Zamknij

Naturalne i farmakologiczne metody na wywołanie okresu. Koniecznie musisz je poznać

03.12.2018
Aktualizacja: 16.12.2021 09:59
Jak wywołać okres?
fot. Shutterstock

Jak wywołać okres, który ma pojawić się w nieodpowiednim czasie lub się spóźnia? To pytania zadaje sobie wiele kobiet. Koniecznie poznaj najlepsze metody na wywołanie miesiączki.

Jak wywołać okres, który się spóźnia lub według cyklu miesiączkowego ma pojawić się w  nieodpowiednim czasie. Lekarz ginekolodzy są zgodni – wywołać miesiączkę mogą tylko specjalnie leki hormonalne. Jednak duża grupa Polek uważa, że istnieją skuteczne domowe sposoby na wywołanie okresu. Koniecznie je poznaj.

Zobacz także: Brak miesiączki i nieregularna menstruacja to częste zaburzenia. Jakie są przyczyny zaburzeń miesiączkowania?

Jak wywołać okres – najlepiej wybrać się do ginekologa

Najbardziej bezpieczną metodę wywołania okresu zaproponuje nam lekarz specjalista, czyli ginekolog. Może on zaproponować m.in. zastosowanie terapii hormonalnej. Jeśli kobieta stosuje na co dzień antykoncepcje hormonalną, to lekarz ginekolog zaleci jej, aby nie stosować 7 dniowej przerwy między tabletkami antykoncepcyjnymi. W odpowiednim terminie należy odstawić pigułki i spodziewać się krwawienia miesiączkowego. Pamiętaj jednak, aby ta metoda była skonsultowana z lekarzem.

Lekarz ginekolog może także przepisać specjalne tabletki, które opóźniają menstruację o kilka dni.  nie dopuszczają one do złuszczenia błony śluzowej macicy – krwawienie pojawia się dopiero po odstawieniu leków. Tego typu środki mogą wywołać efekty uboczne, np. brak apetytu, mdłości oraz ból głowy.

Jak wywołać okres domowymi sposobami?

Według ginekologów skutecznymi sposobami na wywołanie miesiączki są hormonalne środki antykoncepcyjne. Jednak wiele kobiet głośno przekonuje o skuteczności domowych sposobów na wywołanie okresu. Żadne badania naukowe nie potwierdzają ich skuteczności.

Stosowanie naturalnych metod na wywołanie okresu nie jest wskazane, gdy występuje opóźnienie w cyklu miesiączkowym lub doszło do całkowitego zatrzymania. W takich sytuacjach należy zgłosić się do ginekologa, gdyż brak miesiączki może oznaczać ciążę lub poważną chorobę.

Domowe sposoby na wywołanie okresu:

 • Zioła – na wywołanie miesiączki poleca się picie herbat ziołowych. Szczególnie polecany jest krwawnik pospolity, dziurawiec, imbir, natka pietruszki, malwa. Warto pamiętać, że nie należy łączyć tych roślin leczniczych. Wszystkie one działają rozkurczowo na naczynia krwionośne i na mięśnie macicy. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się zaleceniami producenta.
 • Aktywność fizyczna – wysiłek fizyczny zwiększa szanse na pojawienie się okresu w najbliższych dniach. Pamiętaj jednak, że zbyt nadmierna aktywność fizyczna może doprowadzić do efektów ubocznych.
 • Gorąca kąpiel – poprawia ona krążenie krwi, w efekcie doprowadza to do szybszego przepływu i zwiększonego ciśnienia krwi. W trakcie kąpieli  zaleca się także masowanie brzucha. Postaraj się o odpowiednią temperaturę wody – zbyt gorąca może doprowadzić do oparzenia, krwotoku lub omdlenia.
 • Sauna – działa tak samo jak gorąca kąpiel.

Wywołanie okresu a aspiryna (kwas acetylosalicylowy)

Kwas acetylosalicylowy, który potocznie nazywany jest aspiryną bardzo często jest stosowany jako metoda, która wywołuje okres. Jednak skuteczność tego sposobu jest znikoma i nie potwierdzona badaniami. Warto pamiętać, że nadmierne stosowanie tej substancji doprowadza do szeregu efektów ubocznych. Są to między innymi: ból głowy, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, napady astmy, skurcz oskrzeli, zaburzenia czynności wątroby, zapalenie nerek, krwotoku.

Jakie są przyczyny spóźniającej się miesiączki?

U wielu kobiet cykl miesiączkowy jest nieregularny, bardzo ważne jest aby ustalić przyczynę spóźniającej się miesiączki.

Najbardziej oczywistym powodem spóźniającej się miesiączki jest ciąża. Dopiero wtedy, kiedy zostaje ona wykluczona można farmakologicznie wywołać okres.

Inne przyczyny spóźniającego się okresu to także:

 • Zaburzenia hormonalne,
 • Problemy psychologiczne,
 • Długotrwały stres,
 • Endometrioza,
 • Niewydolność jajników,
 • Torbiele,
 • Nadczynność tarczycy,
 • Niedoczynność tarczycy,
 • Cukrzyca,
 • Przeziębienie,
 • Grypa.

Zobacz także: 3 naturalne sposoby na uregulowanie cyklu miesiączkowego