Zamknij

Magnolia Susan - uprawa, wymagania, sadzenie i pielęgnacja

21.02.2021
Aktualizacja: 21.02.2021 11:19
Magnolia Susan to niezwykle dekoracyjna roślina.
fot. Shutterstock

Magnolia Susan to jedna z najciekawszych i zarazem najpiękniejszych odmian krzewów kwitnących. Ogromne kwiaty o intensywnym zapachu oraz dekoracyjne liście to główne atuty tej wyjątkowej rośliny, którą coraz częściej możemy spotkać w polskich ogrodach.  

Magnolie, uznawane przez wielu za ogrodowe arystokratki, zachwycają swoim urokliwym wyglądem. Obecnie do najczęściej kupowanych zalicza się odmiana magnolii Susan. Sprawdź, jak wygląda uprawa i pielęgnacja tego ozdobnego krzewu. 

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Magnolia Susan - charakterystyka rośliny 

Magnolia to jeden z gatunków krzewów lub drzew przynależących do rodziny magnoliowatych. Obecnie znanych jest ponad 250 odmian mieszańcowych tej rośliny, wśród których dużą popularnością cieszy się magnolia Susan.  

Odmiana Susan to krzyżówka dwóch innych gatunków - magnolii gwiaździstej Rosea oraz magnolii purpurowej Nigra - a jej twórcą jest Francis de Vos. Krzewy tej odmiany charakteryzują się powolnym wzrostem oraz atrakcyjnym i zwartym pokrojem. Kilkuletnie okazy dorastają do trzech metrów wysokości. Kwiaty rozwijają się wiosną, w okresie kwiecień - maj, jeszcze przed pojawieniem się liści. Wyróżniają się fioletowym zabarwieniem oraz bardzo przyjemnym zapachem. Liście natomiast są duże i błyszczące.  

Jeśli chodzi o inne odmiany magnolii Susan, to w sprzedaży dostępna jest m.in.: 

  • Magnolia Stellata Susan - magnolia gwiaździsta, mocno rozgałęziona, z białymi kwiatami w kształcie gwiazdy oraz ciemnozielonymi liśćmi, 
  • Magnolia Lilaflora Susan - odmiana o charakterystycznych purpurowych kwiatach, które swoim wyglądem przypominają nieco tulipany, 
  • Magnolia x Soulangeana Susan - magnolia pośrednia, idealna do niewielkich ogrodów. Głównym atutem tej odmiany są ciemnoróżowe kwiaty. 

Zobacz także: Kompozycje z wrzosami w donicach, na balkonie i w ogrodzie

 Magnolia Susan - wymagania i uprawa  

Uprawa magnolii Susan nie powinna sprawić nikomu większych problemów. Odmiana ta najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, żyznych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych o odczynie lekko kwaśnym. Krzew magnolii Susan preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru.  

Magnolie są rzadko atakowane przez szkodniki oraz choroby. Sporadycznie na roślinie mogą pojawić się jedynie przędziorki i mszyce, których w prosty sposób można pozbyć się przy użyciu profesjonalnych preparatów zwalczających szkodniki.

Zobacz także: Kiedy sadzić lilie i jak o nie dbać? 

Jak i kiedy sadzić magnolię Susan? 

O prawidłowy rozwój i wzrost młodej rośliny należy zadbać od samego początku. Przygotowując dołek pod sadzonkę magnolii Susan, pamiętaj o tym, aby miał on ok. 60 cm  głębokości. W przypadku podłoża mało przepuszczalnego i ubogiego w składniki pokarmowe zaleca się ułożenie na dnie tzw. warstwy drenażowej. Następnie dołek należy wypełnić mieszanką nawozu naturalnego, piasku i torfu, co sprzyja utrzymaniu odpowiedniego pH gleby, zapobiega rozwojowi chwastów, nadmiernemu przesuszaniu podłoża oraz przemarzaniu korzeni. 

Warto wiedzieć również o tym, że korzenie magnolii są niezwykle wrażliwe, przez co też bardziej podatne na uszkodzenia. W związku z tym najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup sadzonek z zasłoniętym systemem korzeniowym. Zgodnie z opinią specjalistów magnolie Susan najlepiej jest sadzić wczesną jesienią - od połowy do końca października.  

Przez wzgląd na swoje kompaktowe rozmiary magnolia Susan doskonale sprawdzi się praktycznie w każdym przydomowym ogrodzie. Świetnie prezentuje się zarówno w połączeniu z innymi krzewami ozdobnymi, jak i iglakami czy roślinami liściastymi.  

Zobacz także: Pelargonie to idealne kwiaty na balkon. Jak o nie dbać?

Pielęgnacja magnolii Susan - praktyczne porady 

Pielęgnacja tej odmiany, podobnie jak w przypadku innych gatunków krzewów ozdobnych, skupia się w dużej mierze na regularnym podlewaniu i nawożeniu rośliny. Niezwykle istotne jest utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia podłoża.  

Jeśli chodzi o zasilanie rośliny dodatkowymi środkami odżywczymi, to najlepiej sprawdzą się tutaj nawozy naturalne oraz organiczne, a także mieszanki dedykowane roślinom kwitnącym. Stosowanie nawozów należy rozpocząć w drugim roku od posadzenia magnolii Susan.  

Pomimo tego, że magnolia Susan jest rośliną wysoce mrozoodporną, warto pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu młodych okazów, które wykazują większą wrażliwość na bardzo niskie temperatury niż rośliny kilkuletnie. W tym celu krzew należy osłonić gałęziami lub słomą oraz obsypać go na dole, np. korą.  

Cięcie magnolii Susan tradycyjnie przeprowadza się wczesną wiosną. Wówczas zalecane jest usunięcie wyłącznie przemarzniętych, suchych i uszkodzonych gałęzi. Pamiętaj, gatunek źle znosi tzw. cięcie formujące.