Zamknij

Jak złożyć poszetkę - chusteczka do garnituru i brustasza

20.02.2021
Aktualizacja: 20.02.2021 10:20

Poszetka to istotny element stylizacji garnituru, choć często po raz pierwszy stykamy się z nią przy okazji własnego ślubu. Wtedy nerwowo poszukujemy informacji, jak złożyć poszetkę, nie wiedząc, co właściwie należy z nią zrobić. 

Jak złożyć poszetkę?
fot. Shutterstock

Poszetka, butonierka - zdarza się, że te nazwy nam się mylą, szczególnie wtedy, gdy rzadko mamy okazję wystąpić w garniturze. Nie jest to powód do zmartwienia, bo nawet marki modowe nie zawsze używają ich poprawnie. Składanie poszetki nie jest trudne i można to zrobić na wiele sposobów, dopasowując sposób złożenia do sytuacji i własnego gustu. Istotny jest też materiał i wzór poszetki, bo można zestawiać ją z krawatem na różne sposoby. Ten niewielki element stroju ma zastosowanie podczas wielu okazji, nie tylko tych formalnych, więc w takich sytuacjach, gdy nie zakładamy krawata, poszetkę można dopasować do koszuli lub marynarki. 

Zobacz także: Jak złożyć butonierkę? I czy na pewno o nią chodzi?

Jak złożyć poszetkę i czym ona właściwie jest? 

Przed ważną uroczystością zdarza ci się w pośpiechu szukać sposobów na to jak złożyć poszetkę? Nie jest to takie trudne, ale najpierw warto poznać kilka faktów na jej temat. Poszetka to po prostu ozdobna chusteczka używana do celów dekoracyjnych, wkładana do górnej kieszeni w marynarce. Ma kwadratowy kształt i niewielkie rozmiary. Najczęściej jest to 35x35cm lub 40x40cm. Kolor i wzór poszetki dobiera się w zależności od okazji. Biała jest najbardziej klasyczna i elegancka, dlatego wkłada się ją do garnituru wizytowego lub smokingu na szczególnie uroczyste okazje. Na wesela, bale i spotkania biznesowe można pozwolić sobie na bardziej ekstrawagancką stylizację. Zabawa kolorami i sposobami składania poszetek jest w tym przypadku jak najbardziej uzasadniona i tylko od naszej kreatywności zależy jak bardzo wyjątkową stylizację uda nam się stworzyć. 

Istnieje wiele sposobów na składanie poszetki. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z jej noszeniem i nie czujemy się mocni w składaniu, warto zacząć od klasycznego sposobu, który polega na złożeniu jej w prostokąt. 

Zobacz także: Sen o garniturze może być zapowiedzią sławy. Sprawdź, czego jeszcze!

Chusteczka do butonierki - pamiętaj o prawidłowych nazwach 

Jako że większość z nas niezbyt często ma okazję do założenia poszetki, jest to dziedzina, w której nietrudno o pomyłki. Nawet popularne marki modowe potrafią niewłaściwie operować pojęciami poszetka, butonierka i brustasza, dlatego nie ma powodu, żeby martwić się swoją nieznajomością tematu. 

A jak to jest z tymi nazwami? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, poszetka to ozdobna chusteczka wkładana do kieszeni marynarki. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu ta kieszeń to nie jest butonierka tylko brustasza. Natomiast butonierka to niewielkich rozmiarów otwór na guzik, który znajduje się w lewej klapie marynarki na wysokości obojczyka. Służyła ona dawniej do zapinania najwyższego guzika, aby zapiąć pod szyję klapę marynarki. To właśnie do butonierki pan młody powinien włożyć niewielki kwiat. Jednak często się zdarza, że bukiecik kwiatów jest mylnie wkładany do brustaszy. 

Zobacz także: Garnitur ślubny, czyli wszystko na temat męskiej mody ślubnej

Chusteczka do garnituru - kiedy zaczęła się moda na poszetkę? 

Chusteczka od dawna służyła jako narzędzie higieny osobistej. Była też istotnym elementem kultury. Od końca XVIII wieku białymi chustkami machały kobiety podczas wydarzeń publicznych, takich jak procesje czy wiece polityczne. Chustka jest też elementem niektórych tradycyjnych tańców i służy do podkreślenia ruchów dłonią podczas tańca. 

Kiedy zaczęła być popularna jako chusteczka do garnituru? Trend wkładania poszetki do kieszeni marynarki rozpoczął się w latach dwudziestych XX wieku i trwał do lat sześćdziesiątych. W tym okresie regularnie nosili je znani aktorzy. Następnie poszetka wyszła z użycia aż do końca lat dziewięćdziesiątych, kiedy to znów zaczęła być popularna, głównie dzięki aktorom chętnie oglądanych programów telewizyjnych. Obecnie poszetki są już istotnym elementem męskiej stylizacji, a w przypadku garnituru pana młodego niemal obowiązkowym. 

Jako że poszetka jest tak blisko związana z chusteczką, możemy się zastanawiać, czy w przypadku braku poszetki wypada użyć chustki? Oczywiście jest to dozwolone. Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy chusteczka jest wystarczająco elegancka i czy rozmiarem będzie pasować do kieszonki. Pamiętajmy, że poszetki mają odpowiednie rozmiary, żeby spełniały swoją funkcję, a przeznaczenie chustek jest inne. Są też większe i po włożeniu do kieszeni mogą powodować wybrzuszenia. Jeśli jednak posiadasz chusteczkę w odpowiednim rozmiarze, śmiało możesz jej użyć zamiast poszetki. 

Zobacz także: Rocznice ślubu mogą zaskoczyć nazwami. Które z nich są najważniejsze?

Jak złożyć poszetkę? To nie takie trudne! 

Wydawać by się mogło, że sposobów na składanie poszetki nie może być dużo - w końcu to tylko niewielki kawałek materiału. A jednak możemy wyróżnić nawet kilkadziesiąt pomysłów na to jak złożyć poszetkę! Dzięki takiej różnorodności łatwo wybierzemy idealny sposób, który dopasujemy do naszej stylizacji - od tych klasycznych do bardziej ekstrawaganckich. A od czego zacząć? Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w tej kwestii, możesz zacząć od najprostszych sposobów. 

 • Składanie poszetki sposobem prezydenckim 

Klasyczne składanie chusteczki do garnituru w prostokąt, nazywane również sposobem prezydenckim, polega na złożeniu jej w prostokąt dopasowany do rozmiaru kieszeni. Ten sposób będzie odpowiedni na każdą okazję, nawet mocno formalną. Dzięki temu  jest najbardziej uniwersalny, bo nie trzeba się zastanawiać, czy pasuje do danej sytuacji.  

 • Składanie poszetki w trójkąt 

Łatwe jest też złożenie poszetki w trójkąt. Poszetkę składa się po przekątnej, a następnie zagina rogi trójkąta do środka i wkłada chustkę do kieszonki, aby część trójkątna wystawała na zewnątrz. To elegancki sposób nie tylko na składanie poszetki na ślub, ale i na każdą inną okazję. Polega on po prostu na uformowaniu chusteczki w okrągłą bufkę. W tym celu należy chwycić ją na środku i wszystkie rogi zebrać w garść. Do kieszonki wkłada się ją rogami do dołu. 

 • Jak złożyć poszetkę w kopertę 

Ciekawym sposobem jest też złożenie poszetki w taki sposób, aby wyglądała jak koperta. Polega to na tym, że dwa górne rogi składa się w dół, a następnie obie strony do środka. Kolejnym krokiem jest złożenie lewego, a następnie prawego rogu do góry. Później wystarczy otworzyć górny róg, złożyć klapkę w dół, a dno do góry. Tak powstałą kopertę wystarczy wsunąć do kieszeni. 

 • Składanie poszetki - odwrócony trójkąt 

Jeśli posiadasz poszetkę z nadrukiem, łatwym sposobem na jej złożenie jest odwrócony trójkąt. Poszetkę złóż na ukos, aby utworzyć trójkąt. Później złóż jedną stronę, żeby powstał jeszcze mniejszy trójkąt. Powtórz to po raz kolejny. Obróć chustkę tak, aby jej dłuższa krawędź skierowana była do góry. Ten sposób świetnie pasuje do mniej lub bardziej formalnych strojów. 

Zobacz także: Mężczyźni po ślubie żyją dłużej. Niestety z kobietami jest znacznie gorzej

Jak złożyć poszetkę w oryginalny sposób 

Jeśli znasz już podstawowe sposoby składania poszetki, możesz spróbować czegoś bardziej wyszukanego, żeby wyróżnić się podczas mniej lub bardziej formalnej uroczystości. 

Poszetka w kształcie wachlarza nadaje się na swobodne okazje i przyciąga uwagę. Rozłożoną poszetkę trzeba złożyć na osiem części, a następnie zgnieść w kształt akordeonu. Powstałą harmonijkę złóż na pół i zwiąż gumką. Materiał rozłóż i wsuń do kieszonki. 

 • Składanie poszetki - trzy gwiazdy 

Trzy gwiazdy to elegancki sposób składania poszetki, odpowiedni na uroczyste okazje. Najlepiej sprawdza się w przypadku poszetek wykonanych z tkanin wysokiej jakości. Wystarczy złożyć poszetkę po przekątnej, nie całkiem na pół i odwrócić. Następnie trzeba dwukrotnie ułożyć harmonijkę i złożyć całość na pół. Dolny róg należy złożyć pod przekątną i złożyć na dół lewą stronę. Obrócić schodkowaniem do góry - i gotowe. 

 • Składanie poszetki sposobem podwójnie prezydenckim 

Najprostszym  sposobem na złożenie poszetki jest styl prezydencki, ale istnieje też sposób podwójnie prezydencki. Potrzebne są do tego dwie poszetki. Obie należy złożyć na pół, aby powstały prostokąty. Następnie należy położyć jedną na drugiej, w taki sposób, aby dolna była lekko widoczna. Później składamy prawą, a następnie lewą stronę górnej poszetki. Owijamy prawą stronę dolnej poszetki wokół górnej i to samo robimy z lewą stroną. 

 • Składanie poszetki w stylu trzech płatków 

Ciekawie prezentuje się poszetka w stylu trzech płatków. Poszetkę trzeba złożyć na pół po przekątnej. Powstanie w ten sposób trójkąt, którego jedną część należy lekko złożyć. To samo należy powtórzyć po drugiej stronie. Dolny róg składamy, aby powstał trzeci płatek. Poszetkę włóż do kieszonki i ułóż płatki, aby dobrze się prezentowały. 

 • Składanie poszetki - skręcona róża 

Kolejnym sposobem dla miłośników kwiatów jest skręcona róża. Bardzo dobrze wygląda w połączeniu z wyrazistym kolorem poszetki. Środek chustki ściśnij, używając niedużego przedmiotu. Chwyć ją drugą ręką i przekręcaj materiał, aż róża osiągnie oczekiwany rozmiar. Uformuj różę i włóż do kieszonki.

Zobacz także: Mężczyźni spod tych znaków zodiaku szybko decydują się na ślub. Oświadczają się po kilku miesiącach znajomości

Poszetka - składanie, materiał i wzory 

Składanie poszetki okazuje się bardzo proste, gdy opanuje się już podstawy. Znane sposoby składania nie są rzecz jasna obowiązujące. Jeśli masz własny pomysł na to jak złożyć poszetkę do garnituru, możesz śmiało eksperymentować. Kreatywność jest tu mile widziana, bo pomaga wyróżnić się i uczynić stylizację niepowtarzalną. 

Jednak nie tylko sam sposób składania się liczy. Ważny jest też materiał, z którego wykonana jest poszetka. Najbardziej eleganckie są chustki wykonane z naturalnych tkanin, takich jak: 

 • jedwab, 
 • len, 
 • bawełna, 
 • wełna. 

Jednak i wśród poszetek z poliestru można znaleźć takie, które wyglądają bardzo dobrze. Bardzo wiele jest wzorów i kolorów poszetek, dzięki czemu łatwo dobrać je do konkretnych okazji i stylizacji. Biel, błękit, soczysta czerwień, zieleń, prążki, kratka - choć wydawać by się mogło, że to taki niewielki element stroju, wybór jest ogromny. 

Zobacz także: 5 rzeczy, które sprawiają, że każdy mężczyzna jest seksowny

Dobrze dobrana chusteczka do marynarki i krawata 

Wybierając poszetkę, nie można zapomnieć, że musi się ona idealnie komponować z resztą stroju, dlatego trzeba dobrać ją tak, aby pasowała do marynarki i krawata. Wbrew panującemu przekonaniu, poszetka i krawat nie powinny być wykonane z tego samego materiału. Chustka powinna za to nawiązywać do niego kolorystycznie. Jeśli wybierasz wzorzystą poszetkę, krawat niech będzie gładki. Tak jak w przypadku każdego elementu odzieży, również w przypadku poszetki trzeba pamiętać, że kolory muszą ze sobą współgrać, aby całość dobrze się prezentowała. Jeśli wybierasz poszetkę w kolorze krawata, postaraj się, żeby materiały miały różną fakturę. Ciekawie wyglądają poszetki z wzorem, którego kolor nawiązuje do krawata. Również biała chustka z obszyciem w kolorze krawata lub muchy dobrze się prezentuje. W ten sam sposób poszetka może współgrać z kolorami marynarki, szczególnie jeśli jest ona wzorzysta. W tej zabawie kolorami należy pamiętać o jednym - jeśli zakładasz smoking, poszetka powinna być biała. 

Zobacz także: Przez te 4 rzeczy nawet najtrwalszy związek może zepsuć się po ślubie. Lepiej uważajcie!

Chustka do garnituru na każdą okazję 

Choć pierwszą okazją, z jaką kojarzy się poszetka jest ślub, można ją zakładać na różne okazje. Trzeba tylko pamiętać, żeby kolor i wzór pasowały zarówno do całego stroju, jak i okazji. Na ważne uroczystości najbezpieczniejszym kolorem poszetki jest biel. Białą poszetkę najczęściej składa się, aby z kieszonki widać było tylko niewielki pasek. Chustka w białym kolorze podkreśla rangę wydarzenia i prezentuje się bardzo elegancko. Biała jedwabna poszetka będzie idealnym wyborem dla pana młodego, szczególnie wtedy, gdy wesele odbywa się w tradycyjnym stylu. 

Wiele osób jest przekonanych, że poszetkę powinien mieć tylko pan młody. To nieprawda. Będzie ona eleganckim dopełnieniem stroju każdego mężczyzny. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie przyćmić swoją stylizacją młodej pary. Elegancka poszetka w stonowanym kolorze to też trafiony wybór na uroczystą galę lub bal. W przypadku mniej formalnych okazji można pobawić się kolorami i wzorami poszetek. Do pracy, na spotkanie biznesowe, a nawet świąteczny obiad możesz wybrać poszetkę, która będzie pasować do marynarki lub koszuli. 

A co z krawatem? Choć wybierając poszetkę od razu myślimy o krawacie, nie jest on konieczny, szczególnie w sytuacjach mniej formalnych. Dżinsy i marynarka sprawią, że będziesz wyglądać swobodnie, a ciekawie dobrana poszetka, doda strojowi trochę elegancji. 

Zobacz także: Jak zawiązać krawat krok po kroku – poznaj najpopularniejsze węzły

Jak dbać o poszetkę? 

Sposób obchodzenia się z poszetką zależy od materiału z jakiego została wykonana. Jednak niezależnie od rodzaju tkaniny należy zawsze przeczytać zalecenia producenta dotyczące sposobu postępowania z poszetką i stosować się do nich. 

Oto kilka uniwersalnych zasad dotyczących dbania o poszetkę: 

 1. Jedwabne poszetki, choć bardzo eleganckie, są trudne w utrzymaniu. Można je czyścić tylko na sucho, a po kontakcie z wodą szybko tracą fason. Łatwo się gniotą, a prasowanie ich nie należy do najłatwiejszych.  
 2. Również bawełniane poszetki łatwo się gniotą, ale nie stwarzają problemów podczas prasowania i można prać je w pralce. Trzeba uważać na temperaturę wody, bo w zbyt gorącej mogą się skurczyć.  
 3. Len jest materiałem, z którym trzeba obchodzić się w szczególny sposób, dlatego i na lniane poszetki trzeba uważać. Chociaż można prać je w pralce, zbyt twarda woda i detergenty mogą je zniszczyć. Wymagają też prasowania, bo bardzo łatwo się gniotą.  
 4. Poszetki z poliestru mają dużą odporność na zagniecenia, są łatwe do prania i szybko schną. Trzeba tylko uważać na plamy, bo mogą być trudne do usunięcia.  
 5. Wełniane poszetki świetnie sprawdzają się zimą, ale są trudne do czyszczenia. Można je czyścić tylko na sucho, używając do tego celu delikatnych detergentów. Zarówno pod wpływem ciepła, jak i wilgoci mają tendencje do kurczenia. Trzeba uważać podczas ich przechowywania, bo są podatne na zagrożenie ze strony moli.