Zamknij

Jak wykorzystać liście laurowe w domowych porządkach? Będziesz zaskoczony

14.06.2022 10:20

Do czego mogą ci się przydać liście laurowe? Możliwości ich zastosowania jest znacznie więcej, niż nam się wydaje.

Liście laurowe
fot. Shutterstock

Liście laurowe cieszą się dużą popularnością w naszych kuchniach. Doskonale wzbogacają smak różnych zup i sosów. Wiele się mówi również o ich leczniczym działaniu. Stosowane są bowiem jako naturalny środek na trawienie i bezsenność, a nawet bóle stawów. Dla niektórych osób pewnie będzie to zaskoczeniem, ale liście laurowe możemy wykorzystać również do prania ubrań. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Domowe porady: liście laurowe jako środek piorący

Zafarbowanie białych ubrań podczas prania może przytrafić się każdemu. Wystarczy, że przypadkowo włożymy do pralki ulubioną koszulkę z kolorowymi skarpetkami, aby po otworzeniu urządzenia spotkała nas przykra niespodzianka. W takim przypadku zwykle odruchowo sięgamy po różne chemiczne wybielacze, które nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Innym sposobem jest zastosowanie liści laurowych. Dzięki nim twoje ubrania mogą odzyskać swój śnieżnobiały kolor.

Najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie z nich specjalnego wywaru. W tym celu należy wlać do garnka 2 litry wody, wrzucić do niego garść liści laurowych i wszystko zagotować na małym ogniu. Kiedy płyn nieco wystygnie, trzeba przelać go do miski i włożyć do niego zafarbowane ubranie. Po upływie kilku godzin wszystkie rzeczy należy wyprać jeszcze raz w pralce.

Zobacz także: Jak prać ubrania, aby ich nie zniszczyć? Poznaj 5 wskazówek

Domowe porady: inne naturalne środki piorące

Coraz więcej osób rezygnuje ze stosowania detergentów na rzecz domowych produktów. Wiele z takich naturalnych środków nadaje się do prania. Aby przywrócić śnieżną biel swoim koszulom czy skarpetkom, warto zastosować sodę oczyszczoną. Taki produkt skutecznie usuwa nie tylko trudne zabrudzenia, ale też likwiduje nieprzyjemne zapachy. Podobne działanie wybielające wykazują też kwasek cytrynowy oraz ocet.

Zobacz także: Poplamiłeś spodnie ziemią? Sprawdź, jak łatwo usunąć zabrudzenia

loader