Zamknij

Jak zrobić kompostownik w ogrodzie? Sprawdź sprawdzone sposoby

Adrianna Kostecka
30.11.2020
Aktualizacja: 03.12.2020 13:38
Dziecko dbające o środowisko wrzuca odpadki do kompostownika
fot. Shutterstock

Kompostownik to świetny dodatek do ogrodu, który ostatnio coraz bardziej zyskuje na popularności. Zobacz, jak zrobić kompostownik samemu, i przekonaj się, jakie to proste!

Kompostownik łączy przyjemne z pożytecznym – pozytywnie wpływamy na nasz ogród oraz zmniejszamy ilość śmieci, którymi zanieczyszczamy planetę. Wystarczy wrzucić do niego opadłe liście, skoszoną trawę czy resztki warzyw i owoców. A wszystko to możesz uzyskać, podążając krok po kroku za naszą instrukcją.

Rodzaje kompostowników

Kompostownik to uniwersalna konstrukcja, którą da się zbudować z rozmaitych materiałów. Możesz go wykonać m.in. z:

  • drewna (np. z palet),
  • plastiku,
  • betonu.

Jak zrobić kompostownik ogrodowy?

Gotowy kompostownik oferuje wiele marketów budowlanych, warto jednak rozważyć projekt własnej roboty – tani i dobrze dopasowany do własnych potrzeb. Poniżej prezentujemy uniwersalną instrukcję zbudowania kompostownika ogrodowego.

Zobacz także:  Opłaty za śmieci niższe dzięki kompostownikom

Krok pierwszy:

Zacznij od dobrania odpowiedniej wielkości kompostownika. Będzie to zależne głównie od ilości wytwarzanych przez ciebie odpadków organicznych oraz od tego, jak duży masz ogród. Z reguły nie warto się decydować na zbyt mały pojemnik, z kolei zbyt duży niepotrzebnie zajmie miejsce. Mówi się, że optymalna objętość to 1 litr na 1 m² ogrodu. Maksymalna szerokość powinna wynosić 150 cm, a wysokość – 120 cm. Ma to związek ze swobodnym dostępem powietrza, który zapewnia prawidłowość przebiegu procesu kompostowania. Bez wystarczającej ilości tlenu resztki bedą zwyczajnie gnić.

Krok drugi:

Wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie. Kompostownik należy ustawić tam, gdzie nie będzie on narażony ani na wiatr, ani na mocne słońce, polecane są więc miejsca lekko zacienione. Zapewni to dobrą wilgotność i temperaturę kompostu. Latem, kiedy jest sucho, pojemnik należy od czasu do czasu podlać. Kolejna kwestia to regulacje prawne dotyczące kategorii domowych ,,urządzeń sanitarno-gospodarczych”. Niewielkie kompostowniki muszą się znajdować minimum 5 m od budynków mieszkalnych i 2 m od granicy sąsiedniej działki lub ulicy.

Krok trzeci:

Jeśli planujesz zbudować kompostownik z palet, rozpocznij od ustawienia w ziemi czterech palików tam, gdzie będą się znajdować jego rogi. Przed zamontowaniem desek wzmocnij je impregnatem – ochroni je przed wilgocią, a jednocześnie zabezpieczy całą konstrukcję pojemnika. Następnie przytnij deski na długość odpowiadającą odległości jednego palika od kolejnego. Przymocuj je do palików gwoździami. Kiedy ściany będą gotowe, zamontuj przy nich siatkę i folię perforowaną (od wewnątrz). Pamiętaj o pozostawieniu otworów dla powietrza.

Jeżeli myślisz nad kompostownikiem z plastiku lub betonu, warto postawić na gotowy produkt, z pewnością będzie to prostsze. Plus tego pierwszego jest taki, że tworzywo jest mniej podatne na warunki atmosferyczne i nie wymaga konserwacji. Betonowy, poza walorami estetycznymi, ma jeden spory minus – w przeciwieństwie do innych typów nie można go przenosić, więc utrudnia rearanżację ogrodu.

Krok czwarty:

Gdy zainstalujesz już kompostownik, czas na to, abyś się nauczył, jak się robi kompost. Większość odpadów biodegradowalnych będzie przydatna, ale uważaj przede wszystkim na:

  • owoce cytrusowe (ich skórki zawierają składniki toksyczne, które ułatwiają gnicie),
  • mięso, ryby, nabiał (oprócz skorupek jaj) ryzyko gnicia i przykry zapach przyciągają gryzonie i muchy,
  • chore rośliny,
  • zbyt dużą ilość skoszonej trawy.

Krok piąty:

Ważne jest także właściwe ułożenie warstw w kompostowniku. Na spodzie ułóż warstwę rozdrobnionych gałęzi. Na nią połóż torf lub ziemię ogrodową. Następne warstwy są już dowolne, trzeba jednak każdą przełożyć choć odrobiną ziemi – dla lepszego wchłaniania deszczówki. Pamiętaj też, aby na wierzchu utworzyć zagłębienie, które pozwoli zarówno wodzie, jak i tlenowi dotrzeć do środka. Poleca się także wprowadzanie do systemu dżdżownic kalifornijskich, które pozytywnie wpłyną na cały proces. Na koniec pozostaje już tylko czekać na świetnej jakości nawóz!

Kompostownik nie tylko w ogrodzie

Kompostownik ogrodowy to niejedyna możliwa opcja. Jeśli nie masz ogrodu, rozważ kompostownik na balkon bądź kuchenny. Za ten pierwszy może posłużyć gotowy pojemnik, który spełni wymagania termiczne i te dotyczące odpowiedniej wymiany tlenowej. Tu szczególnie mogą się przydać dżdżownice. Kompostownik kuchenny działa na podobnej zasadzie – i nie wydziela przykrego zapachu.

Kompostowniki coraz bardziej zyskują dziś na popularności, a to dlatego, że mają wiele zalet: m.in. redukują ilości śmieci poprzez przetwarzanie odpadów kuchennych i ogrodowych, a równocześnie tworzą doskonałej jakości nawóz. Na dodatek jak widać, jest wiele opcji, by wprowadzić kompostowanie do swojego gospodarstwa domowego. Dla chcącego – nic trudnego!

Zobacz także:  Co wyrzucamy na kompost, do śmieci zmieszanych, bio, papieru, plastików i szkła?