Zamknij

Jak dbać o monsterę? Oto 5 kluczowych zasad

15.10.2021 14:04
Monstera
fot. Shutterstock

Monstera to piękny kwiat, który może być efektowną ozdobą każdego wnętrza. Jak odpowiednio ją pielęgnować? O tych zasadach musisz pamiętać.

Od wielu sezonów monstera jest bez wątpienia jedną z najmodniejszych roślin w aranżacji wnętrz. Króluje na instagramowych zdjęciach i niemal każdy chce ją mieć w swoim domu. Działa jak naturalny filtr, który oczyszcza powietrze i tym samym poprawia mikroklimat w mieszkaniu. Warto ją postawić np. w sypialni, dzięki czemu zapewni nam spokojny, zdrowy sen. Wprawdzie nie jest ona kwiatem zbyt wymagającym i trudnym w uprawie, jednak warto znać kilka zasad, które ułatwią jej pielęgnację. Jak prawidłowo dbać o monsterę? Podpowiadamy.

Monstera – podłoże

Wybór odpowiedniego podłoża jest w przypadku monstery niezwykle ważny. Kwiat ten ma bowiem szczególne wymagania glebowe. Najlepiej sprawdzi się ziemia wymieszana z torfem, co zapewni właściwą przepuszczalność wody. Należy także zadbać o doniczkę ze specjalnym drenażem. Młodsze rośliny powinniśmy przesadzać raz do roku na wiosnę, w późniejszym czasie możemy to robić raz na dwa lata.

Monstera – gdzie postawić?

Zastanawiasz się, jakie stanowisko będzie najlepsze dla monstery? Warto postawić ją w miejscu, które zapewni jej odpowiednią ilość światła. Trzeba jednak unikać bezpośredniego nasłonecznienia, bowiem promienie padające na liście mogą spowodować na nich nieestetyczne przebarwienia. W okresie letnim najlepiej trzymać ją na parapecie od strony wschodniej lub zachodniej. Można również postawić ją w głębi pomieszczenia.

Monstera - temperatura

Monstera nie lubi, kiedy we wnętrzu jest zbyt zimno lub za gorąco. Najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej. Ponadto źle reaguje na zbyt suche powietrze, dlatego warto od czasu do czasu spryskać ją delikatnie wodą lub postawić w jej pobliżu nawilżacz.

Monstera – podlewanie

Monstera nie lubi, kiedy podlewamy ją zbyt często. Wystarczy jeden raz w tygodniu. W okresie zimowym możemy zmniejszyć częstotliwość i robić to raz na dwa tygodnie, pamiętając jednak o zraszaniu liści co jakiś czas. Do polewania monstery nie należy stosować wody bezpośrednio z kranu, tylko odczekać minimum godzinę.

Monstera – pielęgnacja i nawożenie

Jeśli chcesz, aby twój kwiat cieszył oko, warto zadbać również o jego liście. Często osiada na nich kurz, więc warto od czasu do czasu przetrzeć je delikatnie suchą ściereczką. Raz na dwa miesiące możesz także sięgnąć po specjalny nabłyszczacz do kwiatów, dzięki któremu monstera nabierze blasku. W sezonie wiosenno-letnim warto nawozić ją raz na trzy tygodnie.