Zamknij

Jak czyścić liście roślin doniczkowych? Wypróbuj najlepsze metody

11.06.2021 11:52
pielęgnacja roślin
fot. Shutterstock

Pielęgnacja roślin doniczkowych nie powinna sprowadzać się wyłącznie do ich częstego podlewania i nawożenia. Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu swoich drzewek. Kurz osadzający się na liściach sprawia, że twój kwiat nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też zaczyna chorować. Sprawdź, jak należy myć domowe rośliny.

Każda roślina doniczkowa powinna być myta przynajmniej raz na kilka miesięcy. Wykonanie tego zabiegu nie zajmie ci dużo czasu pod warunkiem, że zastosujesz odpowiednie metody. Podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej to robić.

Jak usunąć kurz z roślin doniczkowych?

Kurz osadzający się na liściach roślin blokuje ich aparaty szparkowe, co może utrudniać proces wymiany gazowej. Ponadto warstwa pyłu ogranicza kwiatom dostęp do światła i uniemożliwia parowanie wody. W efekcie zakurzone rośliny wolniej rosną i częściej atakują je szkodniki.

Aby usunąć kurz z liści, polecamy przecierać je wilgotną ściereczką. Warto zdecydować się na tę metodę szczególnie w przypadku drzewek, które mają duże liście. Zaliczamy do nich m.in.: juki, monstery i skrzydłokwiaty.

Jeżeli kwiaty mają małe liście, lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie ich pod prysznic. W ten sposób szybko i skutecznie pozbędziesz się warstwy kurzu ze swoich roślin.

Kolejną metodą na usunięcie warstwy pyłu z domowych drzewek jest zanurzenie ich na kilka sekund w misce z wodą. Zanim jednak to zrobisz, owiń doniczkę folią.

Zobacz także: Twoje kwiaty doniczkowe uschły? Sprawdź, jak możesz je uratować

Jak czyścić rośliny doniczkowe?

Możesz też oczyścić swoje rośliny z kurzu, spryskując ich liście wodą. Ten trik najlepiej sprawdza się w przypadku dużych kwiatów doniczkowych, takich jak palma czy bananowiec. To szybka i niezawodna metoda, którą stosujmy od lat.

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!