Zamknij

Jak złożyć butonierkę? I czy na pewno o nią chodzi?

04.02.2021
Aktualizacja: 05.02.2021 16:46

Jak złożyć butonierkę w garniturze? Cóż, pytanie należy zadać inaczej, ponieważ butonierka często jest mylona z brustaszą i poszetką. Ich zastosowanie i sposób noszenia są jasno określone w etykiecie ubioru. Jakie funkcje pełnią te elementy garnituru oraz jak prawidłowo je składać?

Poszetkę dobieramy do garnituru. Co z butonierką?
fot. Shutterstock

Wiedza o tym czym jest butonierka, nie jest zbyt powszechna, ponieważ często pierwszą styczność z tym pojęciem mamy podczas uroczystych okazji, gdy trzeba nałożyć garnitur, np. z okazji ślubu. Dlatego często pytanie "jak złożyć butonierkę?" może być przyczyną nieporozumień.

Butonierka jest częścią marynarki i spełnia jedynie funkcje dekoracyjne, podobnie jak brustasza i poszetka. Dla tych, którzy interesują się elementami eleganckiego ubioru lub pragną uzupełnić swoją wiedzę, przedstawiamy przewodnik, który opisuje te elementy oraz wyjaśnia zasady klasycznej mody męskiej.

Warto zaznaczyć, że niewiedza na temat etykiety ubioru wynika ze zmian, jakie zaszły w ciągu dziesięcioleci. Dawniej butonierka, brustasza i poszetka były powszechnie noszone. Dziś sięga się po nie rzadziej, a do tego nie są obowiązkowe, ponieważ zasady komponowania strojów uległy znacznemu poluźnieniu i liberalizacji. Dlatego też to, że nie wiesz, czym jest butonierka, nie świadczy o tobie źle. Niemniej, ta wiedza może okazać się przydatna.

Zobacz także: Sen o garniturze może być zapowiedzią sławy. Sprawdź, czego jeszcze! 

Jak złożyć butonierkę i czym ona właściwie jest?

Pytanie o to jak złożyć butonierkę może wywołać nieporozumienie. Przyjrzyjmy się definicji, by zrozumieć dlaczego.

Butonierka to niewielki otwór w lewej klapie marynarki lub żakietu, tuż pod obojczykiem. Dawniej otwór ten służył do zapinania najwyższego guzika marynarki, by w ten sposób móc zapiąć ją pod samą szyję. Butonierka ma swoją genezę we Francji. Nazywano ją boutonniere (od słowa bouton - guzik), czyli dosłownie “dziurka na guzik”.

Z czasem butonierka straciła swoje dawne przeznaczenie. Dziś marynarki nie zapina się już pod szyją - poły kołnierza leżą na klatce piersiowej - a liczba guzików została zminimalizowana. Butonierka w marynarce pozostała i znalazło się dla niej inne zastosowanie, a mianowicie zaczęto wkładać w nią kwiat.

W takiej formie moda na butonierkę rozpowszechniła się właśnie we Francji, a następnie przeniosła do Anglii. W tych krajach butonierka z wetkniętym w nią kwiatem stanowiła symbol elegancji. Była powszechnie używana przez osoby różnych klas i zawodów. Popularna była również w Polsce w okresie XX-lecia międzywojennego. Z czasem jednak, ze względów praktycznych i zmieniającej się mody, straciła swoją popularność.

Butonierka do tej pory znajduje się w marynarkach i wykorzystuje się ją przede wszystkim w strojach wizytowych i wieczorowych. Niekiedy współcześni fani eleganckiego, klasycznego stylu noszą wetknięty w butonierkę kwiat na co dzień lub w pracy.

Z samej definicji butonierki wynika, dlaczego pytanie "jak złożyć butonierkę" może wywołać zdziwienie. W zakładach krawieckich lub salonach z garniturami często pada również pytanie o to, jak przypiąć butonierkę. Dlatego warto podkreślić: nie składa się butonierki, ani się jej nie przypina. Butonierkę można za to ozdobić.

Obecnie w butonierkę wkłada się niewielki, żywy kwiat. Jego łodygę mocuje w specjalnej szlufce z tyłu klapy. Warto też wiedzieć, że w niektórych rejonach butonierka jako otwór w klapie marynarki mylona jest z samym kwiatem. Jednak jeszcze częściej butonierka mylona jest z brustaszą i poszetką. Jaka jest między nimi różnica?

Zobacz także: 5 rzeczy, które sprawiają, że każdy mężczyzna jest seksowny

Butonierka a brustasza

Różnice między butonierką, brustaszą i poszetką stają się jasne, gdy pozna się ich definicje.

Brustasza to niewielka, zewnętrzna kieszonka znajdująca się w marynarce na wysokości klatki piersiowej. Jest to bardzo charakterystyczny element marynarki.

Może mieć różne szerokości, głębokość i kształt. Wyodrębniono nawet trzy rodzaje brustaszy:

  • Brustasza klasyczna - posiada prostą krawędź z ciętą kieszonką. Wygląda dosłownie jak cięcie na marynarce, ale obszyte jest nicią.
  • Brustasza włoska - ma lekko zaokrąglony, subtelny kształt łódeczki.
  • Brustasza nakładana - krój ten wygląda tak, jakby na marynarkę naszyto dodatkowy materiał.

W przeciwieństwie do butonierki czy poszetki, brustasza wywodzi się z Niemiec. Jest to spolszczona wersja słowa die Brusttasche - w którym Brust oznacza klatkę piersiową - a Tasche znaczy kieszeń.

Brustasza pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Ozdabia się ją m.in. poszetkami.

Zobacz także: Jak przyozdobić butonierkę na ślub? Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Butonierka a poszetka

Z kolei poszetka to dekoracyjna chusteczka w garniturze. Wkłada się ją do niewielkiej kieszonki w marynarce na wysokości piersi, czyli do brustaszy. Jej początek ma miejsce we Francji, gdzie nazywana była pochette. Niekiedy poszetka określana jest jako wypustka do garnituru.

Charakterystyczny dla poszetki jest jej niewielki, kwadratowy kształt, który umożliwia złożenie jej na różne sposoby i dopasowanie do rozmiaru brustaszy. Standardowe wymiary poszetki wynoszą 33x33 cm, choć można znaleźć różne wersje. Obok butonierki z kwiatem stanowi doskonałe uzupełnienie stroju wizytowego i wieczorowego.

Poszetka charakteryzuje się wykonaniem z naturalnych tkanin wysokiej jakości. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do produkcji poszetek jest jedwab, kaszmir, len a niekiedy i wysokogatunkowa bawełna. Dostępne są poszetki wykonane np. z mikrofibry. Nie zaleca się jednak ich zakupu, ponieważ wyglądają nieelegancko.

Butonierka, brustasza oraz poszetka stanowią trio, które nadaje garniturowi klasycznej elegancji i podkreślają dobry gust.

Znajomość tych pojęć jest przydatna, gdy chcesz wiedzieć, w jaki sposób skomponować strój. Dzięki temu masz świadomość, czym jest poszetka i jak ją składać. Butonierkę możemy ozdobić, podobnie brustaszę. Mówiąc krótko - buduje to świadomość związaną z kreowaniem wizerunku - a tym samym podnosi pewność siebie.

O dobrym smaku i umiejętności łączenia elementów stroju świadczy prawidłowo noszony kwiat w butonierce.

Rodzaj kwiatu w butonierce

W pierwszej kolejności warto zorientować się, jakie kwiaty nosi się w butonierce. Są to najczęściej róże lub goździki. Dopuszcza się również inne gatunki kwiatów, pod warunkiem, że spełniają trzy warunki: kwiat musi być nieduży, bez listków i żadnych dodatkowych ozdób.

Co ważne, kwiat powinien być żywy. Sztuczny kwiat w butonierce założony na oficjalną okazję świadczy, niestety, o złym guście i odbierany jest jako wpadka. Jedynym wyjątkiem jest kwiat z filcu lub innego materiału, ale noszony wyłącznie na co dzień, a dobór takiego kwiatu i tak może być uznany za ekstrawagancję.

Kwiat w butonierce wkłada się przez otwór. Po drugiej stronie klapy znajduje się specjalna szlufka lub pętelka, która podtrzymuje kwiat na miejscu. W ten sposób kwiat nie odstaje, nie przekrzywia się i nie wypada.

Zobacz także: Garnitur ślubny, czyli wszystko na temat męskiej mody ślubnej

Butonierka - jak przypiąć do niej kwiat?

Samo przypinanie kwiatu do butonierki nie jest skomplikowaną czynnością, jednak instrukcja krok po kroku jest bardzo pomocna dla osób, które nigdy takiego elementu na sobie nie nosiły.

  1. Łodygę kwiatu należy przyciąć do odpowiedniej długości pasującej do butonierki. Musisz pamiętać, że zbyt długi kwiat może wystawać spod kołnierza, a za krótki może wypaść.
  2. Kwiat wsuń w otwór butonierki, a jego łodygę umieść w szlufce lub pętelce.
  3. Nie wciskaj kwiatu za głęboko w butonierkę, gdyż będzie wyglądać nieestetycznie. Nie powinien też wystawać poza krawędź butonierki. Rzuca się to w oczy i łatwo jest go wtedy strącić.

Co jeśli marynarka nie posiada specjalnej szlufki lub pętelki? Może się to zdarzyć przy kupowaniu nowego garnituru. Wynika to z tego, że butonierki nie nosi się już tak często z kwiatami, więc niektóre firmy rezygnują z takiej pętelki. Warto wtedy zabrać taki garnitur do krawca, który przyszyje szlufkę.

O czym pamiętać, przypinając kwiat do butonierki?

Choć sama instrukcja przypinania kwiatu do butonierki wydaje się prosta, łatwo jednak popełnić błędy, które wynikają z niewiedzy. Poniższe zasady pomogą wyeliminować pomyłki, które na przyjęciu mogłyby stać się przyczyną wpadki.

  1. Kwiatu nie umieszcza się w brustaszy.2. Nie wkładamy do butonierki kwiatu wyjętego bezpośrednio z wody. Krople wody mogą pochlapać garnitur, a na niektórych materiałach krople wody bardzo się odznaczają.
  2. Nie przypinamy kwiatu do marynarki w innym miejscu niż butonierka. Kwiaty na nadgarstek przypinać mogą kobiety i nazywa się to korsarzem.
  3. Nie przypinamy kwiatu do butonierki żadnymi spinkami ani szpilkami. Konstrukcja butonierki sama w sobie podtrzymuje kwiat. Nie należy przekłuwać materiału igłami, gdy nie ma takiej potrzeby, gdyż w ten sposób najzwyczajniej w świecie niszczymy materiał.
  4. Jeśli kwiat w butonierce zwiędnie, należy niezwłocznie do usunąć. Możesz wymienić go na nowy, a jeśli nie ma takiej możliwości - pozostawić butonierkę bez ozdoby.

Zobacz także: Co może znaczyć pojawienie się mężczyzny we śnie? Podpowiadamy! 

Butonierka - co zamiast kwiatu?

Wiesz już, że do butonierki wkładamy kwiat, a także jak go w niej umocować. Butonierkę można jednak nosić z innym, nieoczywistym elementem i jest on jedynym wyjątkiem od zasady noszenia kwiatu. Chodzi mianowicie o przypinkę do butonierki.

Przypinki do butonierek wykonane są z przeróżnych materiałów, w najróżniejszych kształtach, niekoniecznie w postaci kwiatów.

Ogólny kształt przypinki składa się z dekoracyjnej główki osadzonej na wąskiej wkładce, którą wsuwa się w otwór butonierki. Dla wielu osób jest to ciekawa alternatywa dla żywych kwiatów, ponieważ jest wielorazowa i nie zwiędnie.

Na rynku możemy znaleźć przypinki do butonierki ze spinką. Taki wybór jest odradzany, gdyż przypinka jest w stanie utrzymać się w butonierce dzięki szlufce. Ponadto, nie warto przekłuwać materiału bez potrzeby.

Co do zasadności noszenia spinki do butonierki zamiast kwiatu: sytuację tę można porównać do muchy. Możemy kupić gotową, związana muchę, albo klasyczną, którą należy wiązać samodzielnie. I ta druga opcja jest bardziej aprobowana i uznawana za elegancką.

Zobacz także: Gipsówka sprawdzi się w dekoracjach weselnych. Do czego można ją wykorzystać? 

Jak nosić poszetkę?

Jeśli chcemy dodać szyku stylizacji z garniturem, dobrym wyborem jest takie połączenie jak ozdobna poszetka oraz butonierka. Jak składać poszetkę, by pasowała do butonierki i wyglądało to elegancko? Jaką poszetkę wybrać? W tym wypadku dużo zależy od samego garnituru. Dobieramy poszetkę do garnituru, nie na odwrót. Dlaczego?

Poszetka jest elementem uzupełniającym bazę, jaką jest garnitur. Marynarka garniturowa może posiadać brustaszę o określonej wielkości oraz kształcie i pod te kryteria należy dobrać wielkość i rodzaj poszetki.

Poszetka nie powinna się rzucać w oczy. Dla ułatwienia wyboru, poszetkę warto zakupić w tym samym salonie, w którym kupujesz garnitur. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać materiał, kolor, wielkość i styl.

Dobrze, jeśli poszetka nawiązuje stylem do krawata, koszuli lub skarpetek czy innego widocznego elementu. Powinny być jednak wykonane z różnych tkanin. W złym tonie jest noszenie wymienionych elementów w tym samym kolorze.

Jak złożyć poszetkę?

Sposobów składania poszetki jest naprawdę mnóstwo, tak jak nazw, które noszą. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tą ozdobną chustką, poczujesz się pewniej bazując na klasycznych, podstawowych układach.

Najprostszy i najbardziej klasyczny jest sposób TV fold, nazywany też sposobem prezydenckim (w latach 40-tych i 50-tych poszetki w ten sposób nosili prezydenci USA oraz prezenterzy telewizyjni). Jest to układ, w którym fragment poszetki delikatnie wystaje ponad krawędź brustaszy na ok. 1-1.5 cm.

Poszetkę w stylu TV fold składa się najpierw na pół, a potem kilka razy wzdłuż krótszej krawędzi. Powtarzasz czynność, aż dopasujesz szerokość poszetki do szerokości brustaszy.

Inny bardzo prosty sposób na złożenie poszetki, to puff (niekiedy też nazywany: bufka). Ta metoda składania jest na tyle prosta, że można ją wręcz określić “sposobem dla leniwych”.

Składanie poszetki w stylu puff polega na uchwyceniu jedną ręką środka materiału w taki sposób, by rogi swobodnie zwisały w dół. Tak zwisającą poszetkę chwytamy drugą dłonią mniej więcej w połowie, zginamy w pół, ale tak, by rogi nie wystawały poza krawędź poszetki. Wsuwamy w brustaszę rogami w dół, a wierzch materiału układamy tak, by lekko przylegał do klatki piersiowej.

Inne klasyczne sposoby składania poszetki to: trójkąt, podwójny trójkąt, trzy szczyty oraz cztery rogi.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć kilka osobliwych nazw sposób składania poszetki, a są to m.in. wachlarzyk, iluzyjny, podwójnie prezydencki, croissant, diament podzielony, królik, chaos, ognisko, paw. A to zaledwie kilka z nich, ponieważ szukanie pomysłów na złożenie poszetki to niemalże sztuka!