Zamknij

Kiedy zajączek przynosi prezenty? Dlaczego to on je wręcza?

01.03.2021
Aktualizacja: 01.03.2021 22:31
Kiedy zajączek przynosi prezenty?
fot. Shutterstock

W grudniu prezenty przynosi Gwiazdka, za to na Wielkanoc - upominki są wręczane przez zająca. Ta tradycja przyszła do Polski z zachodu i obchodzona jest głównie w Wielkopolsce, na Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Zobacz, kiedy zajączek przynosi podarunki, jakie prezenty wielkanocne dostają dzieci oraz co symbolizuje Zajączek Wielkanocny.

Do Polski tradycja wręczania prezentów przez Zająca Wielkanocnego przyszła prawdopodobnie z Niemiec. Najbardziej popularna jest w domach w Wielkopolsce czy na Śląsku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wprowadził ten zwyczaj we własnym domu. Skąd wzięła się tradycja wręczania prezentów na Wielkanoc? Kiedy zajączek wręcza upominki najmłodszym i co przynosi? 

Zobacz także: Wypieki wielkanocne - co warto przygotować na święta?

Prezenty na zająca - kiedy się daje? 

Zastanawiasz się, kiedy dajemy prezenty na Wielkanoc? Według tradycji dzieci szukają prezentów pozostawionych przez Zająca Wielkanocnego po niedzielnym śniadaniu. W niektórych domach upominki pojawiają się z kolei już w Wielki Czwartek, a więc dzień przed postem, kiedy nie można sobie pozwolić na zjedzenie słodkości. 

W Wielkopolsce i na Śląsku ten zwyczaj zalicza się do obowiązkowych wydarzeń z okazji Wielkanocy. Jego popularność jest najprawdopodobniej spowodowana tym, że zachodnie tereny Polski przez wiele lat były pod niemieckim wpływem, gdzie zajączek jest równie popularny co Święty Mikołaj. 

Zobacz także: Symbole wielkanocne - ich znaczenie w kulturze

Jak zajączek przynosi prezenty? 

Po prostu zostawia upominki w przygotowanych przez dzieci koszyczkach wielkanocnych, które stawiane są w sobotę w widocznym miejscu. Zając Wielkanocny ukrywa też podarunki w zakamarkach w całym domu, aby ich szukanie było dla najmłodszych wyzwaniem i dobrą zabawą. Czasem pozostawia je również w ogrodzie. 

Zobacz także: Piękne ozdoby wielkanocne DIY! Zobacz, jak je zrobić na szydełku krok po kroku

Jakie prezenty wielkanocne dostają dzieci? 

Kiedy się daje prezenty na Wielkanoc, nie muszą być duże. Tradycyjnie są to małe upominki - głównie słodycze, które z łatwością można ukryć w znajdujących się w domu szufladach, szafach czy w kieszeniach kurtek. U naszych zachodnich sąsiadów zajączek przynosi czekoladowe jajo wypełnione słodyczami i małymi zabawkami. 

Jeśli chcesz, możesz dziecku podarować z tej okazji nieco większy upominek. Dobrym pomysłem będzie na przykład maskotka, klocki, układanka czy zabawki interaktywne albo inny prezent, o którym maluch marzył od dawna. 

Jeśli masz starsze dzieci, które nie wierzą ani w Zająca Wielkanocnego, ani w Świętego Mikołaja, możesz zaproponować, że każdy członek rodziny dostanie mały prezent i wspólnie poukrywacie je w mieszkaniu. Taka modyfikacja może okazać się świetną zabawą dla całej rodziny, która sprawi, że Święta Wielkanocne nabiorą niezwykłej atmosfery. 

Zobacz także: Domowy przepis na pyszne i chrupiące ciasteczka wielkanocne

Co symbolizuje Zajączek Wielkanocny? 

Zajączek Wielkanocny, w przeciwieństwie do baranka czy jajek, nie ma jasnej symboliki w tradycji chrześcijańskiej. Uznaje się, że jego początków należy szukać wśród tradycji pogańskich. Skąd więc wziął się w Polsce? 

Do Polski zając prawdopodobnie przywędrował bezpośrednio z Niemiec, gdzie szukanie kolorowych pisanek zostawionych przez zajączka jest tradycją znaną od kilkuset lat. Podobny zwyczaj znany jest też w krajach anglosaskich, gdzie dzieci podobnie bawią się podczas tzw. Egg Hunt

Zobacz także: Stół wielkanocny - jak powinien wyglądać? Nasze pomysły cię zainspirują!

Dlaczego to właśnie zajączek przynosi prezenty? 

Na ten temat istnieje kilka teorii. Najczęściej wskazuje się na zależność pomiędzy pojawieniem się zająca a porą roku. W przeszłości zając był pierwszym zwierzęciem, które dostrzegano na polach wraz z nadejściem wiosny. Tym samym stał się on symbolem odrodzenia natury, która zimą zapadała w długi sen. 

Żeby jeszcze bardziej podkreślić powiązanie zająca z wiosną, często prezentowano go obok wielkanocnych jajek, od dawna kojarzonymi jako symbol narodzin i płodności. Dziś jest on jednym z symboli Świąt Wielkanocnych.