Zamknij

Kiedy zrobić test ciążowy, aby był wiarygodny?

09.10.2018
Aktualizacja: 17.12.2019 12:33
kobieta z testem ciążowym w ręku
fot. Shutterstock

Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskamy w terminie spodziewanej miesiączki. Sprawdź, ile dni po stosunku wykonać badanie i o jakiej porze.

Kiedy zrobić test ciążowy? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet starających się o dziecko. Ważne, by nie wykonywać go zbyt wcześnie, ponieważ nawet jeśli kobieta zaszła w ciążę, test może tego jeszcze nie pokazać. Ile dni po stosunku zatem wynik testu ciążowego będzie wiarygodny? Sprawdź!

Zobacz także

Kiedy zrobić test ciążowy - najwcześniej

Nieważne, czy marzysz o byciu być mamą, czy trafiła ci się wpadka - test ciążowy to pierwszy krok, by dowiedzieć się, czy spodziewasz się dziecka. Wiele kobiet nie wie jednak, kiedy jest odpowiedni moment, by to sprawdzić. Najchętniej zrobiłaby test zaraz po stosunku. To jednak za wcześnie. Wynik nie będzie wiarygodny. Warto więc poczekać kilka dni, by mieć pewność, najlepiej do terminu oczekiwanej miesiączki.

Testy ciążowe można kupić w każdej aptece i większości drogerii. To najprostszy i najszybszy sposób, by dowiedzieć się, czy spodziewasz się maleństwa. Wszystko dzięki gonadotropinie kosmówkowej (beta HCG), wytwarzanej przez zapłodnioną komórkę jajową po jej implantacji w macicy. Wystarczy nanieść kilka kropli moczu na test lub umieścić go pod strumieniem moczu i po kilku minutach można odczytać wynik. Jeśli test wykryje hormon, wynik będzie pozytywny (pojawią się dwie kreski), jeśli nie, wynik będzie negatywny (jedna kreska).

Zobacz także: Owulacja to dzień, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa około 6 dni, a następnie zagnieżdża się w endometrium. Dlatego warto odczekać z wykonywaniem testu ciążowego, który nawet w przypadku ciąży nie zdąży jeszcze nic wykazać.

HCG pojawia się we krwi i w moczu dopiero po implantacji komórki w macicy, zwykle między 8. a 10. dni po zapłodnieniu. Dlatego nie ma sensu robić testu ciążowego wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu, a najlepiej odczekać do terminu pierwszej spodziewanej miesiączki (zwłaszcza jeśli ta się nie pojawia), czyli ok. 14 dni po uwolnieniu się komórki jajowej.

Pamiętaj, że test ciążowy, który dał wynik negatywny, a był wykonany w niewielkim odstępie czasu od współżycia, nie wyklucza ciąży na 100 procent. Warto wtedy powtórzyć badanie po 1-2 tygodniach, szczególnie jeśli nie ma miesiączki lub była wyraźnie krótsza.

Zobacz także: Jak leczyć przeziębienie w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku?

Kiedy zrobić test ciążowy - rano czy wieczorem

Testy ciążowe mają różną czułość. W przypadku domowego testu ciążowego o czułości mniejszej od 500 IU/l wiarygodny wynik można uzyskać już 10 dni po zapłodnieniu. Test o czułości 500-800 IU/l będzie miarodajny w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki, z kolei testy o czułości powyżej 800 IU/l powinny pokazać niezafałszowany wynik ok. tydzień po dniu, w którym miał wystąpić okres

Laboratoryjne testy ciążowe (najpopularniejsze są z krwi) podają dokładną wartość stężenia hormonu HCG. Należy robić je 10 dni po dacie spodziewanej miesiączki. Tego typu badanie jest bardziej wiarygodne od domowego testu.

Warto pamiętać, że u kobiety ciężarnej stężenie hormonu HCG jest wyższe rano, dlatego próbkę moczu najlepiej pobrać zaraz po wstaniu z łóżka podczas pierwszej wizyty w toalecie.

Kiedy zrobić test ciążowy - kalkulator

Zrobiłaś test i okazało się, że jesteś w ciąży? Gratulacje. Teraz podczas wizyty u lekarza ginekolog określi moment poczęcia dziecka. Jeśli jednak nie chcesz czekać i wolałabyś zrobić to sama, możesz skorzystać z naszego kalkulatora ciąży, który obliczy, w którym miesiącu ciąży jesteś i ile pozostało do narodzin!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!