Zamknij

Jak wybielić firanki? Poznaj naturalne i chemiczne sposoby

22.07.2020 15:31

Zastanawiasz się, jak wybielić firanki? To czynność, którą każda z nas powinna umieć wykonać. Biała tkanina z czasem może żółknąć, dlatego tak ważne jest, by regularnie ją prać i w razie potrzeby także wybielać. Dzięki temu zapewnisz swoim firankom świeży wygląd. Sprawdź sprawdzone sposoby na wybielanie firanek.

firany
fot. Shutterstock

Jak wybielić firanki? Na to pytanie każda z nas powinna znać odpowiedź. Nawet najlepszej jakości biała tkanina z czasem pod wpływem różnych czynników może zacząć żółknąć. Zamiast jednak wymieniać ją na nową, wystarczy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Jeżeli do tej pory nie wybielałaś firanek, najwyższy czas poznać sprawdzone sposoby i je wypróbować.

Jak wybielić firanki?

Nie wiesz, jak wybielić firanki? Jest na to kilka sposobów. Każdy z nich wymaga zastosowania innego preparatu. Jeśli masz w domu sodę oczyszczoną, ocet, wybielacz, proszek do pieczenia, aspirynę, sól kuchenną lub cytrynę, bez problemu wybielisz pożółkłe firanki. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Wybielanie firanek sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona wybieli firanki i sprawi, że staną się delikatne w dotyku. Wystarczy, że przygotujesz roztwór 500g sody i 10l wody. Następnie włóż do niego firanki i odczekaj kilka godzin. Po upływie tego czasu wyjmij firanki i upierz w proszku do białego prania. Po wyschnięciu będą wyglądały jak nowe.

Wybielanie firanek octem i solą

Oto kolejny sposób, dla tych z was, które zastanawiają się, jak wybielić firanki. Wsypcie 5 łyżek soli i dodajcie pół szklanki octu, a następnie wlejcie 10l wody i wszystko dobrze wymieszajcie. Później do przygotowanego roztworu włóżcie firanki i wypłucz. Na koniec powieście firanki i poczekajcie aż całkowicie wyschną. Gotowe!

Wybielanie firanek domestosem

Na początku zamocz firanki w roztworze wody i odrobiny domestosu. Później włóż je do pralki i upierz, ale bez dodawania proszku. Firanki będą wyraźnie wybielone.

Wybielanie firanek sokiem z cytryny

Nie wiesz, jak wybielić firanki? Dodaj sok z jednej cytryny do miski z praniem. Sok dzięki swoim właściwościom sprawi, że firanki staną się wyraźnie bielsze. Wypróbuj sama.

Zobacz także: Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!