Zamknij

Jak usunąć plamy z błota? Oto domowy sposób

03.10.2022 15:00

Zastanawiasz się, w jaki sposób wywabić nieestetyczne plamy z błota na dywanie lub ubraniach? Sięgnij po ten babciny trik.

Plamy z błota
fot. Shutterstock

Plamy z błota na dywanie czy odzieży to problem, z którym podczas deszczowych, jesiennych dni borykamy się dość często. W tej sytuacji przeważnie sięgamy po specjalistyczne środki czyszczące. Okazuje się jednak, że w swojej kuchni znajdziemy produkty, które mogą być równie skuteczne w usuwaniu takich zabrudzeń. O czym mowa?

Domowe porady: jak usunąć plamy z błota? 

Jeżeli dotychczasowe sposoby na wywabianie plam z błota nie przyniosły rezultatu, wypróbuj ten domowy, babciny trik. Jedyne, czego potrzebujesz to cytryna oraz trochę ciepłej wody. Tę metodę możesz zastosować zarówno do czyszczenia dywanów czy wykładzin, jak i prania odzieży.

Wystarczy wymieszać 2 łyżeczki soku cytrynowego z wodą, a następnie takim płynem polać zabrudzone miejsce. W przypadku większych plam możemy wetrzeć ten roztwór w tkaninę. Trzeba do jednak robić niezwykle ostrożnie, aby nie doprowadzić do odbarwienia materiału.

Zobacz także: Jak prać jedwabne ubrania? Sprawdź, jak zapewnić im świeżość i ich nie zniszczyć

Domowe porady: inne sposoby na wywabianie plam

W swoim domu z pewnością znajdziesz też inne produkty, które z powodzeniem możesz wykorzystać do wywabiania plam. Jednym z najpopularniejszych środków jest również soda oczyszczona o znakomitych właściwościach odświeżających. Warto ją stosować przede wszystkim w przypadku białej odzieży, chociaż równie dobrze poradzi sobie z zabrudzeniami na tapicerce czy wykładzinie. Skutecznym środkiem jest także zwykły ocet. Sprawdza się on szczególnie do usuwania plam z tłuszczu lub owoców.

Zobacz także: Jak prać swetry, aby były miękkie i miłe w dotyku? Oto sprawdzony trik

loader