Zamknij

Jak uszczelnić okna? Mamy sprawdzone sposoby!

02.04.2021
Aktualizacja: 02.04.2021 19:07
Jak uszczelnić okna?
fot. Shutterstock

Jak uszczelnić okna, żeby nie uciekało przez nie ciepło, ale też równocześnie zachować w mieszkaniu przyjazny zdrowiu mikroklimat? Wiadomo przecież, że nadmierna szczelność okien jest niebezpieczna dla zdrowia. Z drugiej strony sytuacja, gdy wypaczone profile okienne wychładzają wnętrze, też jest nie do przyjęcia. Co można zrobić w tej sytuacji? Poznaj sprawdzone sposoby na uszczelnianie okien!

Przez nieszczelne okna ucieka z domu 25 proc. ciepła. Nieszczelność jesteś w stanie łatwo wykryć. Wystarczy, że przeciągniesz dłonią wzdłuż szyby, ościeżnicy oraz w miejscu łączenia ze ścianą. Jeśli poczujesz przedmuchy, musisz uszczelnić to miejsce. Innym sposobem jest włożenie kartki papieru między skrzydło okienne a ościeżnicę i zamknięcie okna. Jeśli z łatwością kartkę wyjmiesz, okno jest nieszczelne. Czym i jak uszczelnić okna na zimę?

Zobacz także: Co znaczy okno we śnie? Poznaj popularne interpretacje!

Jak sprawdzić, czy okna są szczelne?

Czy nowoczesne okna potrzebują w ogóle uszczelniania? Z zasady okna nowej generacji są szczelne i zapewniają doskonałą izolacyjność cieplną. Są też dźwiękochłonne. Swoje parametry osiągają dzięki stałej, ale bardzo minimalnej wymianie świeżego powietrza, które odbywa się przy pomocy tak zwanych nawiewników. Dopływ powietrza jest konieczny. Od niego bowiem zależy zdrowie mieszkańców. Odpowiednia wentylacja wnętrza zapobiega powstawaniu wilgoci i pleśni, które mogą być przyczyną różnych chorób - w tym astmy i alergii.

Okno, by mogło osiągnąć idealne parametry cieplne i spełniać w zimie swoją funkcję, trzeba odpowiednio osadzić, tak by nie doprowadzać do wychłodzenia wnętrza. Poza tym skrzydło okienne musi przylegać do ramy na tyle szczelnie, by ogrzane powietrze nie uciekało. Jednak nawet najlepiej osadzone i skonstruowane okna z czasem ulegają odkształceniom, które są spowodowane na przykład pracą budynku. Wtedy pojawiają się rozszczelnienia, a mroźne powietrze wychładza mieszkanie.

By uszczelnić każde okno, należy najpierw je wyregulować, a potem - jeśli nadal pojawiają się przedmuchy, trzeba uszczelnić ramy i miejsce montażu. Czym uszczelnić okna? Sposobów jest kilka. Można wykorzystać:

 1. uszczelki,
 2. taśmę uszczelniającą,
 3. piankę,
 4. silikon.

Pamiętaj jednak, że każdy z tych materiałów musi być opisany przez producenta jako przeznaczony do uszczelniania okien!

Zobacz także: Wygłuszanie drzwi - jak zrobić to skutecznie?

Jak uszczelnić stare okna? Skuteczne metody krok po kroku

Wiesz już, w jaki sposób możesz sprawdzić, czy twoje okna w domu są szczelne. Ale jak uszczelnić stare okna na zimę, by nie wykonywać skomplikowanego remontu ani ich nie wymieniać? Z naszymi wskazówkami poprawisz jakość izolacyjną swoich okien bez gruntownego remontu i pomocy drogiego fachowca. Przede wszystkim musisz udać się do sklepu z materiałami budowlanymi. Tutaj zaopatrzysz się w dobrej jakości materiał uszczelniający. A teraz poznaj sprawdzoną i prawidłową technikę uszczelniania okien.

Regulacja uszczelnienia okien plastikowych

Nieszczelność między skrzydłem a ościeżnicą to podstawowa przyczyna zimnych okien plastikowych. Można jej zapobiec, wykonując regulację docisku, którą zrobisz, dokręcając okucia zgodnie z instrukcją producenta, którą otrzymałeś przy zakupie okien. Każde okucie ma bowiem inny mechanizm regulacji. Gdy twoje działania nie przyniosą pożądanego efektu, powinieneś użyć tradycyjnych uszczelniaczy. Skuteczne w tym wypadku będą samoprzylepne pasy uszczelniające z pianki poliuretanowej lub produkty gumowe. Jak uszczelnić okna plastikowe przy pomocy uszczelek?

Uszczelki, czyli proste uszczelnianie okien plastikowych

Masz już odpowiednie uszczelki. Teraz musisz przykleić je do ościeżnicy. Pamiętaj o tym, by wcześniej ościeżnicę oczyścić i osuszyć jej powierzchnię. Nie zapomnij także o umyciu ramy wokół szyby. Brud jest częstą przyczyną odspojenia się uszczelki. Podczas przyklejania nie naciągaj pasa pianki lub gumy. Zastosowanie uszczelek okiennych jest jednym z najprostszych sposobów na poprawę izolacji termicznej w domu.

Jak uszczelnić stare okna taśmą uszczelniającą?

Taśma uszczelniająca do okien to sprawdzony środek poprawiający ich termoizolacyjność, ale jest też najtrudniejsza w samodzielnym montażu. Jak uszczelnić okna plastikowe taśmą?

 1. Znajdź źródło nieszczelności.
 2. Dobierz odpowiedni rodzaj taśmy.
 3. Na zewnętrznej części okna zamontuj taśmę, która jest paroprzepuszczalna. Może to być też taśma poliuretanowa.
 4. Wewnątrz zamontuj taśmy paroszczelne.

Zdemontuj okno - musisz dostać się do wszystkich jego zakamarków, przez które przepływa powietrze. Usuń stare taśmy - to zazwyczaj przyczyna nieszczelności. Powierzchnię, na której przykleisz taśmę uszczelniającą, dokładnie wyczyść. Klej będzie solidnie się trzymał. Zamontuj taśmę do ościeżnicy i muru. Wykorzystaj dodatkowo piankę poliuretanową, przy pomocy której wypełnisz ubytki oraz szpary. Jej nadmiar odetnij nożykiem. Po wyschnięciu pianki zamontuj okno.

Zobacz także: Nowoczesny wystrój okien, czyli dekoracje okien dla każdego stylu wnętrz

Czym uszczelnić okna w miejscu montażu?

Miejsce montażu okna znajduje się między murem a oknem. Jest to linia osadzenia ościeżnicy. Ciepło ucieka z ogrzewanego pomieszczenia pod parapetem, a w tym miejscu rzadko sprawdza się szczelność.

Drobne szpary zakleisz silikonem akrylowym. Silikon do uszczelniania okien należy jednak dokładnie sprawdzić. Wybrany produkt musi dobrze trzymać się powierzchni. Do usuwania nieszczelności przy murze, tynku lub betonie idealny jest silikon neutralny. Produkt jest bowiem odporny na wilgoć i promieniowanie UV. Natomiast do uszczelniania silikonem powierzchni okien (między oknem a ramą) wybierz silikon dedykowany do okien PCV.

Uszczelnianie okien silikonem nie jest trudne. Pamiętaj, żeby wcześniej oczyścić powierzchnię ze starych uszczelnień. Ramę oklej taśmą malarską. Unikniesz w ten sposób trudnych do usunięcia zabrudzeń. Nadmiar nałożonego silikonu usuń wilgotną szmatką. Silikonem uszczelnisz niewielkie ubytki.

Niewielkie szpary przy murze można też zabezpieczyć butylową taśmą paroizolacyjną, poliuretanową taśmą rozprężną lub pianką montażową. Taśmy przykleisz wzdłuż linii okna, na całej długości boku, gdzie znajduje się nieszczelność. Pod wpływem temperatury produkt pęcznieje, wypełniając szczeliny. Podobnie zadziała pianka montażowa - możesz jej użyć, gdy szpary są dosyć duże.

Samą pianką możesz również zaizolować okna. Jest uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce skutecznie pozbyć się nieszczelności okiennej. Pianka do uszczelniania okien jest poza tym odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie pleśnieje. Nie lubi jednak promieniowania UV,  dlatego samo miejsce izolacji można dodatkowo osłonić innym materiałem. Najprostsze jest jego zatynkowanie. W sklepach znajdziesz też odpowiednie akcesoria montażowe do okien. Dzięki nim uszczelnianie okien plastikowych czy uszczelnianie okien drewnianych będzie łatwiejsze.

Zobacz także: Kuchnie z oknem - jak je aranżować? Czym zasłonić okno?

Dodatkowe zabezpieczenie

Nawet od dobrze uszczelnionych okien można w zimie czuć chłodny ciąg. Stworzenie dodatkowego buforu cieplnego nie powinno stanowić problemu. Jak uszczelnić stare okna na zimę?

 • Można wykorzystać przesłony. Idealną izolację będzie tworzyła gruba tkanina zasłonowa. Dobrym pomysłem jest zawieszenie ciężkich, zimowych storów.
 • Dodatkową termoizolację zapewnią grube rolety wewnętrzne, które mają specjalnie wzmocnioną tkaninę. Ich zaletą jest całoroczność. Zimą chronią przed chłodem, latem przed upałem.
 • By ciepło nie uciekało z mieszkania, można zastosować zewnętrzne rolety termoizolacyjne. Takie rolety mają lamele wypełnione pianką poliuretanową.

Każdy skuteczny i sprawdzony sposób na uszczelnienie okien na zimę jest dobry. Warto jednak pamiętać, by z izolacją nie przesadzić i nie doprowadzić do zniszczenia układu wentylacji, który jest niezbędny do utrzymania prozdrowotnego mikroklimatu mieszkaniowego. Wtedy w domu pojawi się wilgoć i chorobotwórcza pleśń. Symptomem złej wentylacji jest tak zwane parowanie okien. Aby tego uniknąć, należy często wietrzyć pomieszczenia, a także ustawiać okna na mikrowentylację, którą uruchamia się na jakiś czas poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej. Zapewnisz w ten sposób swobodny przepływ powietrza i zadbasz o zdrowie rodziny.

Zobacz także: Jak dobrać odpowiednią dekorację okna do wnętrza? Zainspiruj się naszymi pomysłami!