Zamknij

Chcesz wyczyścić matę do jogi? Skorzystaj z preparatu domowej roboty

08.06.2021 15:21
mata do jogi
fot. Shutterstock

Każda mata do jogi, niezależnie od tego, z jakiego tworzywa została wykonana, powinna być regularnie czyszczona. Podczas ćwiczeń gromadzoną się na niej bakterie, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Sprawdź, jak powinnaś dbać o swoją matę, aby zachować odpowiednią higienę.

Mata do jogi to rzecz, bez której nie wyobrażamy sobie ćwiczeń fizycznych. Niestety okazuje się, że wiele z nas zapomina o pielęgnacji tego akcesorium lub czyści je w niewłaściwy sposób. Jeśli chcesz pozbyć się brudu i zarazków ze swojej maty, zastosuj spray domowej roboty. Wykonasz go za pomocą naturalnych środków.

Domowy spray do czyszczenia maty do jogi

Maty do jogi, które możemy kupić w sklepach sportowych, wykonane są najczęściej z mikrofibry lub z PCV. Tego typu produkty są nie tylko wyjątkowo trwałe, ale też łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Aby pozbyć się z nich bakterii i innych drobnoustrojów, wystarczy zastosować domowy spray na bazie 2 składników. Aby go wykonać, potrzebne ci będą:

  • 1/2 szklanki octu jabłkowego,
  • 1/2 szklanki wody,
  • butelka z dyfuzorem.

Sposób przygotowania:

Wymieszaj ocet jabłkowy z wodą i przelej powstały roztwór do butelki z dyfuzorem. Następnie rozpyl domowy środek na powierzchnię maty i rozetrzyj go za pomocą ścierki. Dodatkowo możesz też wlać do przygotowanej substancji kilka kropli olejku eterycznego, np. lawendowego. Gdy już to zrobisz, poczekaj, aż twoje akcesorium do ćwiczeń całkowicie wyschnie.

Zobacz także: Nie wiesz, jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 4 sprawdzone triki

Jak wyczyścić matę do jogi?

Niektórzy polecają pranie maty do jogi w pralce. Jednak nie wszystkie propozycje dostępne na rynku się do tego nadają. Tylko modele wykonane z PCV można czyścić w ten sposób. Warto też pamiętać o tym, aby ich nie wirować i nie suszyć w suszarkach bębnowych. W innym wypadku nasze maty mogą ulec zniszczeniu.

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!

Źródło: www.portalyogi.pl