Zamknij

Jak zrobić domowy odplamiacz? To naprawdę proste

13.06.2022 14:16

Zabrudziłeś swoje ubranie? Na wypadek takich sytuacji zawsze warto mieć pod ręką ten domowy odplamiacz. Przyrządzisz go naprawdę szybko.

Odplamiacz
fot. Shutterstock

Prowadzenie domu zgodnie z zasadami eko wcale nie musi być trudnym zadaniem. Zmiany w naszym codziennym życiu możemy wprowadzać małymi krokami. Warto zacząć podczas sprzątania od rezygnacji z chemicznych środków na rzecz domowych preparatów. Dziś podpowiemy ci, jak łatwo zrobić odplamiacz do tkanin, który może okazać się ratunkiem w różnych sytuacjach.

Domowe porady: jak samodzielnie zrobić odplamiacz do ubrań?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak szerokie zastosowanie mają różne produkty spożywcze. Są nie tylko niezastąpione w kuchni, ale też mogą nam się przydać podczas prania ubrań. Niektóre zabrudzenia bywają niezwykle trudne do usunięcia. W takich przypadkach warto sięgnąć po tę recepturę na domowy odplamiacz.

Samodzielne przyrządzenie takiego preparatu nie jest tak trudne, jak ci się wydaje. Najlepiej zrobić go na bazie sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać łyżkę tego produktu do szklanki wody i wszystko dokładnie wymieszać. Można dodać również do tego kilka kropli olejku lawendowego. Taki roztwór warto przelać do niedużej butelki z dyfuzorem. W przypadku zabrudzenia ubrania wystarczy spryskać nim plamę, przetrzeć ją delikatnie ścierką, a następnie wszystko wypłukać w wodzie.

Zobacz także: Zalałeś ubranie kawą? Tym sposobem z łatwością pozbędziesz się plam

Domowe porady: na co uważać podczas usuwania plam?

Niektóre plamy bywają trudne do usunięcia. W takim przypadku często sięgamy po różne detergenty z nadzieją, że zdołamy uratować nasze ubranie. Niestety te bardziej delikatne tkaniny mogą źle zareagować na niektóre środki chemiczne. Przed czyszczeniem warto więc czytać dokładnie etykiety z informacjami o rodzaju materiału. Wszelkie zabrudzenia najlepiej czyścić od razu. Jeżeli odłożymy tę czynność na później, zlikwidowanie ich będzie znacznie trudniejsze. Do wywabiania plam możemy zastosować poza sodą także sok z cytryny lub ocet.

Zobacz także: Plamy z długopisu - jak je skutecznie usunąć

loader