Zamknij

Jak usunąć plamy i zacieki z drewnianego stołu? Poznaj sprawdzone sposoby

15.06.2021 11:39
drewniany stół
fot. Shutterstock

Chcesz pozbyć się z drewnianego stołu plam lub zacieków? Podpowiadamy, w jaki sposób szybko i skutecznie pozbędziesz się brudu z powierzchni mebla. Potrzebne ci będą do tego niedrogie produkty, które z pewnością masz w swoim domu.

W wielu polskich domach znajdziemy drewniane stoły. Choć wyglądają stylowo, to jednak usunięcie z nich plam może okazać się sporym wyzwaniem. Wypróbuj najlepsze triki, które ułatwią ci to zadanie.

Jak usunąć plamy z drewnianego stołu?

Drewniany stół wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia przed brudem oraz wilgocią. Jeżeli meble nie są impregnowane, widoczne na nich plamy i zacieki są trudniejsze do usunięcia. W takich przypadkach polecamy trik z użyciem płynu do mycia naczyń. Nanieś na wilgotną, miękką ściereczkę odrobinę produktu i pocieraj nią miejsce, w którym pojawiło się zabrudzenie. Ta metoda doskonale sprawdza się, kiedy chcemy pozbyć się plam z kawy lub herbaty.

Jeżeli chcesz usunąć ze stołu plamy z tłuszczu, na początku przetrzyj powierzchnię ręcznikiem papierowym. Później wsyp na drewno dużą ilość soli i pocieraj nią zabrudzone miejsce. Możesz użyć do tego bawełnianej ścierki. Na koniec usuń pozostałości sypkiego produktu i wypoleruj drewno ściereczką nasączoną olejem lnianym.

Zobacz także: Nie wiesz, jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 4 sprawdzone triki

Plamy z alkoholu na drewnie - jak je usunąć?

W przypadku plam z alkoholu należy jak najszybciej przejść do działania. Zaraz po tym, jak zabrudzimy stół, trzeba usunąć z niego resztki alkoholu. Aby przyciemnić jasne zacieki, warto użyć kawy z fusami. Wetrzyj napar w powierzchnię drewna i poczekaj, aż wyschnie. Na koniec wypoleruj stół za pomocą oleju lnianego.

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!