Zamknij

Montaż deski tarasowej - stwórz swój wymarzony taras

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 16:51
Jak zamontować deski tarasowe?
fot. Shutterstock

Wbrew ogólnie panującym przekonaniom montaż deski tarasowej nie jest tak trudnym i skomplikowanym zadaniem, jakby mogło się wydawać. Wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam stworzyć komfortową oazę wypoczynku dla całej rodziny. Jak zatem zbudować taras z desek kompozytowych?

Przydomowy taras to idealne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym montaż desek tarasowych przebiegnie bez żadnych problemów.   

Zobacz także: Zabudowa tarasu - jak stworzyć idealną przestrzeń?

Montaż deski tarasowej - od czego zacząć? 

Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiednie przygotowanie. Tak na dobrą sprawę każdy z nas może zająć się budową tarasu - bez konieczności posiadania fachowej wiedzy i doświadczenia. Wystarczą niezbędne materiały, trochę narzędzi oraz chęć do działania.  

Materiały potrzebne do zamontowania deski kompozytowej na tarasie: 

 • deski kompozytowe, 
 • legary, wsporniki, podkładki dystansowe, 
 • izolacja pod deski tarasowe, 
 • środek do impregnacji, 
 • pędzel, 
 • piła do drewna, 
 • wiertarka i wkręty, 
 • poziomica. 

Kiedy skompletujesz już wszystkie niezbędne materiały, narzędzia i akcesoria, to wówczas możesz przystąpić do montażu kompozytowych desek tarasowych.  

Zobacz także: Czym osłonić balkon - proste sposoby na odrobinę prywatności

Montaż desek tarasowych na betonie  

Połączenie drewna i betonu to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którym zależy na uzyskaniu niezwykle solidnej i mocnej konstrukcji. W tej sytuacji pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest wyznaczenie terenu pod betonową wylewkę. Do tego celu niezbędne będą: 

 • deski szalunkowe, 
 • zaprawa, 
 • wiadro do mieszania zaprawy, 
 • wiertarka z mieszadłem, 
 • miarka stolarska, 
 • piła.  

Zaprawę należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie równomiernie ją rozprowadzić, używając do tego celu specjalnej gumowej szczotki. Czynność tę należy wykonać bardzo dokładnie, szczególną uwagę skupiając na krawędziach i rogach. Dopiero po odczekaniu całej doby i zastygnięciu wylewki możesz przystąpić do montażu desek kompozytowych na legarach. 

Zobacz także: Pelargonie to idealne kwiaty na balkon. Jak o nie dbać?

Jak położyć deski kompozytowe na tarasie? 

Krok pierwszy - przygotowanie podłoża 

Pierwszy etap prac montażowych skupia się na dokładnym oczyszczeniu i przygotowaniu podłoża. Powierzchnię należy oczyścić z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i zabrudzeń. Jeśli stara betonowa posadzka na tarasie jest zniszczona bądź popękana, wówczas konieczne jest użycie specjalnej zaprawy celem wyrównania jej powierzchni. 

Pamiętaj, że deski tarasowe powinny być montowane na twardym i stabilnym podłożu. Ważne, aby posadzka miała zapewniony odpowiedni spadek, co będzie umożliwiać bezproblemowy odpływ wody. 

Krok drugi - dodatkowa izolacja  

Kolejny etap montażu desek tarasowych polega na zabezpieczeniu betonowej wylewki przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wilgoć, opady deszczu, promieniowanie UV, mrozy oraz przed naturalnymi procesami starzenia. Do tego celu najlepiej sprawdzi się profesjonalna izolacja pod deski kompozytowe - dostaniesz ją praktycznie w każdym markecie budowlanym. 

Krok trzeci - montaż legarów 

Czym są legary? Otóż to nic innego jak podłużne drewniane elementy, na których układa się deski podłogowe. Pamiętaj, aby legary układać na podkładkach dystansowych, co zabezpieczy położoną wcześniej izolację przed przypadkowym uszkodzeniem.  

W jakich odstępach układać legary pod deski kompozytowe? Zgodnie z opinią ekspertów elementy te należy układać w pół metrowych odstępach, prostopadle w stosunku do desek. Nie zapominaj również o podkładkach i wspornikach regulujących wysokość. Elementy te powinny znaleźć się w miejscach, gdzie nacisk na powierzchnię będzie największy, co zniweluje ryzyko uszkodzenia desek tarasowych podczas chodzenia po nich.  

Krok czwarty - montaż desek kompozytowych 

W momencie, kiedy wszystkie prace związane z przygotowaniem podłoża pod deski zostały wykonane, możesz przystąpić do przykręcania desek kompozytowych do legarów. Do wykonania tego zadania będziesz potrzebował wkrętarki oraz wkrętów o długości dwukrotnie większej niż grubość deski. Wkręty stosowane do mocowania desek kompozytowych powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, co zabezpieczy materiał przed powstawaniem nieestetycznych rdzawych zacieków. 

Przed przystąpieniem do montażu warto wykonać tzw. wstępne nawiercenia, co pozwoli na wywiercenie otworów dopasowanych do długości wkrętów. To najprostszy sposób na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni.  

Jeśli chodzi o montaż desek tarasowych na balkonie, to przebiega on dokładnie w ten sam sposób.

Zobacz także: Kompozycje z wrzosami w donicach, na balkonie i w ogrodzie 

Niewidoczny system montażu deski tarasowej - czy warto? 

Innym rozwiązaniem, które obecnie cieszy się coraz większą popularnością wśród domowych majsterkowiczów, jest zastosowanie systemu ukrytego montażu, umożliwiającego szybki, bezproblemowy i trwały montaż desek kompozytowych.  

Niewidoczny system montażu deski tarasowej nie tylko wpływa na żywotność i trwałość zbudowanej konstrukcji, ale także w dużej mierze przekłada się na komfort i bezpieczeństwo użytkowania tarasu, co z pewnością docenią wszyscy miłośnicy chodzenia boso. Co więcej, brak widocznych łączeń znacznie podnosi walory estetyczne tarasu. 

Montaż desek kompozytowych przy użyciu niewidocznego systemu polega na umieszczeniu na wspornikach specjalnych klipsów montażowych, w które następnie wpina się profile. 

Zobacz także: Śnił Ci się balkon? Sprawdź znaczenie tego snu!

Mycie i pielęgnacja desek kompozytowych 

Deski kompozytowe WPC (Wood Plastic Composite) wykonane z najwyższej jakości włókien drzewnych i PCV to świetna alternatywa dla tradycyjnych drewnianych tarasów. Choć deski kompozytowe do złudzenia przypominają naturalne drewno, to odznaczają się znacznie większą wytrzymałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Nie straszna im wilgoć, promieniowanie słoneczne czy skrajne temperatury. 

Naturalne drewno należy konserwować dwa razy do roku - wczesną wiosną oraz przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Jeśli chodzi o deski kompozytowe, to nie wymagają one impregnowania ani olejowania. Niemniej jednak chcąc zachować ich estetyczny wygląd na dłużej, warto je regularnie czyścić przy użyciu np. myjki ciśnieniowej.  

Warto pamiętać również o systematycznym przestawianiu z miejsca na miejsce mebli, większych donic oraz innych dekoracji, zwłaszcza jeśli taras jest wystawiony na intensywne działanie promieni słonecznych. Dzięki temu deski kompozytowe zachowają jednolity kolor. 

Zobacz także: Zioła na balkonie - jak sadzić i hodować zioła w doniczkach?

Ile kosztuje ułożenie deski tarasowej? 

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na samodzielny montaż deski tarasowej, czy skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, musisz liczyć się z poniesieniem pewnych kosztów. 

Cena montażu deski kompozytowej uzależniona jest od kilku ważnych czynników, w tym: 

 • wielkości i kształtu tarasu,  
 • rodzaju użytego kompozytu, 
 • sposobu mocowania desek, 
 • innych nieprzewidzianych czynników, np. konieczności wyrównania podłoża betonowego, profilowania spadku. 

Jak widać, koszt montażu desek tarasowych jest kwestią indywidualną. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy doświadczonego fachowca, to wówczas do ceny zakupu niezbędnych materiałów doliczyć będziesz musiał również koszt robocizny zatrudnionej ekipy budowlanej.