Zamknij

Las w słoiku - jak go zrobić krok po kroku?

24.03.2020
Aktualizacja: 24.03.2020 15:36
las w słoiku
fot. Shutterstock

Znamy sposób na piękną ozdobę, którą wykonasz w domu krok po kroku. Dowiedz się, czego potrzebujesz do zrobienia lasu w słoiku. Okazuje się, że jest to banalnie proste.

Las w słoiku to piękna ozdoba, którą można zrobić samemu w domu. Trend na lasy w słoikach utrzymuje się od kilku lat i podbija serca coraz większej ilości osób. Miniaturka lasu będzie bardzo ładnym dodatkiem, który można postawić na parapecie czy oknie.

Lasy w słoikach można zakupić w wielu kwiaciarniach oraz pracowniach florystycznych, które specjalizują się w tego typu kompozycjach. Mało, kto jednak wie, że taką ozdobę można wykonać w domowych warunkach. Sprawdźcie, jak zrobić las w słoiku!

Zobacz także: Fotel uszak nigdy nie wyjdzie z mody! Czy pasuje do każdego salonu?

Rośliny w słoiku - jak zrobić las w słoiku krok po kroku?

Samodzielne tworzenie lasu w słoiku jest bardzo proste. Do jego wykonania wystarczy kilka elementów dekoracyjnych, takich jak szyszki, mech, kamienie oraz ozdobny żwirek. Ważny jest również odpowiedni dobór roślin, które zamkniemy w szkle. Większe kompozycje w słoiku powinno tworzyć, się kierując wymaganiami roślin co do wilgotności. Dużym błędem jest umieszczanie w jednym słoju roślin o różnych wymaganiach, co do wilgotności powietrza.

Potrzebne materiały:

 • szklany słoik,
 • keramzyt ogrodniczy,
 • węgiel aktywny,
 • żwir,
 • ozdoby,
 • narzędzia ogrodnicze (rękawiczki, łopatka, pędzelek),
 • rośliny.

Przygotowanie:

 1. Na dnie szklanego naczynia najpierw stworzyć warstwę odsączającą z keramzytu lub drobnego żwiru, który będzie zapobiegać gromadzeniu się wody. Dno wysypać tym podłożem około 5 cm.
 2. Później wsypywać ziemię, którą można przełożyć kilkoma warstwami piasku. Warto mieć wtedy na uwadze wysokość roślin, należy pamiętać o tym, aby roślinka zmieściła się w słoiku.
 3. Wkładamy ostrożnie roślinkę do słoika. Za pomocą pędzelka należy otrzepać liście, aby prezentowały się lepiej.
 4. Następnie przechodzimy do ułożenia ozdób w słoiku. Szyszki, muszelki lub kamienie.
 5. Ostatnim etapem jest wprowadzenie niewielkiej ilości wody do obiegu w zamkniętym układzie. Do wnętrza słoika aplikujemy wodę za pomocą pipety. Słoik o standardowej objętości potrzebuje około 150 mililitrów wody.

Stworzysz las w słoiku w swoim domu?

Zobacz także: Lampa solna to stylowy dodatek do każdego mieszkania. Sprawdź, do jakich wnętrz pasuje