Zamknij

Jak wszyć taśmę do firanki? Rodzaje taśm do firan

02.04.2021
Aktualizacja: 02.04.2021 18:30
Jak wszyć taśmę do firanki?
fot. Shutterstock

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak wszyć taśmę do firanki i tylko z powodu braku zdolności krawieckich zrezygnowałaś z tego zamiaru - popełniłaś ogromny błąd. Wbrew pozorom, wszywanie taśmy do firan nie jest skomplikowaną czynnością. W zamian otrzymasz zupełnie nową, efektowną i, co najważniejsze, samodzielnie przygotowaną firankę.

Decydując się na marszczoną dekorację okna, możesz wybrać gotową firankę, zlecić jej uszycie profesjonalnej firmie bądź krawcowej lub zabrać się do tego samodzielnie. Jeśli masz w domu maszynę do szycia i posiadasz choćby podstawową umiejętność jej obsługi - nie będzie to trudne zadanie. Zanim się do tego zabierzesz, musisz jednak dokonać kilku wyborów dotyczących rodzaju taśmy czy gęstości marszczenia. Potem pozostaje tylko szycie. Jakie są rodzaje taśm do firan? Jak wszyć taśmę do firanki? Oto praktyczny poradnik krok po kroku.

Zobacz także: Co znaczy okno we śnie? Poznaj popularne interpretacje!

Jak wszyć taśmę do firanki? Po co jest mi ona potrzebna?

Zanim dowiesz się jak wszyć taśmę do firanki, warto zastanowić się, po co jest ci ona potrzebna. Odpowiedź jest bardzo prosta - to, jak zamontujesz firankę na karniszu, warunkuje cały jej wygląd. Na rynku dostępnych jest kilka systemów wieszania firanek. Zalicza się do nich:

 1. Żabki - jest to najbardziej tradycyjny sposób wieszania firanek. Dzięki żabkom możesz zamocować tkaninę bez marszczenia, układając ją w fałdy. Jest to jednak niezwykle czasochłonne zajęcie, które skutecznie może uprzykrzyć zmianę dekoracji okna.
 2. Kółka lub przelotki - to sposób wieszania zasłon i firan nazywany także sztancowaniem. W wycięte w firance otwory wbija się metalowe kółka, które następnie należy przełożyć przez karnisz. Ogromną zaletą tego systemu jest łatwość wieszania - tkaniny na przelotkach zakłada się bardzo szybko.
 3. Szelki to równie szybki sposób wieszania firanek.  Ponadto jeśli wybierzesz szelki w innym niż firanka kolorze, zyskasz dodatkową dekorację okna. Możesz zastosować także wiązane troczki, dzięki którym dodatkowo będziesz regulować długość firanki.
 4. Systemy flex to nowoczesny sposób zawieszania firanek, który polega na wszyciu na stałe specjalnych plastikowych haczyków.
 5. Mocowanie na rzep to metoda, która wymaga specjalnego karnisza - sztywnej listwy z rzepem. Ten rodzaj stosuje się do bardzo modnych w ostatnim czasie paneli firanowych.

Jeśli jednak marzysz o idealnie drapowanych firankach, najlepszym wyborem będzie taśma marszcząca. Pozwoli ona uzyskać równomierne marszczenie w,  z góry określonych proporcjach.

Zobacz także: Jak wybielić firanki? Poznaj naturalne i chemiczne sposoby

Rodzaje taśm do marszczenia firan

Taśma taśmie nierówna - w sklepach znajdziesz bowiem kilka rodzajów taśm do firan. Którą wybrać? Pierwsza klasyfikacja to podział na:

 • taśmy żyłkowe,
 • taśmy bawełniane.

Taśmy żyłkowe są transparentne. Stąd też, o ile w przypadku zasłon wybór taśmy nie ma większego znaczenia, o tyle w przypadku firanek, które są na wpół przezroczyste, warto wybrać taśmy żyłkowe. Dzięki temu nie popsujemy efektu.

Jakie jeszcze rodzaje taśm marszczących do firan znamy?

Taśma plisa, nazywana także ołówkiem lub drabinką

Taśma ta pozwala osiągnąć małe, nawet jednocentymetrowe zakładki. Wyglądają one niezwykle delikatnie i subtelnie. Idealnie sprawdzi się do gładkich, cienkich firanek.

Taśma smok

Jej charakterystyczną cechą jest to, że marszczy się naprzemiennie. Dzięki temu uzyskasz niebanalny, elegancki i ponadczasowy efekt. Ogromnym atutem tego rodzaju taśmy jest także to, że pozwala w łatwy sposób regulować szerokość firanki. Jest to świetny wybór do gładkich tkanin, ale też takich, które posiadają pionowe pasy lub wzory. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów marszczeń taśmy smok tj.:

 • 1:2
 • 1:2,5

Pierwsza cyfra oznacza jeden metr karnisza, druga zaś to odpowiadająca mu liczba metrów firanki.

Taśma zakładkowa, nazywana także kontrafałdą

Taśma ta mieści w jednej zakładce kilka fałd, które oddzielone są od siebie kilkucentymetrową, prostą przerwą. Potem zaś pojawia się kolejna kontrafałda. Marszczenie jest zatem nieregularne. To idealny wybór do gładkich, ale i haftowanych, wzorzystych tkanin. Taśma ta pozwala osiągnąć najbardziej dekoracyjny efekt, jej wadą jest niestety to, że trudno o wyregulowanie szerokości na karniszu. Najczęściej spotykane marszczenia taśmy zakładkowej to:

 • 1:1,5,
 • 1:2,
 • 1:2,5,
 • 1:3,
 • 1:3,5.

Tak samo, jak w przypadku taśmy typu smok, pierwsza cyfra odpowiada jednemu metrowi karnisza, natomiast druga przypisana jest do liczby metrów firanki.

Warto dodać, że wszystkie rodzaje taśm produkuje się w różnych szerokościach tzn.:

 • 2,5 centymetra,
 • 5 centymetrów,
 • 7,5 centymetra,
 • 10 centymetrów.

Zobacz także: Firanki do kuchni. Jak wybrać te odpowiednie?

Jak wszyć taśmę do firanki krok po kroku

Kiedy zdecydujesz już, jaką taśmę marszczącą do firanki wybrać, pozostaje zabrać się do pracy. Przygotuj maszynę do szycia, nożyczki, nici i szpilki - bardzo ułatwią one pracę. Oto instrukcja, jak przyszyć taśmę do firanki krok po kroku.

 1. Odetnij kawałek brzegu taśmy, aby móc z łatwością zawiązać na węzełek biegnące wzdłuż taśmy sznurki. Zrobienie supełków na końcach jest niezbędne. W przeciwnym wypadku w czasie szycia sznureczki mogą uciekać z prowadnic w taśmie. Węzeł musi być na tyle mocny, aby nie rozwiązał się podczas pracy.
 2. Dopasuj taśmę do firanki, pamiętając, że lepiej mieć jej nieco za dużo niż sztukować ją w trakcie przyszywania. Następnie nałóż taśmę marszczącą na firankę w taki sposób, aby sznurki znajdowały się po jej zewnętrznej stronie.
 3. Kiedy dopasujesz taśmę - zrób szew mocujący, tak by taśma przypadkiem się nie odpruła. Koniecznie przymocuj ją po obu stronach.
 4. Następnie dopasowaną taśmę wszyj przy brzegu firanki. Jak wszyć taśmę marszcząca do firanki? Przede wszystkim pamiętaj, że firanka nie może być naciągnięta, nie mogą też tworzyć się na niej zmarszczki. Spowoduje to powstanie nieestetycznych skosów. Firanka i taśma muszą być ułożone swobodnie.
 5. Wykorzystaj szpilki, aby utrzymać taśmę na swoim miejscu. Unikniesz jej niewygodnego przesuwania, powstania zmarszczeń i skosów. Wprawdzie wprawione krawcowe potrafią idealnie przyszyć taśmę do firanki bez używania szpilek, jednak jeśli wykonujesz tę czynność hobbystycznie, warto zadać sobie nieco trudu, by skrupulatnie je przymocować. W efekcie szycie będzie dużo szybsze.
 6. Dotnij taśmę na drugim końcu firanki i zawiąż sznurki w supełki, podobnie jak z drugiej strony taśmy. Zrób także zabezpieczający szew. Pamiętaj jednak, że sznurki powinny być zawiązywane w taki sposób, aby można było je rozplątać. Podczas prania firanek oraz ich prasowania - czego, jak twierdzą niektórzy, nie trzeba robić, lepiej jest rozprostować firankę.
 7. Przeszyj taśmę na długość za pomocą maszyny do szycia i gotowe.
 8. Ostatnim krokiem jest zmarszczenie firanki. W tym celu naciągnij sznurki i równomiernie zmarszcz firankę z wszytą taśmą. Możesz zawiesić ją w oknie i cieszyć się widokiem własnoręcznie uszytej firanki.

Nadal masz wątpliwości? Skorzystaj ze zdjęć, pokazujących jak przyszyć taśmę do firanki, które z łatwością znajdziesz w internecie.

Zobacz także: Pranie firanek - jak i w czym je prać? Co zrobić, by były białe?

Wszywanie taśmy do firan a rodzaj tkaniny

Wybór materiału z którego uszyjesz swoją wymarzoną firankę, nie jest bez znaczenia. To od niego zależy, jak ułożą się na oknie i ile światła dostanie się do pomieszczenia. Możliwości jest kilka:

 • Markizeta to drobna siateczka, której oczka mogą mieć różną wielkość. Wszystko zależy od splotu - im gęstszy, tym firanka będzie trwalsza. Minusem jest jednak mała przepuszczalność światła. Firanki z markizety są bardzo eleganckie i idealnie sprawdzą się w salonie.
 • Żakard to uniwersalna tkanina na firanki, która od lat nie wychodzi z mody. Żakardowe firanki mogą być wykonane z błyszczącej przędzy, poliestrowych nici lub z dodatkiem bawełny. Ten rodzaj tkaniny bardzo dobrze przepuszcza światło, sprawdzi się więc w niezbyt dobrze nasłonecznionych wnętrzach, szczególnie urządzonych w stylu klasycznym.
 • Woal to niezwykle lejąca, układająca się tkanina, ale jednocześnie bardzo kapryśna. Dużą popularnością cieszy się woal kreszowany, którego nie trzeba prasować. Tkanina ta słabo przepuszcza światło, jednak jest w ostatnich latach bardzo często wybierana do dekoracji okien.
 • Organza - daje dużą przejrzystość i idealnie sprawdza się we wnętrzach z małą ilością naturalnego światła. Uroku dodaje jej to, że delikatnie mieni się w słońcu, ale i w sztucznym świetle.
 • Tiul to niezwykle delikatna i wpuszczająca mnóstwo światła tkanina. Jego ogromnym atutem jest także duża łatwość w układaniu. Firanki z tiulu mogą być bawełniane lub poliestrowe, gładkie lub ze wzorami, z gipiurą bądź haftowane. Wybór jest ogromny.

Wybierając taśmę do marszczenia firanki, warto pamiętać, że niektóre z nich lepiej sprawdzą się przy określonych rodzajach tkanin. Oto kilka przykładów zastosowania poszczególnych rodzajów taśm:

 • Organzę najlepiej upinać na kontrafałdzie 1:3. Jeśli chcesz wyeksponować wzór, wybierz taśmę 1:2. Możesz również zastosować do niej system wieszania na kółkach.
 • Woal najlepiej upinać na taśmach 1:2, 1:2,5 lub 1:3. Wówczas układa się ona w zwiewne rulony. Jeśli jednak wybrałaś firankę w kolorowego woalu, pomarszcz ją w stosunku 1:2. Do tego typu tkaniny możesz wykorzystać każdy rodzaj taśmy, sprawdzi się zatem zarówno plisa, zakładka, jak i smok.
 • Chętnie stosowany w rustykalnych wnętrzach woal haftowany najlepiej połączyć z kontrafałdą. Minimalne zalecane marszczenie wynosi zaś 1:2,5.
 • W przypadku woalu z nadrukiem możesz zastosować każdy rodzaj taśmy, choć także i w tym przypadku najlepszym wyborem będzie kontrafałda z marszczeniem 1:2,5.
 • Woal kreszowany najlepiej sprawdzi się z taśmą typu smok. Nie wybieraj zbyt gęstego marszczenia, aby nie zabrać zbyt dużo światła wnętrzu. Optymalny wybór to stosunek 1:2. 
 • Żakardowe firanki możesz marszczyć przy wykorzystaniu wszystkich taśm. Przy mniejszych wzorach warto zastosować taśmę w stosunku 1:2, zaś przy nieco większych wzorach - 1:1,15.

Zobacz także: Jak uszyć zasłony? Praktyczny poradnik krok po kroku

Jak wszywać taśmę do firan - sprawdzone triki

 1. Jeśli chcesz ukryć element łączący firankę z karniszem, możesz zastosować wypust tkaniny ponad taśmą. Taki manewr skutecznie zamaskuje tę część karnisza.
 2. Kiedy wybierasz taśmę marszczącą, musisz wziąć pod uwagę nie tylko jej rodzaj i stosunek marszczenia, ale także szerokość. Ma ona bowiem duże znaczenie dla ostatecznego efektu. Zastanawiasz się jak wszyć szerszą taśmę marszczącą? Zasady wszywania taśm są uniwersalne.
 3. Wybierając taśmę, musisz wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj tkaniny, z której wykonana jest firanka, ale także to czy jest ona gładka, czy też we wzory. Generalna zasada brzmi - im gęstsze marszczenie, tym bardziej ograniczasz dostęp światła do pomieszczenia. Jeśli dodatkowo zbyt mocno zmarszczysz wzorzystą firankę, możesz doprowadzić do znacznego zacienia wnętrza.

Zobacz także: Rolety rzymskie - nowoczesna i modna dekoracja okien

Co zamiast taśm marszczących?

Jeśli, mimo szczegółowej instrukcji, nie przekonuje cię samodzielne wszywanie taśmy marszczącej do firan lub jeśli nie lubisz tego typu rozwiązań, możesz postawić na inną formę dekoracji swoich okien. Na rynku dostępne są także:

 • Panele lub ekrany firanowe to pasy materiału obciążone na dole. Dla najlepszego efektu umieszcza się obok siebie kilka takich pasów. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie paneli różnej długości. Panele i ekrany to niezwykle popularny w ostatnich latach sposób dekorowania okien. Idealnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, w których firanka ma stanowić przede wszystkim oryginalną ozdobę wnętrza.
 • Rolety rzymskie to połączenie firanki i zasłonki z klasyczną roletą. Chronią one przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, ale po rozłożeniu wyglądają jak układające się równomiernie firanki.