Zamknij

Kieliszki do wina - czerwonego, białego, musującego. Jak je wybrać?

04.03.2021
Aktualizacja: 04.03.2021 13:16
Kieliszek z czerwonym winem na stole.
fot. Shutterstock

Kieliszków do wina jest mnóstwo. Różnią się między sobą kształtem, pojemnością, długością nóżki, czy grubością szkła. Wszystkie te cechy mają ogromne znaczenie dla smaku i aromatu podawanego trunku.

Umiejętność dobrania odpowiednich kieliszków do rodzaju serwowanego wina to podstawa savoir-vivre’u. Jakie kieliszki do wina czerwonego wybrać? Które będą odpowiednie do podania białego trunku? Czy to jak trzymamy kieliszek, ma znaczenie? Oto kilka praktycznych zasad etykiety przy stole. 

Kieliszki do wina - najważniejsze cechy 

Kieliszki do wina to podstawa wyposażenia każdego domowego barku. O rodzaju kieliszka do wina decyduje rodzaj trunku, który będziesz w nim podawać. Kieliszek do czerwonego wina ma inny kształt niż kieliszek do wina białego. Obydwa nie będą odpowiednie do podania wina musującego. Dlaczego wybór właściwego kieliszka do wina ma znaczenie? Jak twierdzą sommelierzy to, w czym pijemy wino, decyduje w dużym stopniu o przyjemności delektowania się trunkiem.  

Dobry kieliszek powinien skracać dystans między winem a osobą pijącą. Musi być zatem cienki, najlepiej bezbarwny, bez wzorów czy napisów. Plastikowe kieliszki do wina są więc absolutnie niedopuszczalne. Kieliszki grawerowane są zaś z pewnością dobrym pomysłem na prezent, jednak ich głównym walorem będzie wartość sentymentalna. A co z kryształowymi kieliszkami do wina? Jeśli odpowiednio dobrane, nadają się do każdego rodzaju trunku. Dobrej jakości kryształowe kieliszki do wina są delikatniejsze niż szkło, a dzięki przejrzystości pozwalają lepiej ocenić kolor i jakość alkoholu.  

Nóżka kieliszka do wina nie może być zbyt krótka. Jej długość musi umożliwiać bowiem swobodne chwytanie. Dzięki czemu wino nie będzie dogrzewane. Liczy się także pojemność kieliszka do wina. Powinna ona być na tyle duża, aby z łatwością móc zamieszać trunkiem

Zobacz także: Jak otworzyć wino? Praktyczne porady i skuteczne metody

Kieliszki do wina czerwonego - jakie wybrać? 

Kieliszki do wina czerwonego  dość duże i charakteryzują się szeroką, pękatą czaszą, lekko zwężającą się ku górze. Takie duże kieliszki do wina umożliwiają jego szybszy kontakt z powietrzem, co w przypadku wina czerwonego jest bardzo istotne. Dzięki temu wydobywa się z niego pełnia aromatu, staje się on bardziej delikatny i gładki. Nie ma jednak uniwersalnego rozmiaru kieliszka do czerwonego wina. Im starsze wino, tym kieliszek powinien mieć większą czaszę.  

Nóżka kieliszka do czerwonego wina jest nieco dłuższa niż kieliszka do białego trunku. Dlaczego? Wino czerwone podaje się w temperaturze pokojowej i nie należy go dodatkowo ogrzewać w dłoniach. Dlatego zgodnie z etykietą kieliszek do wina czerwonego trzymaj za nóżkę, w połowie jej części lub bliżej stopki. 

Kieliszki do białego wina 

Kieliszki do białego wina nie powinny być małeSą przy tym smukłe, a ich czasza przypomina kształt tulipana - lekko rozchylając ku górze krawędzie. Jak jeszcze odróżnić kieliszki do białego wina od tego dedykowanego czerwonemu?  one przede wszystkim mniejsze od dużego kieliszka do wina czerwonego. Białe wino nie wymaga bowiem dużego kontaktu z powietrzem. Co więcej, wielki kieliszek do wina mógłby spowodować utratę delikatnego aromatu. Warto zauważyć, że taki kształt i wielkość czaszy pomaga też utrzymać temperaturę wina, które powinno się podawać schłodzone.  

Zobacz także: Przepis na wino z aronii. Poznaj prostą recepturę na domowy alkohol!

Jak trzymać kieliszek do wina białego?  

Zasadą jest, podobnie jak w przypadku wina czerwonego, trzymanie kieliszka za nóżkę. Nóżka kieliszka do białego wina jest długa. Wszystko po to, aby ograniczyć kontakt dłoni z czaszą i chłodnym trunkiem. Do młodych i delikatnych odmian trunków najlepiej sprawdzą się niezbyt szerokie kieliszki. Bardziej złożone wina białe można podać w nieco szerszej, wydłużonej czaszy.  

Kieliszki do wina musującego i innych trunków 

Odpowiedniego podania wymaga też wino musujące i szampan. Kieliszek do wina musującego powinien być wysoki i smukły. Umożliwia to utrzymanie niskiej temperatury, w której podawane jest wino, a także nie pozwala na zbyt szybkie ulatnianie się bąbelków, charakterystycznych dla tego trunku. Szampan podawany jest niekiedy w pucharkach. Są to kieliszki o płaskiej, ale szerokiej czaszy i dość wysokiej nóżce. Taki kształt powoduje jednak szybkie uwalnianie bąbelków, a tym samym utratę charakterystycznej cechy i aromatu wina. 

Nóżka w kieliszku do wina musującego musi być długa. Na tyle, by umożliwiała swobodne trzymanie za nią kieliszka. 

Warto wspomnieć o kieliszkach do win deserowych. Z racji swojego słodkiego smaku podawać powinno się je w niewielkich ilościach, wystarczające będą zatem do tego małe kieliszkiKoniaki i brandy należy serwować w kieliszkach typu napoleon.  

Zobacz także: Jesień to idealna pora na grzane wino. Sprawdź nasze przepisy!

Kieliszki do wina - ciekawostki 

Jeśli dobierzesz już odpowiedni kieliszek do wybranego trunku, warto pamiętać o kilku innych zasadach, dzięki którym unikniesz niezręcznego faux-pas.  

  1. Ważna jest kolejność podawania win. Najpierw podajemy wina białe, potem czerwone. Wina lekkie serwujemy przed ciężkimi, zaś wytrawne przed słodkimi. 
  2. Wina należy podawać w odpowiedniej temperaturze. Ogólna zasada, od której istnieje jednak szereg wyjątków, stanowi, że wina białe i różowe powinny zostać schłodzone, zaś wina czerwone - serwuje się w temperaturze pokojowej. Wino należy chłodzić przez całą dobę na dolnej półce lodówki. 
  3. Kieliszki do wina powinny być przejrzyste. Dzięki temu można ocenić kolor trunku. Malowane lub czarne kieliszki do wina nie są zatem dobrym pomysłem.  
  4. Jeśli chcesz uniknąć nieeleganckich śladów palców na szkle, warto zaopatrzyć się w uchwyt do kieliszków. Pozwoli on łatwo i bezpiecznie przechowywać delikatną zawartość barku. 
  5. Ważne jest, by odpowiednio napełnić czaszę kieliszka. Wina czerwone, białe i różowe należy nalewać do 1/3 jej wysokości, zaś musujące - 3/4.  

Na rynku dostępnych jest wiele kieliszków do każdego rodzaju wina. Najważniejsze to rozróżniać kieliszki do wina, aby w przyszłości móc zabłysnąć w towarzystwie.