Zamknij

Chcesz wyczyścić drewnianą deskę do krojenia? Pomogą ci w tym 2 babcine triki

11.06.2021 15:25
deska do krojenia
fot. Shutterstock

Deska do krojenia to jeden z kuchennych dodatków, na których zbiera się najwięcej bakterii. Aby dobrze wyczyścić ich powierzchnię i jednocześnie ochronić ją przed zniszczeniem, warto zastosować sprawdzone metody, które stosowały nasze babcie.

Aby deska do krojenia nie stała się kłębowiskiem zarazków, powinna być czyszczona codziennie. Szczególnej dbałości wymagają drewniane propozycje, z których najtrudniej zmyć resztki jedzenia. Sprawdźcie, jak należy je czyścić i pielęgnować.

Jak wyczyścić drewnianą deskę do krojenia?

Najskuteczniejsza metoda na wyczyszczenie drewnianych desek składa się z kilku prostych kroków. Wykonanie jej zajmie ci około 20 minut. Zanim jednak przystąpisz do działania, przygotuj następujące elementy:

  • szmatkę lub gąbkę,
  • płyn do mycia naczyń,
  • połówkę cytryny.

Gdy już zgromadzisz wszystkie rzeczy, zmocz szmatkę lub gąbkę w roztworze ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Następnie przetrzyj dokładnie powierzchnię deski i ją opłucz. Później przez 2-3 minuty wcieraj w nią sok z połówki cytryny i poczekaj kwadrans. Po upływie tego czasu zmyj pozostałości wodą i pozostaw deskę do wyschnięcia.

Zobacz także: Nie wiesz, jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 4 sprawdzone triki

Drewniana deska do krojenia - jak ją wyczyścić?

Możesz też wyczyścić swoją deskę do krojenia za pomocą 3 kuchennych produktów: cytryny, soli i oliwy z oliwek. Na początku wsyp na połówkę cytryny garść soli. Później dokładnie przetrzyj nią deskę w taki sposób, aby usunąć z niej wszelkie zaschnięte resztki jedzenia i plamy. Warto też wycisnąć odrobinę soku z cytrusa. Dzięki temu wygładzimy i rozjaśnimy drewnianą powierzchnię.

Na koniec należy przejść do olejowania kuchennego akcesorium. W tym celu polej deskę oliwą i przez kilka minut wcieraj w drewno tłusty produkt. Potem wystarczy usunąć pozostałości za pomocą wody. Zabieg ten służy zabezpieczeniu naturalnego surowca przed zniszczeniem.

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!