Zamknij

Jak usunąć plamę z atramentu? Poznaj 4 niezawodne sposoby

24.11.2020 14:10
plama z atramentu
fot. Shutterstock

Zastanawiasz się, jak usunąć plamę z atramentu? Z tym problemem boryka się wiele osób piszących piórem. Na szczęście są proste sposoby, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się tego problemu. Podpowiadamy, jak usunąć plamę z atramentu.

Nie wiesz, jak usunąć plamę z atramentu? Jest na to kilka metod przeznaczonych do różnych rodzajów tkanin. Niektóre będą skuteczniejsze, inne mniej, w zależności od tego, jaki rodzaj materiału chcesz wyczyścić. Innym sposobem usuniesz plamę z tkaniny sztucznej, a innym z wełny, jedwabiu czy bawełny. Sprawdź, jak usunąć plamę z atramentu krok po kroku.

Jak usunąć plamę z atramentu?

Oto 4 sposoby na to, jak usunąć plamę z atramentu z różnych materiałów. Wypróbuj je!

1. Sok z cytryny

Aby usunąć plamę z atramentu, na początku upewnij się, jaki to jest rodzaj materiału. Jeżeli jest to tkanina naturalna (wełna, bawełna, len, jedwab), wystarczy skropić ją sokiem z cytryny. Na kolorowej bawełnie można też usunąć plamy z atramentu, stosując mieszankę soku z cytryny i zmywacza do paznokci. Przyłóż nasączony wacik do plamy i poczekaj kilka chwil, a następnie opłucz pobrudzony materiał wodą.

Zobacz także: Jak usunąć żywicę z ubrania? Domowe sposoby

2. Spirytus

Jeżeli chcesz wywabić plamę z naturalnej tkaniny, możesz zastosować metodę ze spirytusem. Nasącz nim szmatkę i delikatnie przyłóż w miejsce plamy. Po kilku sekundach zmyj dokładnie tkaninę wodą i gotowe.

3. Ciepłe mleko

Jak jeszcze usunąć plamę z atramentu? Do tego potrzebne ci będzie ciepłe mleko, które skutecznie usunie zabrudzenia z jedwabiu i wełny. Nasącz szmatkę w ciepłym mleku i odczekaj około 10 minut. Jeśli to nie pomoże, można też zastosować jeszcze jeden trik. Polecamy wymieszać gorące mleko z sokiem z cytryny, a potem całość opłukać wodą.

Zobacz także: Podpowiadamy, jak szybko usunąć plamy z trawy

4. Roztwór fluorku sodowego i kwasu octowego

Ten trik działa przy wywabianiu plam z wełny. Nanieś odrobinę roztworu 5% fluorku sodowego i kwasu octowego, a następnie zmyj ciepłą, ale nie gorącą wodą. Efekt będzie widoczny natychmiast.

Zobacz także: Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!