Zamknij

Jak uszyć zająca wielkanocnego? Materiały, instrukcja

03.03.2021
Aktualizacja: 03.03.2021 17:29
Jak zrobić wielkanocnego zająca?
fot. Shutterstock

Nie podobają ci się ozdoby wielkanocne, które zalewają sklepowe półki przed świętami? Zobacz, jak uszyć zająca wielkanocnego i spróbuj własnoręcznie zrobić tę uroczą ozdobę, która może nadać świątecznego uroku twojej szafce lub przyozdobić wielkanocny stół.

Zając to jeden z nieodłącznych symboli Świąt Wielkanocnych. Już na kilka tygodni przed Wielkanocą pojawia się w sklepach w postaci figurek, świeczników czy pluszowych maskotek. Własnoręcznie zrobiony zając wielkanocny pozwoli ci kreatywnie spędzić czas na świątecznych przygotowaniach. Do jego wykonania możesz zaangażować też najmłodszych członków rodziny. 

Zobacz także: Święta wielkanocne 2021 - kiedy, pogoda, życzenia

Jak uszyć zająca wielkanocnego? Materiały 

Zastanawiasz się, jak uszyć zająca wielkanocnego? To bardzo proste - zacznij od przygotowania odpowiednich materiałów. Do zrobienia zajączka w formacie A3 będą ci potrzebne: 

 • 0,25 cm tkaniny, 
 • wykrój (wykroje do zrobienia zajączka z łatwością znajdziesz w sieci), 
 • wstążka, 
 • włóczka, 
 • igła i nitka, 
 • dwa guziki, 
 • szpilki, 
 • nożyczki, 
 • włóknina lub wata do wypełnienia. 

Zobacz także: Bajka wielkanocna - dla dzieci na Wielkanoc

Jak uszyć zajączka wielkanocnego? Instrukcja krok po kroku 

 1. Najpierw przygotuj wykrój wielkanocnego zajączka. Wytnij go i przypnij szpilkami do złożonej prawą stroną tkaniny. 
 2. Następnie zacznij szycie. Zajączka możesz zszyć ręcznie lub za pomocą maszyny do szycia. Na dole koniecznie zostaw otwór na wywrócenie. 
 3. Odepnij wykrój i wytnij zajączka w tkaninie - najlepiej zrobić to nożyczkami zygzak, dzięki czemu będzie się ładnie układać po wywinięciu. Jeśli nie posiadasz nożyczek tego typu, pamiętaj o nacięciu tkaniny blisko szwu na łukach. 
 4. Obróć maskotkę na prawą stronę i wypchaj włókniną lub watą, a następnie zaszyj otwór. 
 5. Przygotuj pompon, który będzie ogonkiem zająca. Pomiędzy środkowy i serdeczny palec włóż kawałek włóczki do przewiązania. 
 6. Następnie nawiń włóczkę na dłoń. Jeśli grubość jest już odpowiednia, przewiąż włóczkę przez środek wcześniej przygotowanym kawałkiem. Rozetnij pętelki i przytnij nierówności w pomponie. 
 7. Na szyi zajączka przewiąż kolorową kokardę, a z tyłu maskotki przyszyj pompon. W miejscu oczu przyszyj jeszcze dwa guziki. Gotowe! 

Zobacz także: Gry wielkanocne - jak zorganizować udaną zabawę?