Zamknij

Kamień na ścianie - dekoracyjny motyw w aranżacji przestrzeni

23.02.2021
Aktualizacja: 23.02.2021 21:47
Jaki kamień na ścianę wybrać?
fot. Shutterstock

Współczesne trendy w aranżacji wnętrz pozwalają wykorzystać różne materiały w nieoczywisty i nietuzinkowy sposób. Bez wątpienia jednym z nich jest kamień na ścianie. W kuchni, salonie, korytarzu - kamień dekoracyjny odmieni niejedną przestrzeń.

Wykorzystując kamień na ścianie, można stworzyć oryginalną i designerską przestrzeń. Mnogość kolorów i rodzajów pozwoli zaaranżować nie tylko wnętrze domu, ale też biura czy restauracji. Gdzie najlepiej go wykorzystać? Czy kamień ozdobny w salonie to dobry wybór? Jak wygląda układanie kamienia dekoracyjnego? Czy kamień dekoracyjny zewnętrzny różni się od tego w środku? 

Zobacz także: Jak kłaść tapetę? Przygotowanie ściany, rodzaje tapet, akcesoria

Czy kamień na ścianie w salonie to dobry pomysł? 

Materiał, jakim jest kamień na ścianie, najlepiej sprawdza się w salonach, bez względu na to, czy jest to przestrzeń urządzona w nowoczesny, czy też klasyczny sposób. To, co stanowi o fenomenie tego materiału, to jego różnorodny wygląd. Jeden produkt w wielu odsłonach? Tak, jak najbardziej. Wybierając kamień dekoracyjny w salonie, zdecydować możesz się na produkt w odpowiednim kolorze, fakturze czy konkretnym sposobie ułożenia. Jedno jest pewne - w każdej odsłonie może wyglądać doskonale. Największą popularnością zdecydowanie cieszy się kamień naturalny. Na ścianie wygląda efektownie i pięknie wpasowuje się do każdego miejsca.  

Najczęściej w salonie wykorzystuje się dziś biały kamień na ścianę. Idealnie łączy się on z szarościami, jasnymi meblami i tak modnym naturalnym drewnem. Może stanowić wypełnienie głównej ściany w salonie, możesz nim wyłożyć kominek, może być też w ciekawy sposób zastosowany we wnękach. Taki wewnętrzny kamień dekoracyjny daje naprawdę wiele możliwości. Dzięki niemu nudne, wydawać by się mogło, wnętrze okaże się być oryginalnie i modnie stworzoną przestrzenią. Tańszą alternatywą jest imitacja kamienia na ścianę w salonie. Jest to szansa na stworzenie naprawdę wyjątkowego efektu bez potrzeby wydawania na to fortuny. 

Zobacz także: Tapeta na jednej ścianie: prosty pomysł na stylowe wnętrze

Kamień dekoracyjny do kuchni - nowoczesność połączona z ponadczasowością 

Kamień dekoracyjny naturalny może znaleźć zastosowanie nie tylko w salonie, ale także kuchni. Kluczowe znaczenie w jej aranżacji ma to, aby łączyła funkcjonalność i praktyczność, trwałość i piękno. Bez wątpienia ściany z kamienia w takim właśnie miejscu stanowić będą idealne rozwiązanie. Decydując się na kamień do kuchni, musisz przede wszystkim odpowiednio go zabezpieczyć, najlepiej przeznaczonym do tego impregnatem. Bez wątpienia będzie wtedy cieszył się doskonałym wyglądem i zastosowaniem przez długie lata. 

A jak czyścić i pielęgnować kamień dekoracyjny? Najlepiej sprawdza się do tego woda. Jeśli jednak ściana zabrudziła się tłuszczem, o co w kuchni nietrudno, zastosuj delikatny detergent. Pamiętaj jedynie, aby nie był on zbyt silny, może wówczas uszkodzić powierzchnię kamienia. 

Jedni wybierają kamień dekoracyjny biały, inni stawiają na kamień dekoracyjny do wnętrz w nieco bardziej intensywnym kolorze. Wszystko uzależnione jest od gustu i tego, jak przestrzeń ma wyglądać. Inaczej bowiem kamienie ozdobne na ścianę będą wykorzystane w przestrzeni rustykalnej, inaczej w skandynawskim wnętrzu, a jeszcze inaczej w klasycznym wydaniu. Jedno jest pewne - wszędzie mogą w idealny sposób podkreślać urok kuchni.  

Zobacz także: Co na ścianę w kuchni? Garść inspiracji dla niezdecydowanych

Kamień gipsowy na ścianę - ogród, taras, restauracja 

Choć kamień w salonie lub kuchni to najczęściej wybierana opcja, nie tylko tam znajduje on swoje zastosowanie. Kamień dekoracyjny w aranżacji przedpokoju także stworzy naprawdę ciekawą, funkcjonalną przestrzeń. Kamień dekoracyjny w przedpokoju jest też z pewnością gwarantem czystych ścian, co jest niezwykle ważne w tym pomieszczeniu. 

Rynek oferuje różnorodne produkty. Możesz zdecydować się na układanie kamienia naturalnego na ścianę wewnątrz domu, ale możesz wybrać także opcję na zewnątrz. Taką ofertę znajdziesz w wielu sklepach wielkopowierzchniowych, między innymi może to być kamień dekoracyjny Obi do przestrzeni zewnętrznej. Jeszcze inną opcją jest kamień gipsowy na ścianę zewnętrzną. Idealnie sprawdzi się na przykład na tarasie. Gdzie jeszcze wykorzystać ten materiał? Możesz go użyć jako kamień dekoracyjny wokół drzwi. 

Kamyk na ścianę wybierany jest także do punktów gastronomicznych. Można nim w idealny sposób wypełnić przestrzeń klimatycznej restauracji czy nowocześnie urządzonej kawiarni. Bez względu na to jaki kamień dekoracyjny wybierzesz, z pewnością stworzysz wyróżniającą się przestrzeń. 

Zobacz także: Mycie ścian przed malowaniem - dlaczego warto i czym umyć ściany

Jak kłaść kamień dekoracyjny gipsowy? 

Dla wielu osób zasadniczym problemem w aranżacji przestrzeni z wykorzystaniem kamienia jest sposób jego montażu. Wydaje się to trudne i pracochłonne, ale w rzeczywistości nie taki diabeł straszny, jak go malują. Sięgając na przykład po kamień na ścianę dostępny w sklepach budowlanych, możesz zyskać przede wszystkim łatwy montaż, bez konieczności posiadania fachowej wiedzy i specjalnych umiejętności. Jak się za to zabrać? 

Wybierasz kamień dekoracyjny, biały lub w jakimkolwiek innym kolorze. Do przycinania wystarczy zwykła piła do drewna. Następnie zabierz się za przygotowanie. W pierwszej kolejności należy zastosować grunt na podłoże. Kolejno należy kupić klej, który przeznaczony jest do płytek gipsowych, a także impregnat, jako zabezpieczenie przed zawilgoceniem i brudem gotowej już ściany. Aby ściana w salonie wyglądała jeszcze efektowniej, należy odpowiednio oszacować ułożenie kamienia. W miejscach najbardziej widocznych warto więc wkomponować kamienie dekoracyjne na ścianę tak, aby prezentowały się jak najlepiej. Zacznij od narożników lub od środka głównej ściany, aby docinki znajdowały się w jak najmniej widocznych miejscach.  Przed nałożeniem kleju należy usunąć nalot gipsowy z płytek. Samo układanie należy zacząć od dołu, idąc ku górze. Po zakończonej pracy, gdy kamień będzie już w pełni przyklejony, możesz zdecydować się na malowanie. Dzięki temu uzyskasz kamień dekoracyjny grafitowy lub w jakimkolwiek innym kolorze. Na koniec niezbędny jest impregnat typowo skierowany do kamienia gipsowego. To wszystko!  

Zobacz także:  Sennik: remont - sprawdź znaczenie snu o remoncie

Odpowiednie wykończenie do ściany z kamienia 

Same ściany dekoracyjne z kamienia w formie gipsowej to jedno. Warto zadbać także o ich wykończenie. Idealnie sprawdza się podświetlenie ściany z kamienia, które jeszcze bardziej podkreśla jej urok. Oświetlenie ściany z kamienia, na przykład ledowymi lampami, pozwala wydobyć jego piękno i dodatkowo wyeksponować całą ścianę. Kamień dekoracyjny na ścianie z takim dopełnieniem nada każdemu wnętrzu jedynego w swoim rodzaju charakteru. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia ścian z kamienia dekoracyjnego, by przekonać się, jak taka przestrzeń może się prezentować.  

Kamień dekoracyjny z fugą lub bez to niezwykle ceniony na rynku produkt. Mimo że wiele osób nadal wybiera rozwiązania takie jak imitująca kamień dekoracyjny tapeta, to jednak nic nie zastąpi prawdziwego piaskowca w salonie czy innego ozdobnego kamienia na ścianie każdej innej przestrzeni. Kamień naturalny może wydawać się produktem dość drogim. Jest on jednak z pewnością materiałem trwałym i bardzo wytrzymałym, który przez lata nie będzie wymagał zmian.