Zamknij

Twojemu dziecku nudzi się w domu? Zróbcie masę solną i stwórzcie z niej małe dzieła sztuki!

08.04.2020
Aktualizacja: 08.04.2020 15:53
dzieci
fot. Shutterstock

Przygotowanie masy solnej jest dziecinnie proste, należy jednak pamiętać o odpowiednich składnikach. Zapoznaj się z naszym sprawdzonym sposobem na zrobienie masy solnej krok po kroku.

Masa solna jest prostym materiałem plastycznym, który jest bardzo często wykorzystywany w pracach plastyczny oraz zabawie. Wielkim atutem masy jest prosta formuła oraz koszt zrobienia. Podstawą masy solnej jest mąka, woda oraz sól. Tak łatwo dostępne produkty mogą sprawić wszystkim milusińskim wiele radości. Po wyrobieniu masy staje się ona bardzo podobna do plasteliny. Rzeczy, które ulepimy z masy solnej, powinniśmy odłożyć w suche miejsce na kilka dni. Po tym czasie stwardnieją i będą przypominać figurki. Jeśli chcemy, możemy wypiec je w piekarniku.

Masa solna - przepis krok po kroku

Do zrobienia masy solnej potrzebne są 3 składniki. Zachowanie proporcji jest bardzo ważne, ponieważ, jeśli nie będziemy przestrzegać odpowiednich proporcji masa może nam nie wyjść.

Składniki:

  • woda,
  • 0,5 szklanki mąki pszennej,
  • 0,5 szklanki soli.

Przygotowanie:

  • Robienie masy wolnej należy zacząć od połączenia mąki oraz soli, dopiero późnej należy dodać wodę. Całość zagnieść na jednolitą masę i wyrabiać do momentu aż będzie zwarta.

Co zrobić z masy solnej?

Jeśli nie wiecie, co można zrobić z masy solnej mamy dla was kilka pomysłów. Sposobów na wykorzystanie tej plastycznej masy jest naprawdę wiele. Najpopularniejszymi są własnoręcznie robione figurki lub płaskorzeźby. To właśnie na tym etapie można puścić wodze fantazji i zrobić co nam się żywnie podoba.

Ulepione przedmioty z masy solnej powinniśmy piec w piekarniku w temperaturze 80 stopni Celsjusza przez około 3 godziny. Dzięki temu masa znacznie szybciej stwardnieje. Wysuszona figurki można pomalować farbami lub flamastrami, jeśli będziemy chcieli utrwalić farbę, możemy pomalować ją lakierem do utwardzania.

Zainspirujcie się poniższymi propozycjami!

Zrobisz masę solną w domu?

Zobacz także: Origami dla dzieci to świetny pomysł na wspólną zabawę. Zobacz, jak zrobić proste figurki z papieru