Zamknij

Modlitwa wielkanocna - na śniadanie przy wielkanocnym stole

07.03.2021
Aktualizacja: 07.03.2021 22:31
Modlitwa wielkanocna jest nieodłącznym elementem świątecznych spotkań.
fot. Shutterstock

Święta to czas odpoczynku, spotkań ze znajomymi, ale przede wszystkim skupienia się na tajemnicy zmartwychwstania. Ich nieodłącznym elementem jest modlitwa wielkanocna. Sprawdź, co czyta się przy śniadaniu wielkanocnym.

W czasie świąt oraz poprzedzającego je Wielkiego Tygodnia odprawia się wiele nabożeństw. Wspólna modlitwa wielkanocna w domu, np. przed rozpoczęciem niedzielnego śniadania, na pewno zacieśni rodzinne więzi. Sprawdź, jak ją poprowadzić. 

Zobacz także: Święta wielkanocne 2021 - kiedy, pogoda, życzenia

Modlitwa przy wielkanocnym stole - kiedy odmawiać? 

W czasie przygotowań do świąt, porządków, zakupów, gotowania i dekorowania domu nie można zapominać, że ich prawdziwym sensem jest Zmartwychwstanie Jezusa. Cały Wielki Post to okres przygotowania do tego wydarzenia. Wierni rozważają Drogę Krzyżową, podejmują akt pokuty i skupiają się na modlitwie. Choć poprzedza ją długie oczekiwanie, Wielkanoc jest radosnym świętem, symbolizującym zwycięstwo dobra nad złem oraz życia nad śmiercią. W Wielką Sobotę następuje tradycyjne święcenie pokarmów, z których w niedzielę przygotowuje się uroczyste śniadanie. Wspólny posiłek powinna jednak poprzedzić modlitwa wielkanocna. 

Zobacz także: Bazie kotki - pierwsze oznaki wiosny i symbol Świąt Wielkanocnych

Jaka modlitwa przy stole wielkanocnym? 

Tak jak przed rozpoczęciem wigilijnej kolacji, tak i w przypadku śniadania wielkanocnego zalecana jest chwila skupienia, wspólnego zastanowienia się nad sensem tego święta oraz dziękczynienia. Jaka modlitwa przy stole wielkanocnym będzie najlepsza? Dobrym pomysłem jest głośne przeczytanie fragmentu Ewangelii św. Łukasza (24, 36-43), opisującej zmartwychwstanie Jezusa. Następnie można ułożyć składającą się z dosłownie kilku zdań własną modlitwę, odnoszącą się do tego wydarzenia lub posiłkować się jedną z tych powszechnie znanych. 

Do najpopularniejszych modlitw przy wielkanocnych stole należą: 

  • „Boże, w dniu dzisiejszym pokonana została śmierć i otworzone zostały bramy wieczności przez Twojego Jednorodzonego Syna. Spraw, abyśmy wraz z Nim szczęśliwi zasiedli kiedyś do uczty niebieskiej w Twoim Królestwie”. 
  • „Prosimy Cię, Zmartwychwstały Panie, daj nam tu zebranym razem przy stole - w naszej rodzinie i w gronie przyjaciół - z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas naszego świątecznego posiłku w dzień Twego zwycięstwa. Prosimy Cię, abyśmy mogli radować się z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu teraz i w wieczności”. 
  • „Panie Jezu, pobłogosław te dary, zasiądź między nami przy wielkanocnym stole, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas świątecznego posiłku w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu. Niech nasz stół będzie znakiem pojednania i wzajemnej życzliwości”. 

Zobacz także: Życzenia na lany poniedziałek - śmieszne propozycje

Jakie znaczenie ma modlitwa wielkanocna? 

Modlitwa na śniadanie wielkanocne nie musi być długa ani wyjątkowo skomplikowana. Ważne jest, aby uczestniczyli w niej wszyscy członkowie rodziny i aby nadała duchowy charakter późniejszemu świętowaniu.