Zamknij

Jak zrobić latawiec? Instrukcja krok po kroku

Adrianna Kostecka
30.11.2020
Aktualizacja: 03.12.2020 13:47
Dziecko z ojcem bawi się latawcem
fot. Shutterstock

Latawiec świetnie się sprawdza podczas zabaw z dziećmi na plaży, na trawniku czy na łące. Chcesz się przekonać, jak łatwo jest zrobić latawiec samodzielnie? Wykonaj go według naszego projektu.

Kto nie lubi latawców? Wystarczy wyobrazić sobie barwny kształt szybujący na tle błękitu nieba, by ogarnęło nas odprężenie. Najlepsze jest to, że budowa latawca to żadna tajemnica, w dodatku projekt wcale nie musi być skomplikowany – klasyczne latawce dla dzieci da się zrobić z tego, co znajdzie się w domu bądź tuż pod blokiem… i na tym polega ich urok.

Projekt latawca – lista potrzebnych rzeczy

Najłatwiej jest zbudować latawiec w klasycznym kształcie czworoboku. Podstawą jego konstrukcji będą dwie mocne gałązki przyniesione ze spaceru z parku. Zadanie ich wyszukania powierz swoim pociechom. Na pewno świetnie się wywiążą z tego zadania.
Do zrobienia latawca będą ci potrzebne:

 • 2 proste gałązki drzewa liściastego (jedna krótsza od drugiej o ok. 15 cm),
 • duży arkusz gazety,
 • kłębek sznurka (może być ten pakowy, używany na poczcie albo inny, byleby był mocny),
 • ołówek,
 • mocny klej do papieru,
 • nożyczki.

Zobacz także: Twojemu dziecku nudzi się w domu? Zróbcie masę solną i stwórzcie z niej małe dzieła sztuki

Jak zrobić latawiec z papieru – instrukcja krok po kroku

 1. Gałązki skrzyżuj w ⅔ wysokości dłuższego patyka. Zwiąż je mocno sznurkiem. Możesz lekko naciąć patyki na łączeniu, by lepiej do siebie przylegały.
 2. W odległości 2 cm od końca każdego patyka zrób wcięcia.
 3. Odmierz sznurek i zwiąż patyki w zrobionych nacięciach. Ważne, by mocowanie było ścisłe, dzięki czemu projekt nabierze stabilności.
 4. Połóż szkielet latawca na płachcie gazety i odrysuj jego kontur, zostawiając 4-centymetrowy margines dookoła. Posmaruj ten margines klejem, podwiń go do środka i sklej latawiec. Ważne: papier nie powinien być zbyt napięty.
 5. Między krótkimi bokami latawca umocuj jeszcze jeden sznurek. Ważne, by miał spory luz.
 6. Na końcu latawca zawiąż kolejny kawałek sznurka, a drugi jego koniec dowiąż do sznurka poprzecznego.
 7. Do tak przygotowanego stelażu przymocuj ok. 5 metrów sznurka – to wasza smycz, na której będziecie puszczać latawiec.
 8. Na końcu latawca przymocuj luźny odcinek sznurka o długości ok. półtora metra i ozdób go kokardkami ze złożonych w harmonijkę kawałków gazety.

Jak puszczać latawiec bezpiecznie

Teraz możesz wyjść i się przekonać, jak latawiec poradzi sobie w praktyce. Puszczając go, pamiętaj o tym, by ustawić się plecami do kierunku wiatru. Podmuchy wiatru muszą być wystarczająco silne, aby poderwały latawiec do lotu. Przyda się pomoc kogoś, kto podrzuci go tak, by chwycił go podmuch wiatru. Szybko się zorientujesz, w której strefie latawiec się wznosi, a w której traci wysokość. Kierunek wiatru będzie się zmieniał, więc zachowaj czujność. Gdy po kilku próbach nauczysz już siebie (i dzieci), jak puszczać latawiec, wtedy zacznie się prawdziwa zabawa. Ważne jednak, by pamiętać przy niej o kilku regułach.
Nie puszczaj latawca w pobliżu linii wysokiego (ani jakiegokolwiek) napięcia, lotnisk, wysokich anten czy urwisk. Nie wolno tego robić w bliskości dróg publicznych. Lepiej, aby dookoła nie było też drzew – latawiec z papieru raczej nie przetrwa zaplątania się w ostre gałęzie. Pod żadnym pozorem nie wolno także puszczać latawców w czasie burzy lub tuż przed nią, bo w szybujący wysoko obiekt może trafić piorun.

Podsumowując, każdy może się nauczyć, jak zrobić latawiec. To niebanalny sposób na to, by sprawić frajdę i dzieciom, i całej rodzinie.

Zobacz także: Mydło to dziś produkt pierwszej potrzeby. Wystarczy kilka składników, żeby zrobić je samemu w domu!