Zamknij

Jak usunąć kamień w łazience? 3 skuteczne sposoby na pozbycie się osadu z kamienia

26.11.2020 14:28
kamień w łazience
fot. Shutterstock

Osad z kamienia w łazience nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też może zniszczyć płytki i kabinę prysznicową. Właśnie dlatego ważne jest, aby regularnie je czyścić. Z naszego artykułu dowiesz się, jak usunąć kamień w łazience.

Kamienny osad widoczny na umywalce, w brodziku, na drzwiach kabiny prysznicowej, w wannie, w toalecie czy na płytkach łazienkowych to zmora wielu z nas. Czasami zatyka też otwory w słuchawce prysznicowej oraz kran, przez co utrudniony jest przepływ wody. Na szczęście są metody, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się tego typu zanieczyszczeń. Podpowiadamy, jak usunąć kamień w łazience.

Jak usunąć kamień w łazience?

Przyczyną powstawania kamienia w łazience jest twarda woda charakteryzująca się dużą zawartością soli, magnezu i wapnia. Pod wpływem wysokiej temperatury węglan wapnia tak reaguje z wysoką temperaturą, że na zabrudzonej powierzchni tworzy się osad. Można sobie z tym poradzić na 3 podstawowe sposoby. Sprawdź, jak usunąć kamień w łazience.

1. Sok z cytryny

Kamień osadzający się na płytkach, w kabinie prysznicowej czy w muszli klozetowej z czasem wygląda coraz gorzej, dlatego niezbędne jest natychmiastowe działanie. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie soku z cytryny, który dzięki swoim właściwościom, usuwa kamień.

Wyciśnij sok z cytryny i wlej go do butelki z rozpylaczem. Potem spryskaj nim miejsca pokryte osadem. Wykonuj tę czynność co kilka minut aż do czasu, kiedy kamień zostanie całkowicie usunięty.

2. Ocet

Aby usunąć kamień np. z wanny, kranu, muszli klozetowej czy z płytek, wystarczy zalać je dużą ilością octu i pozostawić na godzinę lub nawet dłużej - w zależności od tego, jak dużo osadu się zebrało w łazience. Na koniec opłucz powierzchnię ciepłą wodą.

3. Coca-Cola

Chcesz wiedzieć, jak jeszcze można usunąć kamień w łazience? Ostatnia metoda jest równie popularna, co dwie pozostałe. Polega na zalaniu kamiennego osadu Coca-Colą. Po odczekaniu około pół godziny łazienka będzie wyglądała jak nowa. Wystarczy szklanka napoju, aby pozbyć się kamiennego osadu praktycznie z każdego rodzaju powierzchni.

Zobacz także: Nie masz ręki do roślin? Tych kwiatów nie trzeba często podlewać!

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!