Zamknij

Malowanie drzwi - jak to robić, jaką farbę wybrać?

21.02.2021
Aktualizacja: 21.02.2021 11:35
Jak pomalować drzwi?
fot. Shutterstock

Malowanie drzwi stało się w ostatnich latach równie popularne co malowanie szafek kuchennych czy mebli w pokoju dziecka. Dziś coraz bardziej modne jest bowiem nadawanie drugiego życia starym przedmiotom. Przy odrobinie chęci stworzyć można zaś prawdziwe cuda. 

Malowanie drzwi drewnianych cieszy się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Coraz chętniej odnawiamy stare przedmioty, zamiast stale zastępować je nowymi. Jak odnowić drzwi? Czy malowanie drzwi wewnętrznych to dobry pomysł na ich efektowne odświeżenia? Czy malowanie drzwi zewnętrznych nie spowoduje ich niszczenia w zmiennych warunkach pogodowych? Jak odnowić stare drzwi, aby wykonana praca przyniosła trwały efekt? Oto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i kompendium wiedzy dotyczącej tego jak malować drzwi, by mogły wyglądać jak nowe. 

Zobacz także: Zobaczyłeś drzwi we śnie? Sprawdź, co mogą oznaczać!

Malowanie drewnianych drzwi wewnętrznych na biało i nie tylko 

Moda na białe wnętrza nie przemija. Chętnie stawiamy na biel na ścianach, meblach czy też w dodatkach. Jedną z ciekawych opcji są także drzwi, które dzięki neutralnemu wyglądowi mogą idealnie wkomponować się w zaaranżowaną przestrzeń. Jak jednak wiadomo, nowe drzwi to dość duża inwestycja. Nie wystarczy bowiem sam zakup, często konieczna jest też zmiana futryn. To z kolei może wiązać się ze zniszczeniem ścian, w których znajdują się drzwi. 

Czy zakup drzwi i niechciany mały remont całego pomieszczenia to konieczność? Okazuje się, że nie. Chcąc odświeżyć przestrzeń i nadać jej nowy wygląd, możemy zdecydować się na malowanie drzwi na biało. Do dyspozycji są oczywiście farby w różnych kolorach, biel zdecydowanie jednak króluje. Dzięki malowaniu osiągniemy pożądany efekt, zaś nakład finansowy będzie z pewnością dużo mniejszy. Jak to zrobić? Wszystko zależy od tego, z jakimi drzwiami mamy do czynienia. 

W wielu domach zobaczyć można drzwi lakierowane na wysoki połysk. Jak je odnowić? Jeśli planujemy pomalować drzwi drewniane lakierowane, najpierw musimy zdjąć stare powłoki lakiernicze. Dzięki temu odpowiednio przygotujemy grunt na przyjęcie farby. Następnie drzwi należy wyszlifować. Im drobniejszy papier ścierny wybierzemy, tym większa szansa na to, że drzwi nie zostaną uszkodzone. 

Zobacz także: Czy sen o złodzieju zawsze oznacza niebezpieczeństwo? Przekonaj się!

Malowanie drzwi - jaką farbę wybrać? 

Na rynku dostępnych jest wiele produktów. Warto skupić się na tych kryjących, przeznaczonych właśnie do powierzchni drewnianych lakierowanych. Można wybrać farby akrylowe, które są produktem całkowicie kryjącym lub alkidowe, które są z kolei dużo trwalsze. Do wyboru mamy także farby kredowe. Sprawdzą się idealnie zarówno w przestrzeniach w stylu rustykalnym, jak i vintage. Ze względu na swoje właściwości wybierane są głównie do pomieszczeń, w których króluje styl prowansalski. Białe drzwi drewniane pomalowane farbą kredową są więc tam często spotykanym rozwiązaniem. ofercie sklepów z artykułami remontowymi znajdziemy także farby olejne, te jednak lepiej sprawdzą się do malowania drzwi laminowanych. 

Tańszą alternatywą drewna jest płyta pilśniowa. A czy stare drzwi z płyty pilśniowej także można odnowić? Zdecydowanie tak. Wykorzystać można do tego w zasadzie każdą farbę, która odpowiednia jest do drewna.  

Zobacz także: Śniło ci się malowanie ścian? Sennik wyjaśnia: czas się ustatkować

Malowanie drzwi wewnętrznych z okleiny 

Kolejnym rodzajem drzwi, które możemy poddać obróbce, są drzwi okleinowe. Czy malowanie drzwi z okleiny jest w stanie zapewnić im zupełnie nowy wygląd? Jak się do tego zabrać? 

W pierwszej kolejności należy zmatowić powierzchnię. Następnie ważne jest, aby dokładnie ją umyć i odtłuścić. Kolejnym krokiem do odnowienia starych drzwi jest użycie odpowiedniej farby. Do malowania drzwi okleinowanych najlepiej zastosować farbę akrylową wodorozcieńczalnąPo pomalowaniu pierwszej warstwy należy delikatnie przetrzeć ją papierem ściernym, a następnie nałożyć dwie kolejne. 

Na końcu można postawić na lakierowanie drzwi. Pamiętajmy jednak, że nie jest to konieczne. Jeśli nie lubimy połysku, warto zrezygnować z lakieru, gdyż nawet jeżeli użyjemy lakieru matowego, zostawi on delikatną błyszczącą poświatę. To wszystko! Kilka prostych kroków, a efekt zdumiewający. Malowanie drzwi okleinowanych nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać.  

co, jeśli malowane drzwi ozdobione są szybami? Aby uniknąć ich zabrudzenia, warto okleić je taśmą malarską. Powierzchnię wokół należy pomalować pędzlem, pozostałą część drzwi malujemy zaś wałkiem.  

Zobacz także: Gruntowanie ścian - przed malowaniem. Jak i kiedy to robić?

Jak pomalować drzwi łazienkowe? 

A jak odnowić stare drzwi łazienkowe? Drzwi do łazienki zazwyczaj niszczą się najszybciej. Wynika to z tego, że często się ich używa, jak również z wilgoci, która jest nieodzownym elementem tego pomieszczenia. 

Po raz kolejny - kluczowe znaczenie ma wybór produktu. Na rynku dostępne są farby dedykowane tego typu powierzchniom. Odnawianie drzwi drewnianych w przypadku łazienki nie jest więc wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy przy użyciu papieru ściernego lub szlifierki zetrzeć wszystkie warstwy lakieru, nie zapominając przy tym o futrynach. Wszelkie szyby, klamki czy kratki należy zabezpieczyć, a w razie potrzeby zdemontować. Po odpowiednim oszlifowaniu wystarczy tylko wybrać odpowiednią farbę do drzwi i zabrać się do pracy

Należy pamiętać, że drzwi powinny być malowane poziomo. Jeśli będą zawieszone na zawiasach lub oparte o ścianę, podczas malowania mogą powstać nieestetyczne zacieki. Decydując się na malowanie drzwi do łazienki możemy postawić na dość uniwersalne i pasujące do każdej przestrzeni drzwi lakierowane białe. Można także zdecydować się na odnowienie drzwi wewnętrznych łazienkowych, dopasowując je do tego wnętrza lub do pozostałych drzwi w domu.  

Zobacz także: Sennik: remont - sprawdź znaczenie snu o remoncie

Malowanie zewnętrznych drzwi metalowych 

Wydawać by się mogło, że malowanie zewnętrznych drzwi metalowych nie jest możliwe. Jak pokryć metal farbą? Okazuje się, że podobnie jak w przypadku innych powierzchni, należy postawić na odpowiedni produkt. Do malowania powierzchni metalowych idealnie sprawdzą się emalie chlorokauczukowe. Skąd ich fenomen? Wynika z tego, że tworzą na powierzchni metalu niezwykle wytrzymałą, a przy tym bardzo elastyczną powłokę, która jest wręcz niezniszczalna.  

Jak pomalować zewnętrzne drzwi metalowe? Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Drzwi trzeba dokładnie oczyścić z kurzu, piasku, plam, a także z dotychczasowych, słabo już trzymających się warstw malarskich. Koniecznie usunąć trzeba również warstwę rdzy, jeśli taka się pojawiła. Najlepiej zetrzeć ją papierem ściernym, drucianą szczotką lub dłutem. Kolejny krok to umycie drzwi. Kiedy wyschną, należy zmatowić je papierem ściernym. Kiedy usuniemy powstały pył i kurz, możemy przystąpić do malowania.  

Jak widać, malowanie drzwi zewnętrznych metalowych nie jest najszybszą czynnością, ale zdecydowanie pozwoli zaoszczędzić spore pieniądze. Drzwi pokryte taką emalią będą także odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, ścieranie i uszkodzenia. Raz pomalowane będą cieszyć się doskonałym wyglądem przez lata. 

Zobacz także: Czym usunąć silikon? Poznaj najlepsze metody na usuwanie silikonu

Jak odnowić drzwi pokojowe z szybą - pomysły na szkło 

Wybierając drzwi, zwłaszcza do niedużych pomieszczeń, decydujemy się często na drzwi z szybami. Przepuszczają one światło i nadają pomieszczeniu nieco lekkości. Co zrobić, gdy ulegną zniszczeniu lub po prostu nam się znudzą? Jak odnowić drzwi pokojowe z szybą, które lata świetności mają już za sobą? Aby szybko, niedrogo, ale bardzo skutecznie zmienić ich wygląd, możemy zdecydować się na jedną z kilku dostępnych opcji. 

Jeśli chcemy pozbyć się szyby lub diametralnie zmienić jej wygląd, warto zastosować specjalną okleinę. Na rynku dostępne są okleiny w wielu kolorach oraz wzorach. Jeśli chcemy całkowicie odciąć dopływ światła, możemy zdecydować się na okleinę ciemną. Odnowienie drzwi w bloku, w którym na ogół decydujemy się na drzwi z szybami, możliwe jest także poprzez pomalowanie szyby zwykłą emalią. Wbrew pozorom możemy dzięki temu osiągnąć ciekawy efekt. 

A co w sytuacji, gdy szybę w drzwiach chcemy zachować, ale zależy nam na odnowieniu drzwi pokojowych? Wystarczy przed malowaniem odpowiednio ją zabezpieczyć. Dalej postępujemy według ogólnych zasad. 

Zobacz także: Wspólne urządzanie domu może wzmocnić związek. Ale tylko jeśli spełnione zostaną te warunki

Czy warto odnawiać stare drzwi? 

Malowanie drzwi zdecydowanie wróciło do łask. To łatwy i stosunkowo tani sposób na odnowienidrzwi, a także nadaniim oryginalnego wyglądu. Możemy zdecydować się na drzwi jednolite, ale możemy też poszaleć - może drzwi w wielu kolorach? A może rozłożyste kwiaty lub nieregularne kształty? Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Mając na uwadze mnogość produktów dostępnych na rynku, możemy odnowić niemal każde drzwi, bez względu na materiał, z którego są wykonane. 

Ile kosztuje malowanie drzwi? Tak naprawdę jedyny koszt to zakup farby, która jest do tego niezbędna. W porównaniu więc do zakupu nowego egzemplarza, różnica jest diametralna. Dodatkowym kosztem, jednak z pewnością nie aż tak dużym, jest również zakup papieru ściernego, odpowiednio dobranego wałka i pędzla. Nasza praca jest zaś bezcenna! Nagrodą niech będą pięknie wyglądające drzwi.  

Bez względu na to czy zdecydujemy się na białe drzwi lakierowane, kolorowe drzwi pokryte akrylem, czy też wybierzemy malowanie drzwi farbą olejną, albo kredową, która idealnie sprawdza się w pokoju dzieci, jedno jest pewne - odnowienie drewnianych drzwi wewnętrznych to najlepszy sposób, by bez wydawania dużych pieniędzy całkowicie zmienić ich wygląd. 

Zobacz także: Sen o samochodzie może mieć wiele znaczeń. Nie zawsze jest to podróż!

Jak pomalować drzwi samochodu? 

Mówiąc o odnawianiu i malowaniu drzwi, nie sposób nie wspomnieć o drzwiach w aucie. Malowanie drzwi samochodowych to jedna z drobnych napraw lakierniczych, które najczęściej prowadzone są w serwisach samochodowych. Nic dziwnego. Drzwi auta to jeden z tych jego elementów, które są najbardziej narażonna zarysowania i wgniecenia. Najprostszym sposobem jest oddanie zniszczonego samochodu w ręce profesjonalistów. Koszt takiej naprawy waha się jednak od kilkuset do kilkunastu złotych, w zależności od zakresu prac i rodzaju lakieru. Jeśli jednak zarysowania nie są zbyt duże, możemy zdecydować się na samodzielną próbę malowania drzwi samochodu. Drobne rysy, otarcia i ubytki możemy usunąć specjalnymi lakierami, które wyposażone są w mały pędzelek lub aplikator.