Zamknij

Mycie ścian przed malowaniem - dlaczego warto i czym umyć ściany

16.02.2021
Aktualizacja: 16.02.2021 16:08
Warto umyć ściany przed ich pomalowaniem
fot. Shutterstock

Mycie ścian przed malowaniem jest bardzo istotne, jeśli chcemy, aby po malowaniu prezentowały się nieskazitelnie. Wiele osób bagatelizuje ten etap prac malarskich ze szkodą dla siebie. Dowiedz się jak i czym umyć ściany przed malowaniem. 

Mycie ścian przed malowaniem jest bardzo istotną sprawą przed nałożeniem na nie farby. Pozbycie się z ich powierzchni tłustych plam, kurzu, pajęczyn i innych zabrudzeń powstałych w ciągu lat, jest gwarancją idealnego efektu końcowego, dzięki czemu kolor nowej farby będzie jednolity i wyrazisty. 

Aby jednak osiągnąć wymarzony cel i nie pogorszyć stanu ściany, powinniśmy postępować według określonych zasad. Jak powinno wyglądać mycie ścian przed malowaniem? Czym umyć ściany przed malowaniem, aby nałożony kolor w pełni nas satysfakcjonował? 

Zobacz także: Śniło ci się malowanie ścian? Sennik wyjaśnia: czas się ustatkować

Mycie ścian z pleśni przed malowaniem 

Jak umyć ścianę przed malowaniem? Zanim zabierzemy się za mycie ścian przed malowaniem, dokładnie sprawdźmy jej stan. Oczywiście najpierw powinniśmy usunąć wszelkie zanieczyszczenia z jej powierzchni w postaci kurzu, brudu lub tłustych plam oraz grzyba. Przydatna będzie gąbka do mycia ścian.  

Jeśli poprzednia farba ściany odpryskuje, musimy usunąć ją mechanicznieCzyszczenie ścian z grzybów i pleśni nie jest łatwe i koniecznie musimy zastosować środki grzybobójcze. Możemy zakupić je w sklepach z chemią. Jak wyczyścić ścianę z grzybów? Wystarczy rozpylić środek na powierzchni ściany i postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jest to bardzo istotne, ponieważ są to środki bardzo toksyczne dla naszego zdrowia i należy ograniczyć kontakt z nimi do minimum. 

Zobacz także: Malowanie pokoju dziennego: na jaki kolor pomalować salon? Sprawdzone pomysły na aranżacje

Czyszczenie ścian przed malowaniem 

Jeśli już nałożyliśmy preparat, musimy dowiedzieć się jak umyć ściany przed malowaniem po zastosowaniu środka grzybobójczego. Przydatna będzie gąbka do mycia ścian. Preparat zmyjmy gąbką zgodnie z instrukcją dołączoną do środka grzybobójczego i oceńmy rezultaty. Jeśli nie będą zadowalające, sięgnijmy po pomoc specjalistów od odgrzybiania ścian. Jeśli problem będzie się pojawiał, musimy znaleźć źródło problemu. Powstawanie grzyba i pleśni, która nie tylko utrudnia mycie ścian przed malowaniem, ale i powoduje brzydkie efekty po malowaniu, może być spowodowane zbytnią wilgocią panująca w pomieszczeniu lub nieprawidłowo działająca wentylacja. 

Mycie ścian przed malowaniem rozpocznijmy od pozbycia się pyłu i piasku, które mogłyby nie tylko zarysować powierzchnię, ale i osiąść na powierzchni pędzla lub farby, powodując po malowaniu nieestetyczne, łatwo widoczne grudki. Czym wyczyścić ścianę? Z kurzu i brudu wyczyścimy ścianę za pomocą miotełki lub odkurzacza.

Zobacz także: Sennik: remont - sprawdź znaczenie snu o remoncie

Czym umyć brudne ściany przed malowaniem? 

Teraz przyszedł czas na najważniejsze pytanie: czym myć ściany? Mycie ścian na mokro powinniśmy zacząć od przygotowania delikatnego środka do mycia, czyli wody z płynem do naczyń lub delikatnych płynów przeznaczonych do mycia ścian. Nie sięgajmy po agresywne środki w rodzaju mleczka czy sprayu do ścian, ponieważ łatwo możemy uszkodzić powierzchnię ściany. 

Jak umyć ścianę z tłustych plam? Tłustej plamy nie wystarczy zamalować farbą. Niestety, nie pomoże też roztwór wody i płynu do mycia naczyń jak w przypadku usuwania plam z ubrań. Czym umyć ściany z tłuszczu, aby uzyskać oczekiwany efekt? Najlepiej użyć do tego specjalnego mydła malarskiego, dzięki któremu mycie ścian przed malowaniem będzie szybkie i skuteczne. Przydatna będzie także gąbka do mycia ścian. 

Dzięki postępowaniu zgodnie ze wskazówkami krok po kroku mycie ścian przed malowaniem, będzie szybkie, łatwe i skuteczne. Ty zaś będziesz mógł cieszyć się pięknym, nieskazitelnym kolorem świeżo pomalowanych ścian.