tego zioła pozwalają na kilkukrotne zwiększenie ilości wydalanego moczu i zapobiegają tworzeniu się złogów prowadzących do kamicy nerkowej, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu schorzeń nerek. Nawłoć pospolitą wykorzystuje się pomocniczo w leczeniu zapalenia miedniczek i kłębuszków nerkowych oraz w leczeniu infekcji bakteryjnych pęcherza moczowego. To zioło, które jest pomocne również w kuracji skazy moczanowej oraz artretyzmu.

Nawłoć pospolita na uszkodzenia skóry i błony śluzowej

Ziele nawłoci pospolitej od dawna stosowane jest w medycynie ludowej pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych i zakażenia gardła i jamy ustnej. Płukanki z wykorzystaniem naparu z tego zioła skutecznie leczą afty i owrzodzenia, jak również niwelują przykry zapach z ust. Okłady wykonane z nawłoci pospolitej sprawdzają się również w przypadku wszelkich uszkodzeń skóry i naskórka, otarć, wysypek i świądów.

Zobacz także

Napar z nawłoci pospolitej na trądzik

Osoby cierpiące na trądzik zapewne zainteresuje fakt, iż nawłoć pospolita może być pomocna w zwalczaniu trądziku. Napar z tego zioła, używany do przemywania, doskonale wpływa na stan skóry łojotokowej i trądzikowej i łagodzi stan zapalny mieszków włosowych. Przemywanie skóry naparem z nawłoci pospolitej oczyszcza ją i rozjaśnia, a jednocześnie zmniejsza widoczność porów. Napar taki ma właściwości przeciwzapalne, osuszające, antyseptyczne i ściągające.

Przeciwwskazania do stosowania nawłoci pospolitej

Do stosowania nawłoci pospolitej, jak w przypadku wszystkich ziół, istnieją pewne przeciwwskazania. Przede wszystkim nie powinno się jej stosować u dzieci poniżej 12. roku życia bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Nawłoci pospolitej nie należy również podawać osobom z obrzękiem spowodowanym niewydolnością serca i/lub nerek.