Zamknij

Jak uszyć zasłony? Praktyczny poradnik krok po kroku

01.04.2021
Aktualizacja: 01.04.2021 22:41
Chcesz uszyć zasłony? Niezbędna będzie maszyna do szycia.
fot. Shutterstock

Z pewnością nieraz zastanawiałaś się nad tym, jak uszyć zasłony albo jak uszyć firanki, aby były one zgodne z aktualnymi trendami i pozwoliły ci na odświeżenie wnętrza. Nie od dziś wiadomo, że aby odnowić pomieszczenie, wystarczy zmienić kilka drobnych dodatków. Nie musisz od razu planować remontu całego mieszkania. Czasem wystarczy powiesić obrazek, dodać kilka dekoracji lub po prostu powiesić nową zasłonę czy firankę. 

Zapewne często trudno jest ci zdecydować się na jedną zasłonę. Zdarza się również tak, że żadna zasłona w sklepie po prostu tobie się nie podoba. Wtedy najlepszym rozwiązaniem staje się uszycie zasłony samemu. Jak uczysz zasłony na szelkach? Czym są zasłony na przelotkach? Oto praktyczny poradnik, jak uszyć firankę lub zasłonę w domu.  

Zobacz także: Jak dobrać odpowiednią dekorację okna do wnętrza? Zainspiruj się naszymi pomysłami!

Czym się różni firanka od zasłonki? 

Zanim przejdziemy do szycia warto zastanowić się nad różnicą między firaną a zasłoną. Firanka jest zazwyczaj stworzona z delikatniejszego materiału niż zasłonka. Bardziej przewiewnego. Natomiast zadaniem zasłon jest zmniejszenie dostępu światła do pomieszczenia. 

Zobacz także: Kuchnie z oknem - jak je aranżować? Czym zasłonić okno?

Jak uszyć zasłony lub firanki?  

Na pewno zastanawiasz się nad tym, czy do uszycia firany lub zasłony niezbędne są umiejętności krawieckie. Sprawdź, jak uszyć zasłonę lub firankę będąc osobą początkującą. Oczywiście wiedza na ten temat i wcześniejsza praktyka ułatwią proces szycia. Jednak osoby początkujące również mogą uszyć piękną zasłonę bez większego wysiłku. Jedyne, czego potrzebujesz, to wytrwałość, zaangażowanie i cierpliwość. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: jaką zasłonę lub firankę chcę uszyć? Zasłony i firanki, jak wszystkie inne rzeczy, podzielić można bowiem na kategorie i rodzaje. Inną firankę powiesisz w kuchni, a inną w sypialni lub w salonie. Gdy już określisz, jaka zasłonka cię interesuje, możesz przejść do szycia.  

Zobacz także: Co znaczy okno we śnie? Poznaj popularne interpretacje!

Szycie zasłon krok po kroku 

Metod na to, jak uszyć zasłony, jest wiele, ale najlepiej wykonywać tę czynność krok po kroku. Przede wszystkim na początku musisz znaleźć wolne miejsce, w którym będziesz szyć. Niezbędna będzie także maszyna do szycia. Możesz wprawdzie spróbować uszyć zasłonę ręcznie, jednak jest to metoda dużo trudniejsza i czasochłonna. Do cięcia materiału potrzebować będziesz nożyczek, najlepiej małych, średnich i dużych. Małe nożyczki przydadzą się do wycinania łuków oraz odcinania nici, duże do pocięcia tkaniny, natomiast średnie do cięcia niewielkich kawałków materiałów oraz szwów. Do szycia będziesz potrzebować również igieł, centymetra, poduszki na igły, szpilek krawieckich, kredy krawieckiej oraz żelazka - najlepiej z wydłużonym szpicem i wyrzutnią pary. Ważne, aby temperatura była odpowiednio dobrana do materiału, w przeciwnym razie możesz uszkodzić tkaninę.  

Jak uszyć zasłony na szelkach?   

Szycie zasłon na szelkach nie jest zbyt popularną praktyką. Przede wszystkim dlatego, że są to zasłony pracochłonne. Szelki możesz uszyć z tej samej tkaniny, co całą zasłonę bądź firankę. Możesz pokusić się także na ekstrawagancki wzór i doszyć szelki z zupełnie innego materiału. Jakikolwiek wybierzesz sposób, efekt z pewnością powali wszystkich na kolana.  

Najszybszym i najprostszym sposobem jest szycie jednej, długiej na kilkadziesiąt centymetrów szelki, którą później potniesz na odcinki o jednakowej długości. Pamiętaj, aby zostawić miejsce na wszycie szelki do górnej krawędzi zasłonki.  

Innym sposobem jest robienie pod każdą szelką zakładki na zasłonie. Nadasz wtedy zasłonie ładne marszczenia, które zachowają równe odstępy, gdy ją zawiesisz. Jeśli do każdej szelki wszyjesz rzep krawiecki - ułatwisz sobie montaż. Przy montażu i demontażu przypniesz lub odepniesz rzep i zasłona gotowa.  

Jak uszyć zasłony na przelotkach?  

 Sposób szycia zasłon lub firanek na przelotkach jest identyczny. Różnice wynikają tylko ze specyfiki tkanin, z których je wykonujemy. Najpierw powinnaś zacząć od wyboru odpowiedniej przelotki. Jest to kółko, zwane także ringiem, które stosuje się w dekoracjach okiennych. W górnej części zasłony znajdują się wycięte otwory, w których umieszcza się wymienione wyżej koła. Zasłony na przelotkach możesz założyć, tylko jeżeli posiadasz drążkowe karnisze, ponieważ zasłona ta jest zakładana przez wsunięcie jej na drążek.  

Następnie, po wybraniu przelotek, przychodzi czas na wybór materiału. Tutaj masz szerokie pole do popisu, ponieważ wybór tkaniny zależy tylko od twoich upodobań. Szerokość materiału powinna być dopasowana do szerokości przelotek, które wybrałaś. Kolejnym krokiem jest rozłożenie przelotek. Odstęp powinien wynosić od 11 do 15 centymetrów. Następnie wytnij równe otwory na koła, w których umieścisz przelotki. Są one zamykane na zatrzask, więc bez większych problemów założysz je w swojej zasłonie lub firanie. Ostatnim krokiem jest zawieszenie gotowej zasłony na karnisz i podziwianie nowego wystroju wnętrza.  

Zobacz także: Upinanie firan i zasłon - jak zrobić piękną aranżację okien?

Szycie firanki - wzory i wykroje 

Choć na pozór zagadnienie może wydawać się banalne, wiele osób wciąż nie widzi różnicy między firaną a zasłoną. Różnica jest jednak bardzo duża. Firana może być wykonana z materiału transparentnego, czyli np. z koronki, siatek, woali, tiulów i innych tego typu materiałów. Po praniu nie musimy firanek prasować, przepuszczają one światło i zawsze dobrze się układają. Najczęściej firany mają kolor bieli lub zbliżony do bieli odcień. Natomiast zasłony pełnią funkcję zaciemniania pomieszczenia, ograniczają dostęp światła lub są po prostu dekoracją. Firany mogą być również świetną dekoracją pomieszczenia. Mnogość wzorów i wykrojów firan sprawia, że możemy w bardzo ciekawy sposób ożywić wnętrze mieszkania. Przed rozpoczęciem szycia warto poznać, jakie są dostępne wzory firan do uszycia.  

Jak uszyć firankę w łuk?  

Potrzebujesz odpowiedniej wielkości tkaniny, którą możesz wykończyć dodatkami z gipiury lub innego materiału. Szerokość tkaniny powinna być zawsze większa od szerokości okna.  

Firanki powinno się szyć w łuk asymetryczny, z jednej strony dłuższy, a z drugiej krótszy. Wycięty łuk trzeba oblamować, aby materiał się nie snuł. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie gipiury, która nie tylko ozdobi całość, ale także zabezpieczy materiał. Firanę w łuk możemy przypiąć w ozdobne zakładki lub zostawić luźno opuszczoną.  

Jak uszyć firankę wachlarz?  

Metod na to, jak uszyć firankę wachlarz, jest co najmniej kilka. Wszystko zależy od twoich umiejętności i preferencji. Przede wszystkim, aby wachlarz wyglądał estetycznie, nie powinien być szerszy niż 90 centymetrów. Ilość patyków zależy od szerokości wachlarza. Odstęp między patykami powinien wynosić od pięciu do ośmiu centymetrów, aby całość wyglądała proporcjonalnie. Uszyj rowki, w które włożysz patyki, złóż je na pół i przejdź do szycia kolejnego. Gdy już masz wszystkie kieszonki gotowe, obszyj brzegi lamówką i podwiń brzegi na około jeden centymetr szerokości.  

Jak uszyć firanę z woalu?  

Woal jest nieco trudniejszy w szyciu od pozostałych tkanin, dlatego porady jak uszyć firanę z woalu, przeznaczone są dla osób z dużym pokładem cierpliwości. Woal jest dość śliską tkaniną, dlatego warto przypiąć materiał do stołu, żeby móc precyzyjnie wyciąć materiał. Jeśli nie masz stopki do podwijania materiału, możesz zrobić to ręcznie. Delikatnie zaprasuj materiał i szyj maszynowo tkaninę. Do woalu wybierz jak najcieńszą igłę, w przeciwnym razie uszkodzisz materiał.  

Zobacz także: Nowoczesny wystrój okien, czyli dekoracje okien dla każdego stylu wnętrz

Szycie firan krok po kroku 

  1. Na początek musisz zająć się wykrojem swojej firanki. Możesz odciąć 15-centymetrowy pasek materiału, z którego uszyjesz wiązania do firan.  
  2. Następnie złóż duży prostokąt, dłuższym bokiem na pół. Przetnij materiał na dwa mniejsze kawałki i rozciągnij zmarszczenia, aby tkaninę można było naciąć w prosty sposób 
  3. Teraz nadszedł czas na przyszycie lamówki. Naszyj ją tylko do boków i na dół. Góra powinna zostać bez zmian.  
  4. Następnie nałóż na siebie kawałki materiałów i przypnij je ostrożnie szpilkami.  
  5. Kolejnym krokiem jest przyszycie taśmy. Taśmę szyjemy zawsze w jednym kierunku, wtedy nie będzie się ciągnąć. Staraj się szyć przez środek, między sznurkami i uważaj, aby tych sznurków nie łapać.  
  6. Ostatnim już krokiem jest przyszycie firanki. Zegnij ją na brzegu, przy lamówce, ułóż równo z taśmą i zacznij szyć.  
  7. Po skończonym szyciu warto wyprasować firanę, a wtedy z pewnością będzie prezentować się wspaniale.  

Zobacz także: Jak uszyć roletę rzymską? Podpowiadamy krok po kroku!

Jak uszyć firankę do kuchni?  

Jak uszyć firankę do kuchni, aby była ona ładna, modna i praktyczna? To pytanie zadaje sobie zapewne niejedna pani domu. Nie ma jednego sposobu na to, jak uszyć modną firankę do kuchni, ponieważ moda nieustannie się zmienia. Jednak jedno jest pewne - moda na firanki ozdobne z pewnością szybko nie przeminie. Mimo wielu ciekawych pomysłów na aranżacje wnętrz, firany wciąż stanowią świetną ozdobę okna i są nieodzownym elementem aranżacyjnym. Jednak, ile osób, tyle wzorów firanek. Zatem jak uszyć firanę do kuchni? Tak samo jak każdą inną firanę w mieszkaniu. Musisz wybrać wzór, przygotować wykrój i przejść wszystkie opisane wcześniej kroki. Firanki do kuchni charakteryzują się tym, że często są krótsze od tych, które wieszamy w salonie. Trzeba o tym pamiętać, wybierając odpowiednią długość materiału. Obecnie bardzo popularne są firany z cyrkoniami, firany z woalu, firany z gipiurą, firany w kwiaty oraz firany na przelotkach.  

Zobacz także: Śniła Ci się igła? Sprawdź co oznacza ten sen!

Jak uszyć zasłony do salonu? Jaki materiał wybrać? 

Ten rok to przede wszystkim nawiązanie do natury i ekologii. Taka sama moda obowiązuje w aranżacjach wnętrz, obejmuje to także zasłony i firanki. W tym roku postaw przede wszystkim na naturalne tkaniny, barwy ziemi i lekkie formy. Motywy kwiatów i różnego typu roślin są jak najbardziej mile widziane. Najpopularniejszym materiałem w tym sezonie niewątpliwie jest len. Wytrzymały, ekologiczny i lekki materiał, który jest idealny do nauki szycia. Len i bawełna są podobnymi materiałami pod względem szycia.  

Zatem jak uszyć zasłony do salonu? Wszystko zależy od tego, jaką metodę wybierzemy. Aktualnie najpopularniejszym rodzajem zasłon są:  

  • zasłony na kółkach, czyli zasłony na przelotkach. Bardzo wygodny i mało czasochłonny sposób szycia zasłon. Polega na wycięciu otworów w górnej części materiału i umiejscowieniu w nich przelotek. Otwory podklejane są taśmą wzmacniającą.  
  • zasłony na taśmie - posiadają zamontowaną taśmę, dzięki której możesz w dowolny sposób regulować ułożenie zasłony na karniszu. Rozwiązanie to sprawdzi się tylko w przypadku karnisza drążkowego. Szycie zasłony na taśmie polega na umiejętnym przymocowaniu taśmy do tkaniny. Zasłona ta jest bardzo efektowna i dodaje elegancji całemu pomieszczeniu.  
  • zasłony panelowe - jak je uszyć? Jest to bardzo proste. Materiał podziel na dwie równe części, zyskasz lewą i prawą stronę zasłony. Zarówno na górze, jak i na dole zaszyj specjalne tunele, w które następnie wsuń prowadnice. Boczne krawędzie obszyj tak, aby nie strzępiły się i wyglądały przy tym estetycznie. Całość zaprasuj i gotowe. Prawda, że to bardzo prosty sposób? Zasłony panelowe zyskują coraz większą popularność, ponieważ są uniwersalne i pasują do każdego wnętrza. Do tego prezentują się świetnie.  

Bez względu na to, na jaki rodzaj firany lub zasłony się zdecydujesz i tak będzie wyglądał świetnie. Dlaczego? Bo od początku do końca będzie on wykonany własnoręcznie.