Zamknij

Lubczyk - na co w szczególności jest polecany?

25.06.2018 10:21
Lubczyk - zastosowanie w medycynie naturalnej
fot. Shutterstock

Lubczyk jest rośliną bogatą w wiele cennych substancji i właściwości. Znany jest także jako jeden z najważniejszych składników miłosnego wywaru. Koniecznie sprawdź, jakie ma zastosowanie w medycynie naturalnej!

Lubczyk to roślina lecznicza, która w ziołolecznictwie wykorzystywany jest od wielu lat. O jego prozdrowotnym działaniu wiedzieli już ludzie żyjący w starożytności. Lubczyk skutecznie radzi sobie z wieloma dolegliwościami i schorzeniami i dodatkowo jest jedną z najpopularniejszych przypraw w Europie.

Lubczyk - właściwości

Lubczyk jest rośliną bogatą w wiele cennych substancji. Większość z nich, bo aż 70 % to związki ftalidowe, które mają działanie przeciwdrgawkowe i uspokajające.Dodatkowo w skład tego zioła wchodzi kumaryna, która charakteryzuje się działaniem antyalergicznym, przeciwzakrzepowym i antybakteryjnym. Z badań naukowych wynika także, że ta substancja zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. W skład lubczyku wchodzą jeszcze inne substancje. Są to między innymi:

 • żywice,
 • cukry,
 • kwasy roślinne,
 • skrobie,
 • fitosterole.

Lubczyk - zastosowanie w medycynie naturalnej

Lubczyk dzięki swym właściwościom stosowany jest także w medycynie naturalnej. Ta roślina korzystnie wpływa na układ pokarmowy, łagodzi dolegliwości żołądkowe i wspomaga trawienie. Lubczyk zwiększa ilość wydalanego moczu z organizmu. Dodatkowo pobudza wydzielanie soku żółciowego. Warto też pamiętać, że ta roślina ma właściwości wiatropędne.

Stosowanie lubczyku polecane jest także dla osób zdenerwowanych i zestresowanych. Ze względu na swoje właściwości, ta roślina ma działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe. Lubczyk stosować można także przy uporczywym kaszlu, gdyż zmniejsza od dolegliwości układu oddechowego.

Lubczyk - przeciwwskazania i skutku uboczne

Na przyjmowane dawki lubczyku powinna szczególnie zwrócić uwagę kobieta w ciąży. Spożywanie tej rośliny w określonych dawkach nie zaszkodzi kobiecie i dziecku. Jednak długotrwałe przyjmowanie nadmiernych dawek tego ziela może doprowadzić do poronienia.

Na kuracje z lubczykiem nie powinny decydować się kobiety z zaburzeniami menstruacyjnymi. Przyjmowanie tej rośliny może wywołać krwawienie miesiączkowe.

Lubczyk dzięki swoim właściwościom ma działanie moczopędne. Ze względu na większe wydzielanie moczu z organizmu po spożyciu lubczyku, nie jest on polecany osobom, które mają problemy z nerkami.

Lubczyk - zastosowanie w kuchni

Lubczyk oprócz zastosowanie w medycynie naturalnej, używany jest przede wszystkim jako przyprawa. Lubczyk ma bardzo charakterystyczny smak dlatego wiele osób dodaje go dla urozmaicenia i wzbogacenia smaku.

Do czego warto dodać lubczyk?

 • Zupy pieczarkowej
 • Zupy fasolowej,
 • Do chleba wykonanego samodzielnie,
 • Rosołu,
 • Fasolki po bretońsku,
 • Mięsa z indyka,
 • Kapusty z grzybami.

Lubczyk – afrodyzjak

Lubczyk to nie tylko przyprawa i roślina lecznicza, ale także afrodyzjak o ogromnej mocy. Już od wielu lat jest stosowany jako jeden ze składników miłosnych wywarów, który znacząco zwiększa libido oraz potencję i przywraca siły witalne. Działa zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

Łodyga, kwiat, korzeń, a także liście lubczyku są cennych źródłem nie tylko cennych właściwości prozdrowotnych, ale także olejków eterycznych – w tym kwasu walerianowego i octowego oraz kumaryny i żywicy. Te substancje rozszerzają naczynia krwionośne, co przyczynia się do osiągnięcia stanu pobudzenia.

Zobacz także: Niedoceniony krwawnik pospolity - koniecznie sprawdź przepisy z wykorzystaniem tego ziela!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Jak często uprawiasz seks?

Liczba głosów: