Zamknij

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Jak to zrobić domowymi sposobami?

29.03.2021
Aktualizacja: 29.03.2021 19:14
Do czyszczenia mikrofalówki przyda się m.in. cytryna.
fot. Shutterstock

Nie zawsze znajdzie się czas na długotrwałe przygotowanie posiłku. Czasem zdarza się tak, że zdążymy tylko w biegu odgrzać obiad przygotowany poprzedniego dnia. W takim przypadku sprawdza się mikrofalówka. Podgrzejemy w niej niemal wszystko i możemy się cieszyć szybkim, ciepłym posiłkiem. Jak wyczyścić mikrofalówkę po podgrzaniu posiłku?

Do czasu, kiedy mikrofalówka działa bez zarzutów i jest czysta, z chęcią podgrzewamy w niej jedzenie. Problem pojawia się wtedy, gdy znajdziemy w niej zabrudzenia i gdy podczas otwarcia drzwiczek zacznie się wydobywać nieprzyjemny zapach. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób można sobie z tym poradzić, przeczytaj poniższy tekst a na pewno rozwieje on wszystkie twoje niepewności i dowiesz się jak wyczyścić mikrofalówkę. 

Zobacz także: Czego nie wolno podgrzewać w mikrofalówce? Będziecie zaskoczeni

Mycie mikrofali - domowe sposoby 

Jeśli po raz pierwszy zabierasz się za mycie mikrofali, musisz wiedzieć, że nie należy używać do tego żadnych środków chemicznych. Dlaczego? Podczas podgrzewania mogą się one ulatniać i nadać naszemu posiłkowi nieprzyjemny, drażniący wręcz zapach. Mało tego - spożywanie posiłku podgrzanego w mikrofali, w której zostały środki chemiczne, może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Do tego celu można użyć naturalnych składników. Czyszczenie mikrofali sodą, cytryną czy octem od lat cieszą się powodzeniem. Te sposoby nie mają niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie, nie przenoszą na potrawy swoich zapachów, a dodatkowo doskonale sprawdzają się jako środek czyszczący. Pomimo tego, że nie jest to trudne, nie każdy wie, w jaki sposób należy ich używać.  

Zobacz także: Jak ugotować ziemniaki w mikrofalówce? Mamy na to sprawdzony trik

Czyszczenie mikrofalówki sodą 

Aby czyszczenie mikrofalówki nie zajęło zbyt dużo czasu w naszym planie dnia, możesz skorzystać z pomocy sody oczyszczonej. Jest to jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów. Na dodatek jest on w 100 proc. naturalny. Wystarczy, że do miseczki nasypiesz około trzech dużych łyżek stołowych sody oczyszczonej i rozmieszasz ją w wodzie. Przygotowany roztwór umieść w swojej mikrofali i podgrzewaj przez kilka minut. Jeśli po wyjęciu miseczki z mikrofali nadal są na niej widoczne zabrudzenia, możesz użyć sody na sucho. W takim przypadku należy wsypać sodę oczyszczoną na gąbkę kuchenną lub ścierkę i przecierać zabrudzone miejsce, do czasu aż będzie czyste. W przypadku dużych, zaschniętych zabrudzeń taki proces można powtarzać kilka razy, aż do osiągnięcia pożądanych efektów. Po zakończeniu wszystkich czynności mikrofalę należy przetrzeć ręcznikiem kuchennym, aby jej środek był suchy.  

Zobacz także: Soda do prania, sprzątania i wybielania - zastosowanie sody w domu

Jak czyścić mikrofalówkę cytryną? 

Mycie mikrofalówki cytryną można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przygotowanie miski z wodą i wyciśnięcie do niej soku z cytryny. Nie powinieneś oszczędzać, ponieważ im więcej soku znajdzie się w roztworze, tym lepszy będzie efekt. Podobnie jak w przypadku czyszczenia mikrofalówki przy pomocy sody oczyszczonej, tutaj też powinieneś wstawić miskę do mikrofali i podgrzewać ją przez kilka minut. Przygotowany przez ciebie roztwór zacznie wrzeć, a co za tym idzie, wydzieli się para wodna. Para wodna z kolei pomoże pozbyć się tłuszczu i zabrudzeń. Rozmiękczony tłuszcz dużo łatwiej jest zetrzeć czystą ściereczką. Jeśli więc skończysz już podgrzewać roztwór, warto pozostawić go dodatkowo na około dziesięć minut w mikrofalówce. Im dłużej para wodna będzie działać na zabrudzenia, tym łatwiej będzie nam je usunąć. Jak czyścić mikrofale przy użyciu cytryny drugim sposobem? Nie różni się on zbyt wiele od pierwszego, jednak może się wydawać nieco mniej czasochłonny. W tym przypadku nie musimy się trudzić i wyciskać soku z cytryny. Wystarczy, że obierzesz ją ze skóry i pokroisz na mniejsze kawałki. Tak samo, jak w przypadku wyciśniętego soku, kawałki cytryny należy umieścić w misce z wodą i podgrzewać. Sposób jest nieco inny, ale efekt, który osiągniesz, będzie bardzo podobny. 

Zobacz także: We śnie wzięłaś się za porządne sprzątanie? Sennik wyjaśnia, o czym naprawdę śniłaś!

Czyszczenie mikrofalówki octem 

W przypadku użycia octu cała procedura jest taka sama, jak w innych sposobach. Należy sporządzić roztwór z wody i octu i podgrzewać go w mikrofali. Jednak przy roztworze octu warto pamiętać, żeby był on sporządzony w proporcji 1:1. Ocet nie tylko sprawi, że mycie mikrofali będzie łatwiejsze. Jak wiadomo, ma on także działanie odkażające. Jeśli więc używasz swojej mikrofali od bardzo dawna, warto wybrać akurat ten sposób. Nie do każdego może on przemawiać, ponieważ ocet ma bardzo intensywną woń. Nie musisz się jednak obawiać, ponieważ nie przejdzie ona na potrawy, które będziesz później podgrzewać. 

Zobacz także: Jak umyć piekarnik z termoobiegiem? Poznaj proste, domowe sposoby!

Jak umyć pozostałe elementy mikrofali? 

Nie zapominaj, że mikrofalówka to nie tylko wewnętrzna część obudowy. W środku mikrofali znajduje się również talerz, na którym bezpośrednio kładziesz posiłki. Najlepszym sposobem na utrzymanie go w czystości jest mycie go po każdym użyciu. Jest to jednak część, którą możesz wyjąć, więc nie powinno być z tym większych problemów. Talerz myj tylko pod bieżącą wodą i pamiętaj, aby dokładnie go potem opłukać. Nie zaszkodzi to twojemu zdrowiu, a będziesz miał pewność, że jedzenie zostało przez ciebie przygotowane w odpowiednich warunkach. Częścią składową mikrofali są także wentylatory. Wielu z nas zapomina o tej części, jednak mycie mikrofalówki z pominięciem tej części jest ogromnym błędem. Brud zbierający się na wylotach wentylatorów może zakłócać ich pracę. Jeśli więc chcesz cieszyć się swoim sprzętem kuchennym jak najdłużej, powinniśmy raz na pół roku lub, jeśli mamy czas i chęci, nawet częściej czyścić właśnie tę część. Pomocny może się okazać odkurzacz, w którym końcówkę można wymienić na małą szczotkę. Pozwoli ona dokładnie doczyścić trudno dostępne miejsca. Kolejną częścią jest zewnętrzna obudowa mikrofalówki. Ten element nie ma styczności z jedzeniem, dlatego możesz dowolnie korzystać ze środków chemicznych. Jeśli jednak w domu posiadasz białą mikrofalówkę, należy to robić bardzo regularnie. Mleczko do mycia pomoże uniknąć pożółknięcia plastikowych elementów. Ostatnim elementem, o którym warto pamiętać, jest okablowanie. Tutaj najlepiej sprawdzi się wilgotna ściereczka. Pamiętaj jednak, aby na ten czas odłączyć mikrofalówkę z prądu. 

Jak widzisz, czyszczenie mikrofali nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Istnieje wiele sposobów na to, aby utrzymać mikrofalówkę w nienagannym stanie przez długi czas. Jeśli tylko wybierzesz naturalny sposób, który odpowiada ci najbardziej i będziesz z niego regularnie korzystać, będziesz miał pewność, że podgrzewane produkty nie będą miały złego wpływu na twoje zdrowie. Dodatkowo czysta mikrofalówka będzie stanowiła ozdobę dla twojej kuchni.