Zamknij

Jak wyczyścić przypalony garnek od zewnątrz? Domowe, sprawdzone sposoby

23.05.2019
Aktualizacja: 23.05.2019 15:43
Młoda kobieta gotuje obiad.
fot. Shutterstock

Jak wyczyścić przypalony garnek od zewnątrz? Jest wiele domowych sposobów na oczyszczenie przypalonych naczyń kuchennych. W naszym artykule podpowiadamy, jak zrobić to łatwo, szybko i skutecznie!

Jak wyczyścić przypalony garnek od zewnątrz – to pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Na ten problem jest wiele skutecznych, domowych sposobów. Aby porządnie doczyścić naczynia kuchenne do gotowania, nie musisz od razu biec do sklepu, żeby kupić specjalne detergenty. Przypalone garnki od zewnątrz skutecznie oczyścisz za pomocą sprawdzonych i naturalnych metod.

Zobacz także:  Podpowiadamy, jak wyczyścić piekarnik za pomocą folii aluminiowej

Jak wyczyścić przypalone garnki z zewnątrz?

Zanim zdecydujesz się na czyszczenie garnka domowymi sposobami, sprawdź, z jakiego tworzywa został on wykonany. Jest to dość ważne, bo nie wszystkie rodzaje naczyń można czyścić tymi metodami.

Należy pamiętać także o tym, że przypalonych garnków nie można czyścić za pomocą drucika, czy też noża. Ten sposób nie oczyści naczynia, a może go nawet doprowadzić do zarysowania i zniszczenia.

Domowe sposoby na czyszczenie przypalonego garnka od zewnątrz:

  • Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to niezastąpiony produkt w całym domu. Można go śmiało użyć do wyczyszczenia przypalonych garnków od zewnątrz. Zakryj powierzchnie przypaloną sodą, a następnie spryskaj to wodą i pozostaw na kilka godzin. Pamiętaj, że tej metody nie można stosować w przypadku garnków aluminiowych.

  • Sól kuchenna

Jednym z domowych sposobów na oczyszczenie przypalonego garnka z zewnątrz jest sól. Czyszczenie naczynia za pomocą soli kuchennej, odbywa się podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej.

  • Ocet

Ocet jest nie tylko sprawdzonym sposobem na mycie pralki, ale na oczyszczenie garnka ze spalenizny. Wystarczy, że polejesz nim przypalone części garnka i posypiesz solą. Taką mieszankę zostaw na całą nić. Rano garnek powinien bez problemu się oczyścić. Ten sposobów nie jest polecany przy garnkach emalinowych.

  • Proszek do prania

W walce z doczyszczeniem spalonych garnków od zewnątrz może pomóc proszek do prania. Pamiętaj jednak, że ten produkt bardzo niekorzystnie działa na garnki aluminiowe. Aby pozbyć się przypalonej warstwy, nałóż na garnek proszek i delikatnie polej ciepłą wodą.

  • Piasek

Jest to bardziej mechaniczny sposobów na wyczyszczenie garnka ze spalenizny od zewnętrznej strony. Wystarczy, że przypalone miejsca wyszorujesz odrobiną piasku. Ta metoda nie nadaje się do zastosowania na garnkach o bardzo delikatnych powierzchniach. Mogą one się porysować lub zetrzeć.

  • Cytryna

Jednym z  najszybszych sposobów na oczyszczenie garnku ze spalenizny jest użycie cytryny. Na brudne ścianki i dno wyciśnij sok, a następnie dokładnie wyszoruj go miękką ściereczką. Na koniec naczynie wypłucz w wodzie.

  • Tabletki do zmywarki

Jeśli bardzo ci się nie chcę oczyszczać garnek ze spalenizny możesz spróbować włożyć go do zmywarki. Jeśli to nie pomoże, do szklanki wody wrzuć kostkę i poczekać się przestaną się musować. Tym roztworem umyj dokładnie garnek.

Zobacz także:  Jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne? Kilka sprawdzonych sposobów!

Zagłosuj

Jak często sprzątasz w domu?

Liczba głosów:

Uważaj na te przedmioty! To siedliska bakterii!